«ԱՄՆ-ն վերցնում է հանքերը, ՌԴ-ն՝ տարածքները». Գանտահարյան
– Ստորագրվել է ԱՄՆ-Ուկրաինա համաձայնագիրը, որը վերաբերում է Ուկրաինայի ընդերքի օգտագործմանը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք կատարվածը, ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ:
- ԱՄՆ-ն դեպի ՌԴ մերձեցման դեկլարատիվ ակնարկներ հղեց, Կիևին հասկացրեց, որ պետք է գնալ հրադադարի համաձայնության։ Հողի վրա, սակայն, ոչինչ չի փոխվել․ միակ համաձայնությունն, ըստ էության, Վաշինգտոն-Կիև գծի վրա է։ ԱՄՆ-ն իր տրամադրած աջակցությունների դիմաց վերցնում է հանքերը։ Կարծում եմ՝ սա է մեխը այս ամբողջ թղթածրարի։
– Արդյո՞ք այս փաստաթղթի ստորագրումը նշանակում է, որ կարող ենք ակնկալել նաև ռուս-ուկրաինական համաձայնագրի ստորագրում կամ, առնվազն, անորոշ ժամանակով ռազմական գործողությունների դադարեցում, եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ ՌԴ-ն երկրորդ անգամ է միակողմանի հրադադար հայտարարել:
- Չի բացառվում, որ լինեն ժամանակավոր հրադադարներ։ Մոսկվան վերցնում է տարածքներ։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է արդեն, որ որոշ տարածքներ ճանաչում է իբրև ռուսական։ Ուկրաինան՝ հանքերի և տարածքների մասերով, կիսում են Վաշինգտոնն ու Մոսկվան։ Պարզ է, որ Կիևը պիտի չհամաձայնի այս պայմաններով հրադադարին․ գոնե՝ այս պահի դրությամբ։
– Այս համատեքստում ի՞նչ էին նշանակում ԱՄՆ պետքարտուղար Ռուբիոյի հայտարարությունները, որ Պուտինը չի կարող գրավել ամբողջ Ուկրաինան, իսկ Ուկրաինան չի կարող ռուսներին ետ մղել մինչև 2014 թվականի սահմանները: Արդյո՞ք Ուկրաինան, այնուամենայնիվ, կհամաձայնի այս տարբերակին:
-   Ռուբիոյի ասածն այն է, որ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ կողմերը պետք է նստեն բանակցությունների։ Հիմնական շահառուն Վաշինգտոնն է․ համ ստանում է հանքային հարստությունները, համ առկայություն է հաստատում ՌԴ-ի սահմանամերձ շրջաններում։ ԱՄՆ-ի ճշտած կանոններով է ընթանում խաղը։
– Խնդրում եմ անդրադառնալ նաև ԱՄՆ նախագահ Թրամփի՝ Իրանի հասցեին ուղղված հայտարարություններին, որ այդ երկրից նավթ գնող երկրները կենթարկվեն պատժամիջոցների, ինչպես նաև այն փաստին, որ հետաձգվել է ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների չորրորդ փուլը:
-  Այդ երկու իրողությունները իրար հետ կապ ունեն։ Երբ առկախվում են, ենթադրվում է, որ ինչ-որ խնդիր կա։ Այս կերպ Վաշինգտոնը հիշեցնում է, որ պատժամիջոցները չեն վերանա, եթե համաձայնություն չլինի։ Կարծում եմ՝ բանակցային գործընթացը կշարունակվի։
– Հարավային Կովկասում սա ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ՝ հաշվի առնելով Իրանի հետ Կովկասի երկրների հարևան լինելն ու առանձնահատուկ հարաբերությունները;
- Իրանն, ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության գալով, տնտեսապես կապաշրջափակվի Հարավային Կովկասի ճանապարհով։ Ավելի կոնկրետ՝ Հայաստանի, ավելի մասնակի, իբրև առաջին կետ, Սյունիքով։ Այս կենսաճանապարհն անսակարկելի է Թեհրանի համար․ սրանով էլ պայմանավորվում է Իրանի վճռականությունը՝ Հայաստանի հետ իր սահմանային գոտիներում որևէ փոփոխություն չհանդուրժելու։ Կամ վերջերս պաշտոնական Թեհրանի կողմից հայտարարված Նախիջևան-Իրան-Ադրբեջան կապուղու նախագիծը։ Այս բոլորը կապված են գլոբալ աշխարհաքաղաքականության հետ։ Այս դեպքում՝ ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների հետ։

– The US-Ukraine agreement has been signed concerning using Ukraine's subsoil. How would you interpret what happened? What consequences might it have?
- The US made declarative hints of rapprochement with Russia, making Kyiv understand that it should agree to a ceasefire. However, nothing has changed: the only agreement is on the Washington-Kyiv line. The US takes the mines in exchange for the support it provides. I think this is the nail in the coffin of this whole document.
– Does the signing of this document mean that we can also expect the signing of a Russian-Ukrainian agreement or, at least, an indefinite cessation of hostilities if we consider that Russia has declared a unilateral ceasefire for the second time?
It is not excluded that temporary ceasefires will occur. Moscow is taking territory. The US has already announced that it recognizes some territories as Russian. Ukraine, with its mines and parts of its territory, is shared between Washington and Moscow. Kyiv will not agree to a ceasefire under these conditions—at least not for now.
– What did US Secretary of State Rubio's statements mean in this context, that Putin cannot occupy all of Ukraine and that Ukraine cannot push the Russians back to the 2014 borders? Will Ukraine, however, agree to this option?
- Rubio said that the parties should sit down for negotiations with US mediation. Washington is the main beneficiary: it both receives mineral resources and establishes a presence in Russia's border regions. The game is played according to the rules specified by the US.
- Please also refer to US President Trump's statements to Iran that countries buying oil from that country will be subject to sanctions and the fact that the fourth round of US-Iran negotiations has been postponed.
- These two realities are related. When sanctions are suspended, it is assumed that there is some problem. In this way, Washington reminds us that the sanctions will not be lifted if there is no agreement. The negotiation process will continue.
– What consequences can this have in the South Caucasus, considering the neighboring and unique relations of the Caucasian countries with Iran?
- By reaching an agreement with the US, Iran will be economically unblocked through the South Caucasus, more specifically, through Armenia, and more partially, as a first point, through Syunik. This lifeline is non-negotiable for Tehran. This is also the reason for Iran's determination not to tolerate any changes in its border areas with Armenia. Or the recently announced Nakhichevan-Iran-Azerbaijan pipeline project by official Tehran. All of this is connected to global geopolitics. In this case, to the US-Iran negotiations.