«Բնակարանների վարձակալության շուկան սկսում է կարգավորվել». Անդրանիկ Հարությունով
Անշարժ գույքի շուկայում միտումների ու տեղի ունեցող փոփոխությունների վերաբերյալ Radar Armenia-ն զրուցել է Անշարժ գույքի գործակալությունների ասոցիացիայի խորհրդի անդամ Անդրանիկ Հարությունովի հետ։
-Անշարժ գույքի շուկայում վաճառքի տեմպերը, կարծես, նվազել են, որոշակի գնանկում է նաև նկատվում։ Ի՞նչ են ցույց տալիս Ձեր վերլուծությունները, որքանո՞վ է գրանցվել նվազում, ու սա որքան կշարունակվի։
-Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որ ժամանակահատվածի հետ ենք համեմատում վաճառքի տեմպերը թե՛ առաջնային շուկայում, թե երկրորդային շուկայում։ Եթե համեմատում ենք այն ժամանակահատվածի հետ, երբ մոտ 200 հազար մարդու ներգաղթ եղավ Հայաստան, ու շատ կարճ ժամանակահատվածում, ապա այդ ժամանակահատվածի հետ համեմատ՝ միանշանակ տեմպերը նվազել են։ Դա կատաստրոֆիկ չէ, որովհետև նմանատիպ իրավիճակ երբևէ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ չի եղել։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի և Արցախի ցավալի դեպքերի ժամանակ, երբ մարդիկ եկան Հայաստան, կացության խնդիր ունեին, բնական էր, որ անշարժ գույքի շատ մեծ պահանջարկ կհասունանար թե՛ վարձակալության ոլորտում, թե՛ վաճառքի շուկայում։ Ռուսաստանից եկողների մեջ մեծ զանգված էին կազմում Ռուսաստանի հայերը, ովքեր գալիս էին այստեղ ընտանիքներով, բնակարան էին ձեռք բերում, իսկ ռուսները հիմնականում վարձակալում էին շատ բարձր գներով, ինչն էլ պայմանավորված էր շուկայի պահանջարկով։ Այդ ժամանակահատվածի հետ համեմատ, իհարկե, նվազել է, բնական է՝ չէր կարող նմանատիպ տեմպերը շարունակվել, քանի որ մարդկանց հոսքն էլ է պակասել։ Շատերը գնացին այլ երկրներ կամ իրենց երկիր։ Հիմիկվա տեմպերը համահունչ են այդ ժամանակահատվածից առաջ եղածի հետ։ Իսկ դրանից առաջ ոչ ոք շուկայի պայթյունի մասին չէր խոսում։ Հիմա էլ եթե վարձակալության նույն տեմպերն են մնացել, վաճառքի, խնդիր չկա։ Հիմա շատերը դա շահարկում են, քանի որ անշարժ գույքի թեման շատ պահանջված է, հիմնականում ընթերցվող նյութեր են։ Մարդիկ հասկացել են, որ այդ թեմայով արտահայտվելուց կարող են ուղղակի որոշակի կենացներ, հետաքրքիր մտքեր արտահայտել, մարդկանց ականջը շոյող պոպուլիստական մտքեր հնչեցնել, և դրանով որոշակի հայտնիություն ձեռք բերել։
-Շատերը շտապում են շուկայում պայթյուն կանխատեսել՝ հաշվի առնելով, որ Երևանի առաջնային շուկայում դեռևս բավականին չվաճառված բնակարաններ կան, պահանջարկն էլ նվազել է՝ եկամտահարկի օրենքի սահմանափակման հետ կապված։ Որքանո՞վ է սա իրատեսական։
-Իհարկե, նախագծեր կան, որտեղ դեռ չվաճառված բնակարաններ կան։ Կան նաև նախագծեր, որտեղ չվաճառված բնակարաններ կան իրենց իսկ սխալ ֆինանսական վերլուծությունների, գնային քաղաքականության պատճառով։ Մարդիկ կան՝ խնայել են, մասնագետներ չեն վարձել, շուկայի ճիշտ վերլուծություն չեն ունեցել, դրա համար ունեն ազատ բնակարաններ։ Եթե ինչ-որ տեղ գույքը գերարժևորված է եղել, քիչ վաճառք են ունեցել և այսօր 20-30% զեղչ են հայտարարում, դա չի նշանակում, որ շուկայում գնանկում կա. դա կառուցապատողների մոտ գնիջեցումներ են, որն, իհարկե, գովազդների տեսքով երբ տեսնում ենք, նկատվում է, որ շուկայում գնանկում կա։ Օրինակ, իմ  և իմ շատ գործընկերների առաջնային շուկայի նախագծերում նմանատիպ գնային փոփոխություններ չկան, որովհետև ի սկզբանե այդ գույքերը ճիշտ են գնահատվել, դուրս են եկել շուկա, վաճառքի խնդիր չունեն, և կառուցապատողները ֆինանսական խնդիր չունեն։ Այս պարագայում չի կարելի մի քանի սխալ հաշվարկների, սխալ մարկետինգային արշավների մասով մտածել, որ առաջնային շուկայում լուրջ գնանկումներ կան։ Դա կարելի է ուղղակի ուսումնասիրել ավելի վստահելի կառուցապատողների գույքերով և, նախորդ տարվա հետ համեմատելով, կտեսնենք, որ տարբերություն չկա։
-Կառավարությունը փորձում էր շինարարական բումը տեղափոխել մարզեր։ Այս պահի դրությամբ որքանո՞վ է դա ստացվել։ Մարզերում ի՞նչ իրավիճակ է։
-Այս պահի դրությամբ հիմնական կառուցապատումը, նոր քաղաքաշինական նախագծերը երևանամերձ մարզային հողերն են, որոնք վիզուալ դժվար է հասկանալ՝ Երևանում է, թե դրանից դուրս, քանի որ ուղղակի սահմանին է։ Մարդիկ կառուցում են նման տեղերում, որպեսզի եկամտահարկի օրենքն աշխատի։ Դա ավելի շատ բերում է քաղաքի մեծանալուն, քան շինարարությունը մարզեր տեղափոխելուն։ Մարզերում խնդիրներ կան ենթակառուցվածքների մասով՝ ջրի, կոյուղու, հոսանքի, գազամատակարարման. ուղղակի վերցնել և տեղափոխել մարզեր՝ քիչ է, որ կառուցապատողները փորձեն մարզերում նախագծեր իրականացնել։ Բացի դա, մարզերում նմանատիպ պահանջարկ ստեղծելու համար պետք է սկսել ենթակառուցվածքներից, աշխատատեղերից, հետո՝ կրթության որակը, բուժօգնության որակը, նոր, հետո, մարզերում պահանջարկը կհասունանա։ Վստահեցնում եմ՝ երբ մարզերում պահանջարկը հասունանա, բիզնեսմեններն այդ պահը բոլորից ավելի շուտ են ընկալելու և սկսելու են այնտեղ նախագծեր մշակել։
-Վարձակալության շուկայում ևս գնանկում է նկատվում։ Այստեղ ի՞նչ միտումներ եք տեսնում, որքանո՞վ այն կպահպանվի։
-Վարձակալության շուկան սկսում է կարգավորվել։ Հայտնի իրադարձությունների հետևանքով գերարժևորվել էր, բնակարաններ կան, որ 2-3 անգամ թանկացել էին, բայց հիմա շուկան սկսում է կարգավորվել։ Սեփականատերեր կան՝ դժվար են հարմարվում շուկային, բայց երբ սկսում է բնակարանը երկար ժամանակ ազատ մնալ, արդեն շուկայական գներով են սկսում հանձնել։ 2 տարի առաջվա հետ համեմատ՝ գների նվազում կա, իսկ եթե համեմատենք դրանից առաջվա գների հետ, միանշանակ գնաճ կա։ Եթե բնակարանը հանձնվում էր 100-120 հազար դրամով, այսօր այն հանձնում են 150-200 հազար դրամով։ Ամեն երկրում ինֆլյացիային զուգահեռ անշարժ գույքը որոշակի թանկանում է, դա նորմալ է։ Դա միայն մեր երկրում չէ։ Նույն կերպ եղել է Վրաստանում, Խորվաթիայում և այլն։

Radar Armenia побеседовал с членом совета Ассоциации агентств недвижимости Андраником Арутюновым о тенденциях и изменениях на рынке недвижимости.
— Темпы продаж на рынке недвижимости, похоже, замедлились, также наблюдается некоторое снижение цен. Что показывают ваши анализы, насколько значительным является снижение, и как долго оно продлится?
— Всё зависит от того, с каким периодом мы сравниваем темпы продаж как на первичном, так и на вторичном рынке. Если сравнивать с периодом, когда в Армению прибыло около 200 тысяч человек за короткий промежуток времени, то, конечно, темпы продаж снизились. Это не катастрофично, потому что подобной ситуации в истории независимой Армении никогда не было. Во время российско-украинской войны и трагических событий в Арцахе, когда люди приезжали в Армению и нуждались в жилье, естественно, возник огромный спрос как на рынке аренды, так и на рынке продаж. Среди приехавших из России значительную часть составляли армяне России, которые приезжали семьями и покупали квартиры, тогда как россияне в основном арендовали жильё по очень высоким ценам, что было обусловлено рыночным спросом. По сравнению с тем периодом темпы, конечно, снизились, так как поток людей уменьшился. Многие уехали в другие страны или вернулись в свою страну. Текущие темпы соответствуют тем, что были до того периода. Тогда никто не говорил о «взрыве» рынка. Если темпы аренды остались прежними, а с продажами проблем нет, то сейчас многие спекулируют на этой теме, так как недвижимость — очень востребованная тема, и материалы о ней широко читаются. Люди поняли, что, высказываясь на эту тему, можно озвучить тосты, интересные мысли или популистские идеи, которые ласкают слух, чтобы завоевать определённую популярность.
— Многие прогнозируют «взрыв» на рынке, учитывая, что на первичном рынке Еревана всё ещё есть значительное количество непроданных квартир, а спрос снизился из-за ограничений закона о подоходном налоге. Насколько это реалистично?
— Конечно, есть проекты, где остались непроданные квартиры. Есть также проекты с непроданными квартирами из-за ошибочных финансовых анализов и ценовой политики. Некоторые люди, желая сэкономить, не нанимали специалистов, не проводили правильный анализ рынка, и поэтому у них есть свободные квартиры. Если где-то недвижимость была переоценена, продажи были низкими, и сегодня объявляют скидки в 20–30%, это не значит, что на рынке происходит снижение цен. Это скидки у конкретных застройщиков, которые, конечно, заметны в рекламе и создают впечатление, что на рынке есть снижение цен. Например, в моих проектах и проектах многих моих коллег на первичном рынке таких ценовых изменений нет, потому что изначально эта недвижимость была правильно оценена, выведена на рынок, и у застройщиков нет проблем с продажами или финансами. В этом случае нельзя на основе нескольких ошибочных расчётов или неудачных маркетинговых кампаний считать, что на первичном рынке есть серьёзное снижение цен. Это можно проверить, изучив недвижимость у более надёжных застройщиков и сравнив с прошлым годом — разницы не будет.
— Правительство пыталось перенести строительный бум в регионы. Насколько это удалось на данный момент? Какова ситуация в регионах?
— На данный момент основное строительство и новые градостроительные проекты сосредоточены в пригородах Еревана, где визуально сложно понять, находится ли это в Ереване или за его пределами, так как они расположены прямо на границе. Люди строят в таких местах, чтобы закон о подоходном налоге работал. Это больше способствует расширению города, чем переносу строительства в регионы. В регионах есть проблемы с инфраструктурой — водоснабжением, канализацией, электричеством, газоснабжением. Просто взять и перенести строительство в регионы — мало кто из застройщиков пытается реализовать проекты там. Кроме того, для создания подобного спроса в регионах нужно начинать с инфраструктуры, рабочих мест, затем качества образования и здравоохранения, и только потом спрос в регионах созреет. Уверяю, как только спрос в регионах появится, бизнесмены почувствуют это раньше всех и начнут разрабатывать там проекты.
— На рынке аренды также наблюдается снижение цен. Какие тенденции вы видите, и насколько они сохранятся?
— Рынок аренды начинает регулироваться. После известных событий он был переоценён, некоторые квартиры подорожали в 2–3 раза, но теперь рынок начинает стабилизироваться. Есть собственники, которым сложно адаптироваться к рынку, но когда квартира долго остаётся пустой, они начинают сдавать по рыночным ценам. По сравнению с двумя годами назад цены снизились, но если сравнивать с периодом до этого, то рост цен очевиден. Если раньше квартира сдавалась за 100–120 тысяч драмов, сегодня её сдают за 150–200 тысяч драмов. В любой стране вместе с инфляцией недвижимость дорожает, это нормально. Это не только в нашей стране. То же самое было в Грузии, Хорватии и других странах.