«Ինչո՞ւ չեն ուզում՝ հանրաքվե լինի․ կասկածու՞մ են». Դանիել Իոաննիսյան
Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդում մինչ այժմ անկախության հռչակագրի հետ կապված որևէ քննարկում չի եղել. Radar Armenia-ի հետ հարցազրույցում հայտնեց խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանը՝ հավանական համարելով, որ հարցն առաջիկայում կքննարկվի։
- Ի՞նչ փուլում են սահմանադրական հանձնաժողովի աշխատանքները
- Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը վերջին նիստը գումարել է անցյալ տարվա սեպտեմբերին։ Միաժամանակ, սահմանադրական բարեփոխումների աշխատանքում մի քիչ փոփոխություն է տեղի եղել։ Հիմա արդարադատության նախարարությունը պատրաստում է առաջարկություններ, որոնք արդեն բաժին-բաժին կքննարկվեն խորհրդում, այնուհետ նաև՝ հանրության շրջանում։
- Վարչապետը նշեց, որ, իր կարծիքով, անկախության հռչակագիրը սահմանադրությունից պետք է հանել։ Նման հարց հանձնաժողովը մինչ այս քննարկե՞լ է։
- Խորհրդում անկախության հռչակագրի հետ կապված որևէ քննարկում չի եղել, բայց, կարծում եմ, կլինի։ Հաշվի առնելով նաև հրապարակային ելույթները՝ հավանաբար դա քննարկման առարկա կդառնա։
- Սերժ Սարգսյանը վերջերս կարծիք է հայտնել, որ հարցը հանրաքվեի չի հասնի, և իշխանությունները չեն կարողանա անկախության հռչակագիրը հանել սահմանադրությունից։ Ըստ Ձեզ՝ հանրությունը պատրա՞ստ է այս փոփոխությանը։
- Նախ, դեռ որոշված չէ, որ հանվում է, երկրորդը՝ կքննարկենք․ եթե հանրությունը դեմ լինի, չի ընդունվի։ Հո Սերժ Սարգսյանի ժամանակնե՞րը չեն, որ հանրաքվե կեղծվի։
- Ընդդիմությունն ի՞նչ միջոցներ ունի՝ կանխելու դա։
- Բայց ինչո՞ւ են ուզում՝ հանրաքվե չլինի։ Ինձ համար շատ տարօրինակ է, երբ ինչ-որ մեկն ասում է՝ չեմ ուզում՝ հանրաքվե լինի։ Հանրաքվեի ժամանակ ժողովուրդը կորոշի՝ ուզում է, թե ոչ։ Կարո՞ղ է՝ կասկածում են, որ ժողովուրդը մի բան է ուզում, իրենք՝ ուրիշ բան։ Իմ կարծիքով՝ նոր սահմանադրության կարիքը կա։ Կարիք կա, որ, ի վերջո, ժողովուրդն ընդունի նոր սահմանադրություն, ընդունի՝ առանց կեղծիքների։

The Constitutional Reform Council has not yet discussed the declaration of independence, Council member Daniel Ioannisyan said in an interview with Radar Armenia, considering it likely that the issue will be discussed soon.
- What stage does the constitutional committee work at?
- The Constitutional Reform Council convened its last session in September of last year. At the same time, there has been a slight change in the work on constitutional reforms. Now, the Ministry of Justice is preparing proposals, which will be discussed section by section in the council and the public.
- The Prime Minister noted that, in his opinion, the Declaration of Independence should be removed from the Constitution. Has the committee discussed such an issue before?
- There has not been any discussion on the Declaration of Independence in the council, but I think there will be. Taking into account public speeches, it will probably become a subject of discussion.
- Serzh Sargsyan recently expressed the opinion that the issue will not reach a referendum, and the authorities will not be able to remove the declaration of independence from the constitution. In your opinion, is the public ready for this change?
First, it has not yet been decided that it will be removed. Second, we will discuss it. If the public is against it, it will not be adopted. Isn't it Serzh Sargsyan's time for a referendum to be falsified?
- What means does the opposition have to prevent this?
- But why do they want there to be no referendum? It is strange when someone says, "I don't want a referendum." During the referendum, the people will decide whether they want it. Maybe they suspect that the people want one thing, and they want something else. In my opinion, there is a need for a new constitution. There is a need for the people to eventually adopt a new constitution, to adopt it without falsifications.