«Մոտ մեկ ամիս շարունակվող այս սահմանային լարվածությունները նաև միջազգային արձագանքների հետևանքն են». Արմեն Պետրոսյան
Խաղաղության ստորագրման համար Ադրբեջանի առաջ քաշած պայմաններն արհեստական են․ Radar Armenia-ի հետ հարցազրույցում նշեց տարածաշրջանային հարցերի փորձագետ Արմեն Պետրոսյանը։
- «Խաղաղության համաձայնագրի» դրույթները, կարծես, վերջնականապես հաստատված են։ Հայկական կողմից մի քանի անգամ պատրաստակամություն են հայտնել ստորագրել այն, այնինչ Ադրբեջանը դեռևս պայմաններ է առաջ քաշում։ Ադրբեջանն, ըստ Ձեզ, ինչի՞ է փորձում հասնել։ Իրոք առաջ քաշած պահանջներն այդքան կարևոր են իր համար, թե՞ փորձում է պարզապես խուսափել համաձայնագրի ստորագրումից։
- Ադրբեջանն, անընդհատ պայմաններ առաջ քաշելով, ընդ որում՝ հաճախ արհեստական նախապայմաններ դնելով, փորձում է խուսափել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից և դեռևս տևական ժամանակ Հայաստանի հետ հարաբերությունները պահպանել հակամարտային հարթությունում։ Ադրբեջանի դիրքորոշման վրա ազդում են մի քանի գործոններ. առաջինը՝ գլոբալ և տարածաշրջանային զարգացումները, որոնք, ըստ էության, թույլ են տալիս Ադրբեջանին մնալ ապակառուցողական դիրքերում և ձգտել Հայաստանից ստանալ առավելագույնը։ Չնայած այս պահին հրապարակային մակարդակում հիմնականում երկու նախապայմանների մասին է խոսքը՝ սահմանադրության փոփոխությունը և ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարման հարցը, բայց Ադրբեջանի ակնկալիքները բազմաթիվ են։ Օրինակ, արդեն իսկ խոսվում է նաև Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող կապուղու տրամադրման անհրաժեշտության մասին։ Այսինքն, այս հարցը հնչում է մյուս նախապայմանների կողքին։ Դրան գումարած՝ բազմաթիվ այլ հարցեր. դիցուք, սահմանազատման հետ կապված խնդիրներ։ Այսինքն, Հայաստանից ստանալ բոլոր հնարավոր տարածքները՝ չզիջելով որևէ տարածք, այդ թվում՝ Արծվաշենի անկլավը, Ջերմուկի օկուպացված դիրքերը։ Հայաստանի տարածքում մի շարք ռազմավարական կարևորության գործարանների, արդյունաբերական ձեռնարկությունների գործունեության դադարեցում, Հայաստանի զինվելու դադարեցում և այլն։ Այսինքն, որքան հնարավորություն կա, Ադրբեջանը փորձելու է սահմանափակումներ առաջ քաշել Հայաստանի առջև, ինչու ոչ, նաև՝ այդ 300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը։ Ադրբեջանի նպատակն է՝ քանի դեռ կա հնարավորություն, Հայաստանի դեմ բոլոր լծակների օգտագործմամբ հասնել միակողմանի զիջումների։ Սա է պատճառը, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է որևէ փաստաթղթով կաշկանդել իր հնարավորությունները։
- Ալիևը պահանջում է Հայաստանից՝ փոխել սահմանադրությունը։ Ի՞նչ հիմնավորումներ կարող են լինել այս պահանջին, և ի՞նչը կարող է մտահոգել նրան այս հարցում։
- Ադրբեջանական կողմը արդեն մի քանի տարի է՝ խոսում է սահմանադրության փոփոխության մասին՝ հղում անելով դրա նախաբանում անկախության հռչակագրին։ Բայց սա արհեստական պատճառաբանություն է, որովհետև Հայաստանի սահմանադրությունը որևէ կերպ չի կարող խոչընդոտել երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանը։ Իրականում, շատ լավ հասկանալով, որ հնարավոր չէ սահմանադրության փոփոխություն, նպատակը հակամարտությունը երկարաձգելն է՝ մեղքը բարդելով ՀՀ-ի վրա։ Սա արհեստական նախապայման է, և նպատակը դեռ տևական ժամանակ խաղաղության համաձայնագիրը չստորագրելն է՝ Հայաստանի վարքագիծը որպես հիմնավորում ունենալով։ Եթե այս կառավարությունը գնա, նոր իշխանությանը ի՞նչն է խանգարելու փոխել, ունենալ նոր սահմանադրություն և կրկին ներառել ինչպես անկախության հռչակագիրը, այնպես էլ այլ դրույթներ, որոնք կարող են որոշակի անդրադարձներ ունենալ արցախյան հիմնախնդրին։ Ոչինչ չի խանգարում։ Հետևաբար, պարզ է, որ այս նախապայմանը արհեստական է։ Այս պահին բոլորս էլ հասկանում ենք, որ ներքաղաքական նման իրողությունների պայմաններում նոր սահմանադրություն գրեթե անհավանական է։
- Ադրբեջանի պահանջների մեջ, բացի սահմանադրական փոփոխությունները, նաև Մինսկի խմբի լուծարումն է։ Ի՞նչ դեր ունի այս խումբն այժմ, և ինչու՞ է Ալիևն այդքան վախենում այս խմբի գոյությունից։
- Սա ևս արհեստական պայման է, որովհետև Ադրբեջանում էլ քաջ հասկանում են, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն միջազգային ձևաչափ է, որը ձևավորվել է միջազգային կազմակերպության շրջանակներում, և այդ կազմակերպությունն էլ կարող է լուծարել կամ չլուծարել այն՝ պայմանավորված համանախագահող երկրների շահերից և ծրագրերից։ Օրինակ, եթե Միացյալ Նահանգները կամ Ռուսաստանը չցանկանան լուծարել, միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիմումը բավարար չի լինի. նրանք կգտնեն պատճառ, օրինակ, արցախյան հիմնախնդրի և արցախցիների իրավունքների հետ կապված բազմաթիվ հարցեր կարգավորված չեն։ Ադրբեջանի նախագահը ավելի շատ վախենում է այն հանգամանքից, որ, լինելով խոցելի դիրքերում՝ կապված իր վարած ավտորիտար քաղաքականության հետ, վախենալով, որ բազմաթիվ միջազգային կառույցներ ու դերակատարներ կարող են օգտագործել այդ հանգամանքը՝ իր վրա ճնշումներ գործադրելու, գուցե՝ պատժամիջոցներ սահմանելու կամ Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու նպատակով։ Ադրբեջանն այս պատեհ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում կարծես փորձում է օգտագործել այս ժամանակահատվածն ու հասնել խմբի լուծարմանը։ Գուցե ներկայումս դա հնարավոր լինի՝ հաշվի առնելով առկա իրողությունները, բայց աշխարհում որոշակի կայունացումից հետո այս խմբի լուծարումն ավելի բարդ է լինելու։
- Եթե համաձայնագիրը ստորագրվի, ի՞նչ կտա դա Հայաստանին։ Դա կարո՞ղ է խաղաղության երաշխիք լինել։
- Եթե համաձայնագիրն ստորագրվի, բնականաբար, դրանով զգալիորեն կամրապնդվի ՀՀ անվտանգությունը, կնեղանան Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ նոր հավակնությունների հնարավորությունները, բայց, միևնույն ժամանակ, նշել, որ այդ համաձայնագիրն ի զորու է լինելու ապահովել Ադրբեջանից եկող բոլոր սպառնալիքները, ևս իրատեսական չէ։ Ադրբեջանի հավակնությունները հնարավոր է մեղմել բացառապես տարածաշրջանում ուժային և ռազմաքաղաքական բալանսը վերականգնելու միջոցով։ Այսինքն, երբ ՀՀ-ն էականորեն կբարձրացնի իր պաշտպանական ներուժը՝ Ադրբեջանի համար խնդրահարույց հետևանքներ խոստանալով հնարավոր ագրեսիայի դեպքում, երբ այնպիսի գործընկերային և դաշնակցային հարաբերություններ կձևավորվեն, որոնք թույլ չեն տա Ադրբեջանին որևէ ավելորդ քայլ ՀՀ-ի նկատմամբ։ Այս պահին  այդքան էլ իրատեսական չէ ակնկալել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրում, առնվազն, քանի դեռ տարածաշրջանը և աշխարհը գտնվում են անորոշությունների փուլում։
- Ինչպե՞ս կգնահատեք միջազգային արձագանքը Հայաստանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման պատրաստակամության և Ադրբեջանի պահանջների վերաբերյալ։
- Միջազգային արձագանքը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցման հետ կապված, շատ դրական է, ինչպես ակնկալվում էր։ Մի քանի տասնյակ երկրներ ողջունել են այս ձեռքբերումը։ Իհարկե, դրանցից քչերն են խորամուխ եղել փաստաթղթի դրույթներում։ Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ այդ ողջունելու բազմաթիվ փորձերը Ադրբեջանի համար չեն պարունակում որևէ պարտավորություններ, և ողջունող դերակատարների թվում չկա որևէ երկիր, որը մտադրություն ունի լրջորեն ներգրավվել գործընթացում և պարտադրել Ադրբեջանին՝ ստորագրել փաստաթուղթը, և արտաքին դերակատարների մոտ նման տրամադրվածությունն է նաև պատճառը, որ հավելյալ նպաստում է Ադրբեջանի ապակառուցողականությանը։ Հակառակը՝ միջազգային նման արձագանքը որոշակի առումով նաև նյարդայնացրել է Բաքվին։ Մոտ մեկ ամիս շարունակվող այս սահմանային լարվածությունները նաև այդ արձագանքների հետևանքն են։ Ադրբեջանն ուզում է ցույց տալ, որ միայն տեքստի փոխհամաձայնեցվածությունը չի նշանակում կոնֆլիկտի ավարտ, ավելին՝ նման միջավայր չկա այս պահին, սահմանին իրավիճակը լարված է, և չի բացառվում նոր պատերազմի հնարավորությունը։ Այս պահին այդ միջազգային արձագանքները, կարծես, հակառակ էֆեկտն են ունեցել՝ գրգռելով Ադրբեջանին։

"These border tensions, which have been going on for almost a month, are also a consequence of international reactions." Armen Petrosyan
Regional issues expert Armen Petrosyan noted in an interview with Radar Armenia that Azerbaijan's conditions for signing the peace agreement are artificial.
- The "peace agreement" provisions seem to have been finally approved. The Armenian side has expressed willingness to sign it several times, while Azerbaijan still puts forward conditions. What do you think Azerbaijan is trying to achieve? Are the demands it has put forward really important, or is it simply trying to avoid signing the agreement?
- Azerbaijan, by constantly putting forward conditions and often setting artificial preconditions, is trying to avoid signing the peace agreement and maintain relations with Armenia in a confrontational plane for a long time. Several factors influence Azerbaijan's position: first, global and regional developments allow Azerbaijan to remain in destructive positions and strive to get the most from Armenia. Although at the moment, at the public level, two main preconditions are being discussed: the constitution amendment and the issue of dissolving the OSCE Minsk Group, Azerbaijan's expectations are numerous. For example, there is already talk about the need for a channel connecting Azerbaijan to Nakhichevan through Armenia's territory. In other words, this issue is being raised alongside other preconditions. In addition, there are many different issues, such as demarcation. In other words, to receive all possible territories from Armenia without giving up any territory, including the Artsvashen enclave, the occupied positions of Jermuk. The cessation of the activities of several strategically essential factories and industrial enterprises on the territory of Armenia, the cessation of Armenia's armament, etc. In other words, as long as there is an opportunity, Azerbaijan will try to put forward restrictions in front of Armenia; why not also the issue of the return of those 300 thousand Azerbaijanis? Azerbaijan aims to achieve unilateral concessions against Armenia using all levers while there is an opportunity. This is why Azerbaijan refuses to constrain its capabilities with any document.
- Aliyev demands that Armenia change the constitution. What justifications can there be for this demand, and what can concern him?
- The Azerbaijani side has been discussing changing the constitution for several years, referring to the declaration of independence in its preamble. However, this is artificial reasoning because the Armenian constitution cannot hinder normalizing relations between the two countries. In reality, understanding that changing the constitution is impossible, the goal is to prolong the conflict by blaming Armenia. This is an artificial precondition, and the goal is to not sign the peace agreement for a long time, using Armenia's behavior as a justification. If this government leaves, what will prevent the new government from changing it, having a new constitution and again including the Declaration of Independence and other provisions that may have some implications for the Artsakh issue? Nothing prevents it. Therefore, it is clear that this precondition is artificial. At this point, we all understand that a new constitution is almost impossible in the face of such domestic political realities.
- Besides constitutional amendments, Azerbaijan's demands include the Minsk Group's dissolution. What role does this group play now, and why is Aliyev so afraid of its existence?
- This is also an artificial condition because Azerbaijan understands very well that the OSCE Minsk Group is an international format formed within the framework of a global organization. That organization can dissolve it or not, depending on the interests and programs of the co-chairing countries. For example, if the United States or Russia does not want to dissolve it, only the application of Armenia and Azerbaijan will not be enough. For instance, they will find that many issues related to the Artsakh problem and the rights of the Artsakh people have not been resolved. The Azerbaijani president is more afraid that, being in a vulnerable position due to his authoritarian policy, numerous international structures and actors may use this circumstance to pressure him, perhaps to impose sanctions or interfere in Azerbaijan's internal affairs. Azerbaijan tries to use this period in this favorable geopolitical situation to achieve the group's dissolution. Considering the current realities, this may be possible at present, but after a specific stabilization in the world, the dissolution of this group will be more difficult.
- If the agreement is signed, what will it give to Armenia? Can it guarantee peace?
- If the agreement is signed, of course, it will significantly strengthen the security of the Republic of Armenia, and the possibilities of new claims by Azerbaijan towards Armenia will be narrowed, but, at the same time, it should be noted that this agreement will be able to ensure all the threats is also unrealistic. Azerbaijan's ambitions can be mitigated exclusively by restoring the power and military-political balance in the region. That is, when the Republic of Armenia significantly increases its defense potential, promising problematic consequences for Azerbaijan in the event of possible aggression, when such partnership and alliance relations are formed that will not allow Azerbaijan to take any unnecessary steps towards the Republic of Armenia. It is not so realistic to expect the signing of a peace agreement, at least while the region and the world are uncertain.
- How would you assess the international reaction to Armenia's readiness to sign a peace agreement and Azerbaijan's demands?
- The international reaction to the agreement of the text of the peace agreement by Armenia and Azerbaijan is very positive, as expected. Several dozen countries have welcomed this achievement. Of course, few of them have delved into the document's provisions. At the same time, it should be noted that these numerous attempts to welcome do not entail any obligations for Azerbaijan, and among the welcoming actors, no country intends to seriously engage in the process and force Azerbaijan to sign the document, and such a disposition among external actors is also the reason that additionally contributes to Azerbaijan's deconstructiveness. On the contrary, such an international reaction has also irritated Baku to a certain extent. These border tensions that have been going on for about a month are also a consequence of these reactions. Azerbaijan wants to show that only the mutual agreement of the text does not mean the end of the conflict. Moreover, there is no such environment at the moment; the situation on the border is tense, and the possibility of a new war is not ruled out. At the moment, these international reactions have had the opposite effect, provoking Azerbaijan.