«Տնտեսական պատերազմում ԱՄՆ-ի գլխավոր հակառակորդը Չինաստանն է». Գանտահարյան
- ԱՄՆ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել մաքսատուրքեր սահմանելու մասին, ինչը դժգոհության տեղիք է տվել այն երկրներում, որոնք ԱՄՆ հետ առևտրատնտեսական կապեր ունեն։ Ի՞նչ էին նշանակում այս մաքսատուրքերը, որոնց, ի դեպ, Թրամփն անվանել է ԱՄՆ տնտեսության անկախության հռչակագիր։
- Թրամփյան վարչակարգի ամբողջ քաղաքականության առանցքը տնտեսության վերականգնում է։ Սա ռազմավարական նշանակություն ունի ներամերիկյան առումով ևս։ ԱՄՆ-ի քաղաքացու համար տնտեսության  բարելավումը, կյանքի որակի բարձրացումը, ապօրինի ներգաղթյալների տեղահանումը առաջնային խնդիրներ են։ Իհարկե, կան նման այլ հարցեր ևս։ Արտաքին օժանդակությունների կասեցումից ևս գոհ է քաղաքացին։ Թրամփի քայլերն առերևույթ այս թիրախներն են խփում։ Սա չի նշանակում, որ աշխարհաքաղաքականության կտրուկ փոփոխություններ են գրանցվում։ Հիմնական միտումները, կարծում եմ, մնում են նույնը։ Տնտեսական պատերազմ է հայտարարվում, և այստեղ գլխավոր հակառակորդը Չինաստանն է։ Մնացյալը ածանցյալ խնդիրներ են, որոնք կապվում են նշված քաղաքականության հետ։
- Սա կարո՞ղ է հետևանքներ ունենալ նաև համաշխարհային քաղաքական իրադարձությունների վրա։
- Համաշխարհային տնտեսական քաղաքականության վրա կարող են որոշ փոփոխություններ գրանցվել։ Մեծ հաշվով, որոշ գծեր չեն հատվելու։ Տնտեսական աշխարհակարգը երկբևեռ է՝ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի բևեռային հանգամանքներով։ Այս պատերազմը շարունակվելու է։ Կլինեն ցնցումներ, աշխարհագրական տարբեր միջավայրերում կտրուկ փոփոխություններ։ Տնտեսականն ու ռազմաքաղաքականը համեմատվում են։ Համաշխարհային պատերազմ՝ լոկալացված թեժ կետերով, որոնք փոփոխվում են։ Այս միտումները զուգահեռ են ընթանալու առանց գլոբալ կոլապսի։
- Շարունակվում է ԱՄՆ-ՌԴ երկխոսությունը. Պուտինի ներկայացուցիչը մեկնել էր Վաշինգտոն, որտեղ հայտարարել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը հակված է երկխոսության և նպատակ ունի լուծել երկու երկրների հարաբերությունների հետ կապված խնդիրները։ Այս առումով ի՞նչ կարելի է ակնկալել առաջիկայում և, հատկապես, ուկրաինական ճակատում։
- Ռուս-ամերիկյան երկխոսության արդյունավորումից առաջ արդեն ԱՄՆ-Ուկրաինա համաձայնության նախաշեմին են գտնվում կողմերը։ Վաշինտոնում ԱՄՆ-ն Կիևին ներկայացրեց պարտամուրհակ․ Կիևը պարտքը մարելու է հանքային ռեսուրսներ տրամադրելով։ Դրա համար էլ հրադադար է պետք։ Մոսկվան գիտակցում է այս իրողությունը և բարձրացնում հրադադարի գինը՝ նվազագույնը ուկրաինական տարածքների վրա իր վերահսկողությունը շարունակելով, կամ տարածքների անեքսիա առաջադրելով։ Այս բանակցությունները դեռ երկար ճանապարհ ունեն անցնելու։ Կընդհատվեն, դարձյալ կշարունակվեն և այսպես շարունակ։
- Նաև կխնդրեի անդրադառնալ ԱՄՆ-Իրան հարաբերություններին. Իրանը պատասխանել է ԱՄՆ նախագահի նամակին, իսկ ԱԳ նախարարը պնդում է, թե իրենք երբեք չեն ձգտի միջուկային զենք ունենալ։ Արդյոք այս ամենը բավարար է, թե՞ ԱՄՆ-ն, այնուամենայնիվ, կգնա ավելի լուրջ հակադրության Իրանի հետ։
- Իրանի դեպքում ԱՄՆ առաջնորդությամբ գնում է իրանյան պրոկսի հենակետերի չեզոքացման ռազմաքաղաքականություն։ Թեհրանի հետ ԱՄՆ-ն վարվում է «հարվածել-բանակցել» կշռույթներով։ Իրանի արտգործնախարարի հայտարարությունը՝ բանակցությունները շարունակելու մասին, միտված է և ազդակ է ԱՄՆ-ին՝ համաձայնության հանգելու։
- Այս դեպքում ի՞նչ կարելի է ակնկալել տարածաշրջանում, եթե ԱՄՆ-ն լուրջ հակադրության գնա։
- Չեմ կարծում, որ լայնամասշտաբ գործողություններ լինեն։ Պրոկսիների կոտրումը շարունակվելու է։ Իրանը չի ունենալու իր նախկին դերը Միջին Արևելքում՝ թե՛ Գազայում, թե՛ Լիբանանում, թե՛ Սիրիայում․ հիմա նաև՝ Եմենում։

"The main opponent of the US in the economic war is China." Gandaharian
- The US President signed a decree on imposing tariffs, which has caused discontent in countries that have trade and economic ties with the US. What did these tariffs mean, which, by the way, Trump called a declaration of independence for the US economy?
- The axis of the entire Trump administration policy is the restoration of the economy. This is of strategic importance in the domestic American sense as well. For a US citizen, improving the economy, increasing the quality of life, and deporting illegal immigrants are priority issues. Of course, there are other such issues. The citizens are also satisfied with the suspension of foreign aid. Trump's steps hit these targets. This does not mean that drastic changes are being recorded in geopolitics. The main trends remain the same. An economic war is being declared, and the primary opponent here is China. The rest are derivative issues that are connected with the mentioned policy.
- Can this also have consequences for world political events?
Some changes may be registered in world economic policy. By and large, some lines will not be crossed. The economic world order is bipolar, with the polar circumstances of the USA and China. This war will continue. There will be shocks and sharp changes in different geographical environments. The economic and military-political are compared. It is a world war with localized hot spots that change. These trends will proceed in parallel without a global collapse.
- The US-Russian dialogue continues. Putin's representative left for Washington, where he stated that the US administration is inclined to dialogue and aims to resolve issues related to relations between the two countries. What can be expected in this regard shortly, and especially on the Ukrainian front?
- Before the Russian-American dialogue is fruitful, the parties are already on the verge of a US-Ukrainian agreement. In Washington, the US presented Kyiv with a promissory note. Kyiv will repay the debt by providing mineral resources. That is why a ceasefire is needed. Moscow is realizing this reality and raising the price of a truce, at least by continuing its control over Ukrainian territories or by proposing the annexation of territories. These negotiations still have a long way to go. They will be interrupted, they will be continued again, and so on.
- I would also like to touch on US-Iranian relations. Iran has responded to the US President's letter, and the Foreign Minister insists that they will never seek to have nuclear weapons. Is all this enough, or will the US, nevertheless, go into a more serious confrontation with Iran?
- In the case of Iran, the US, led by the US, is pursuing a military policy of neutralizing Iranian proxy bases. The US is acting with Tehran based on "strike-negotiate" scales. The Iranian Foreign Minister's statement about continuing negotiations is aimed at and is a signal for the US to reach an agreement.
- In this case, what can be expected in the region if the US goes into serious confrontation?
- I do not think that there will be large-scale actions. The dismantling of proxies will continue. Iran will not have its previous role in the Middle East, whether in Gaza, Lebanon, or Syria. Now, also in Yemen.