«ԱՄՆ-ից են կախված խաղաղության և տարածաշրջանային ապաշրջափակման պրոցեսները». Գանտահարյան
-Չնայած ռուս-ամերիկյան ակտիվ բանակցություններին՝ Ուկրաինայի հարցում դեռևս չի հաջողվում հասնել համաձայնության։ Կխնդրեմ ներկայացնել Ձեր տեսակետը՝ ինչո՞ւ։
- Ուկրաինայի պատերազմի հրադադարի համաձայնությունից կամ ռուս-ուկրաինական բանակցություններից առաջ ընթանում են ԱՄՆ-Ուկրաինա բանակցություններ։ Արդեն հայտարարվում է այս ուղղության վրա համաձայնության կայացման մասին։ Համաձայնությունն, ըստ էության, Ուկրաինայի ռեսուրսների օգտագործմանը կամ միջուկային կենտրոնների կառավարմանն է վերաբերում։ ԱՄՆ-ի հիմնական նպատակը հանքերի կամ հազվագյուտ մետաղների պաշարներն ստանալն է։ Վաշինգտոնում Թրամփի և Զելենսկու ցուցադրական վեճի մեխն ԱՄՆ-ի տրամադրած հարյուրավոր միլիարդների պարտամուրհակի հիշեցումն էր․ հիմա ԱՄՆ-ն այդ գումարները ստանալու է հանքերի, ռեսուրսների մասով։ Այս հանգրվանից հետո գործընթացը կաշխուժանա Չինաստանի հարաբերակցությամբ։ Համենայնդեպս, ԱՄՆ–ն այլևս առկա է Ռուսաստանի մերձակայքում, ընդ որում՝ Ուկրաինայում։
- Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է, որ Ռուսաստանին հողերի զիջման հարց չի քննարկվելու. «Մենք մեր հողերը Պուտինին չենք տա»։ Ձեր կարծիքով՝ հնարավոր կլինի՞ վերադառնալ նախապատերազմյան սահմաններին, թե՞, այնուամենայնիվ, կողմերը ստիպված են լինելու հաշվի առնել առկա իրավիճակը։
- Առկա իրավիճակը կստեղծի նոր ստատուս քվո։ Մինչ այդ ռուսական ուժերը կշարունակեն վերահսկել այն տարածքները, որտեղ հիմա են, իսկ ԱՄՆ–ն կշահարկի տնտեսական միջոցները և կամրապնդի իր դիրքերը ռուսաստանամերձ շրջաններում։ Ըստ էության, ԱՄՆ–ն և ՌԴ–ն բաժնեկցում են Ուկրաինան։
- ՌԴ նախագահն առաջարկել է ՄԱԿ-ի և մի շարք երկրների հովանու ներքո քննարկել Ուկրաինայում ժամանակավոր կառավարություն ներդնելու հարցը՝ այնտեղ ընտրություններ անցկացնելու նպատակով։ Արդյո՞ք հնարավոր կլինի գնալ այդ տարբերակով, և սա կարո՞ղ է լուծում համարվել։
- Դեռ պարզ չեն ընտրական հետագա գործընթացները։ Հրադադարից առաջ դժվար թե իրականա նման սցենար։ Իսկ նախահրադադարյան վիճակը տուրբուլենտ հանգրվաններից պիտի անցնի դեռ։ Չեմ կարծում, որ կարճաժամկետ դրվածքով բեկումնային իրավիճակ կլինի։
- Անդրադառնանք նաև տարածաշրջանային զարգացումներին։ Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը կոչ է արել հայկական կողմին՝ արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը, նշելով, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու։ Ի վերջո, ցանկանու՞մ է Բաքուն խաղաղության համաձայնագիր կնքել, թե՞ ոչ։
- Ամիրբեկովի հայտարարությունում կա սպառնալից  ոճ՝ վաղը կարող է ավելի վատ իրավիճակ ստեղծվել Հայաստանի համար․ սա է ասում հիմնականում։ Երևանն ասել է, որ պատրաստ է ստորագրել, սակայն Բաքուն չի արձագանքել։ Ընդհակառակն, նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում։ Ամիրբեկովը ապակողմնորոշում է հանրային կարծիքը, իբր Հայաստանը խանգարում է խաղաղությունը։ Սա Բաքվի ավանդական վարքագիծն է։
- Մինչև տարեվերջ տեսնո՞ւմ եք փաստաթղթի ստորագրման հնարավորություն, թե՞ ոչ։
- Այստեղ ազդեցիկ գործոններ կան, որոնք կարող են վճռորոշ դեր ունենալ։ Եթե Անկարան որոշի ճնշում գործադրել Բաքվի վրա, որ գնա խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, հավանականությունը կբարձրանա։ Առերևույթ հակառակն է։ Բաքուն բողոքում է, երբ Անկարան, օրինակ, ժամանակավորապես բացում է սահմանակետը։ Անկարան շարունակում է փոխկապակցել գործընթացները։
Մեծ հաշվով ԱՄՆ-ից են կախված խաղաղության և տարածաշրջանային ապաշրջափակման պրոցեսները։ Եթե Վաշինգտոնը համարի, որ այդ բոլորը ռուսական գործոնի թուլացման, հակակշռման կամ, ընդհանրապես, դուրսմղան համար կարևոր քայլեր են, գործընթացները կմտնեն գործնական փուլ։

"The peace and regional de-blockade processes depend on the US." Gantaharian
- Despite active Russian-American negotiations, an agreement on the Ukrainian issue has not yet been reached. I want to ask you to present your point of view on why.
- US-Ukrainian negotiations are underway before the ceasefire agreement on the Ukrainian war or the Russian-Ukrainian negotiations. An agreement on this direction has already been announced. The deal concerns the use of Ukrainian resources or the management of nuclear centers. The main goal of the US is to obtain reserves of mines or rare metals. The nail in the demonstrative dispute between Trump and Zelensky in Washington was a reminder of the hundreds of billions in bonds provided by the US. Now, the US will receive these funds regarding mines and resources. After this stage, the process will intensify in China. In any case, the US is already present near Russia and in Ukraine.
- The Ukrainian President has announced that the land concessions to Russia will not be discussed. "We will not give our lands to Putin." Is it possible to return to the pre-war borders, or will the parties still have to consider the current situation?
- The current situation will create a new status quo. Until then, Russian forces will continue to control the territories they currently control, while the US will exploit economic resources and strengthen its positions in the regions bordering Russia. In essence, the US and Russia are sharing Ukraine.
- The Russian President has proposed discussing the issue of introducing an interim government in Ukraine under the auspices of the UN and several countries to hold elections there. Would that option be possible, and could it be considered a solution?
- The further electoral processes are still unclear. Such a scenario is unlikely to materialize before the ceasefire, and the pre-ceasefire situation will still have to go through turbulent stages. There will be a breakthrough situation in the short term.
- Let's also touch on regional developments. The representative of the Azerbaijani President, Elchin Amirbekov, called on the Armenian side to speed up the process of signing a peace agreement, noting that this opportunity will not last forever. After all, does Baku want to sign a peace agreement or not?
- Amirbekov's statement has a threatening tone: tomorrow, a worse situation may arise for Armenia. This is what he is basically saying. Yerevan said that it was ready to sign, but Baku did not respond. On the contrary, he is putting forward new preconditions. Amirbekov is misleading public opinion; allegedly, Armenia is hindering peace. This is Baku's traditional behavior.
- Do you see a possibility of signing a document by the end of the year?
- Influential factors can play a decisive role here. If Ankara decides to pressure Baku to sign a peace treaty, the probability will increase. On the surface, the opposite is true. Baku complains when Ankara, for example, temporarily opens the border crossing. Ankara continues to intertwine the processes.
The peace and regional de-blockade processes depend mainly on the United States. If Washington considers all of these important steps to weaken, counterbalance, or generally eliminate the Russian factor, the processes will enter a practical phase.