«Քոչարյանն ու Սարգսյանը խնդիր ունեն՝ ներկայանալ թիվ մեկ ընդդիմություն». Ստեփանյան
- Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Հայաստանի նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի քաղաքական «հարձակումները»։
- Քոչարյանականների և սերժսարգսյանականների միջև կռիվն ունի շատ պարզ պատճառ, և մեկ խնդիր է լուծում։ Նրանք պայքարում են խորհրդարանական ընդդիմության տեղի համար։ Սա շատ պարզ է։ Նրանք ունեն շատ լուրջ տարաձայնություններ։ Ե՛վ Քոչարյանը, և՛ Սարգսյանը խնդիր ունեն՝ ներկայանալ որպես թիվ մեկ ընդդիմություն, իսկ Ռուսաստանի առջև ներկայանալ նրանց հավատարիմ, այդպես՝ նաև միակ ընդդիմադիր թեկնածու ապագա ընտրություններում։ Ինչու՞ Ռուսաստանի, որովհետև շատ լավ են հասկանում, որ Հայաստանում, նրանք այլևս այնքան ձայն չեն ստանալու, որը թույլ կտա դառնալ իշխանություն։ Այդ ձայները գնել նրանք չեն կարող։ Եվ Փառք Աստծո, հեղափոխությունը ունի մեկ ձեռքբերում. 2018 թ. հեղափոխությունից հետո ձայներ գնելը համարյա անհնար է։ Նրանք մարդկանց վախեցնել նույնպես չեն կարող։ Հետևապես, իրենց պատկերացմամբ, իշխանության գալու միակ հնարավորությունը Ռուսաստանի օրակարգը սպասարկելն է։ Եվ ձեր նշած հարձակումները գալիս են այդտեղից։
- Ինչու՞ հենց այս փուլում են Քոչարյանն ու Սարգսյանը ակտիվացնում այս օրակարգը։ Ի՞նչ հարց են փորձում լուծել։
- Ինչ վերաբերում է՝ «ինչու՞ այս փուլում» հարցին, ապա այստեղ էլ է ամեն ինչ պարզ։ 2026 թ.մոտենում է, նրանք պատրաստվում են ընտրություններին և փորձում են այնպես անել, որ խորհրդարանում ունենան ներկայություն։ Եվ այդ ներկայությունը նրանց թույլ կտա պահպանել թալանածը՝ այն ինչ թալանվել է ժողովրդից և ՀՀ-ից տասնամյակների ընթացքում։
- Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի թոփ հարցն է, թե ով է բերել Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության։ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրեն ոչ ոք իշխանության չի բերել։ Այս հարցի պատասխանով ի՞նչ են փորձում ստանալ այս օրակարգն սպասարկողները։
- Նրանք փորձում են իրար վրա գցել իրենց պատկերացմամբ այդ մեղքը, թե ով է բերել Նիկոլ Փաշինյանին, որպեսզի իրենց էլեկտորատը՝ այն բոլոր մարդիկ, ովքեր դժգոհ են ներկա իշխանությունից և սատարում են այսպես կոչված նախկիններին, չփախչի, որովհետև փոխկապակցված են իրենց հետ և շահեր ունեն։
Այդ էլեկտորատի համար է գնում պայքարը։ Ճիշտ է նրանք շատ չեն, բայց այդպիսինները մեր հասարակությունում կան։ Նաև կան մարդիկ, ովքեր չեն հասկանում իրականում ինչ է կատարվում և կան նաև մարդիկ, որոնք, թեև շատ ցածր տոկոս են կազմում, ցանկանում են տեսնել Քոչարյանին կամ Սարգսյանին որպես «փրկիչ»։ «Փրկիչ», որը թույլ կտա երկիրը փրկել Նիկոլ Փաշինյանից և ՔՊ-ից։ Հիմա նրանք այդ օրակարգն առաջ են բերում, և սա պայքարի տրամաբանական մի մասն է, որ այն մարդիկ, ովքեր չեն ուզում, որ ընտրվի Նիկոլ Փաշինյանը,  իրենց ձայնը տան Ռոբերտ Քոչարյանին կամ Սերժ Սարգսյանին և իրենց սատարող ուժերին։ Եվ կարծում եմ, որ այստեղ էլ է ամեն ինչ շատ պարզ։

"Kocharyan and Sargsyan have a problem: to present themselves as the number one opposition." Stepanyan
Radar Armenia’s interlocutor is political scientist David Stepanyan.
- How do you interpret the political “attacks” of former Armenian presidents Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan?
- The fight between the Kocharyans and Serzh Sargsyan has a straightforward reason, and it solves one problem. They are fighting for a place in the parliamentary opposition. This is very simple. They have severe differences. Kocharyan and Sargsyan have a problem: to present themselves as the number one opposition and present themselves to Russia as their loyal and, therefore, the only opposition candidate in future elections. Why Russia? Because they understand very well that in Armenia, they will no longer receive enough votes to become the government. They cannot buy these votes. And thank God, the revolution has one achievement. After the 2018 revolution, buying votes is almost impossible. They cannot scare people, either. Therefore, they believe the only chance to come to power is to serve Russia’s agenda. And the attacks you mentioned come from there.
- Why are Kocharyan and Sargsyan activating this agenda at this very stage? What issue are they trying to solve?
As for the question “Why at this stage?” everything is clear here, too. 2026 is approaching, and they are preparing for the elections and trying to ensure that they have a presence in parliament. This presence will allow them to preserve what has been stolen from the people and the Republic of Armenia for decades.
- The top question in Armenia’s domestic political life is who brought Nikol Pashinyan to power. Pashinyan stated that no one brought him to power. What are those serving this agenda trying to get by answering this question?
- They are trying to shift the blame, in their opinion, on each other, who brought Nikol Pashinyan, so that their electorate, all those people who are dissatisfied with the current government and support the so-called former ones, do not flee because they are interconnected with them and have interests.
The struggle is for that electorate. Indeed, there are not many of them, but there are such people in our society. Some people do not understand what is happening, and there are also people who, although they make up a tiny percentage, want to see Kocharyan or Sargsyan as a “savior.” A “savior” who will save the country from Nikol Pashinyan and the KP. Now, they are putting forward that agenda, which is a logical part of the struggle. Hence, those who do not want Nikol Pashinyan to be elected vote for Robert Kocharyan or Serzh Sargsyan and the forces supporting them. And I think that everything is straightforward here, too.