«Ֆրանսիայի դեսպանի քննադատներին մի հարց ունեմ». Վահրամ Աթանեսյան
- ՀՀ -ում Ֆրանսիայի դեսպանը հայտարարեց, որ նրանք, ովքեր պնդում են, թե Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է ճանաչվել 2022 թվականին՝ Պրահայում, ստում են, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի մաս է ճանաչվել Ալմա Աթայի հռչակագրի պահից սկսած։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դեսպանի այս հայտարարությունը. ինչու՞ էր նման բան հայտարարում։
- Ֆրանսիայի դեսպանը հայտնագործություն չի արել. նախկին միութենական հանրապետությունները ԽՍՀՄ-ից անկախացել են այդ պետության կազմում իրենց ունեցած տարածքով և սահմաններով, ինչը նրանք փոխադարձաբար ճանաչել են Ալմա-Աթայի հռչակագրով: Թե ով, երբ, ինչ և ինչպես է ասել Երևանում, Ստեփանակերտում կամ Բաքվում՝ միջազգային իրավունքի տեսակետից առ ոչինչ է:
- Ֆրանսիայի դեսպանի այս հայտարարությունները քաղաքական դաշտում տարբեր մեկնաբանությունների առիթ դարձան։ Պնդումներ եղան, որ դեսպանը սխալվել է։ Արդյոք դեսպանի այս հայտարարությունը սխալմունք է, թե՞ այլ բացատրություն ունի։
- Ֆրանսիայի դեսպանի քննադատներին մի հարց ունեմ. եթե Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս չէր, 1991թ. դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեով ԼՂՀ-ն ումի՞ց է անկախացել: ԼՂ անկախությունը միջազգայնացնելու մի հիմնավոր փաստարկ ենք մենք ունեցել. ԽՍՀՄ փլուզման փուլում ինքնավար կազմավորումները 1990թ. ապրիլի 3-ի օրենքի ուժով իրենց կարգավիճակը հանրաքվեով որոշելու իրավունք ունեին, եթե միութենական հանրապետությունը դուրս էր գալիս ԽՍՀՄ կազմից: Այդ հիմնավորումը, ցավոք, միջազգային հանրության կողմից լիովին չի ընկալվել: Այդ պատճառով էլ «մադրիդյան սկզբունքներով» նախատեսվել է նոր հանրաքվե անցկացնել, բայց՝ Ադրբեջանի համաձայնությամբ: Բաքուն այդ համաձայնությունը չի տվել, հարցը լուծել է ռազմական ճանապարհով: Ֆրանսիայի դեսպանին վերագրումներ անելու փոխարեն բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է հետամուտ լինել, որ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտվի, ԼՂՀ պետականության լուծարումը ճանաչվի ապօրինի և ԼՂ հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքը վերահաստատվի:
- Այսօրինակ հայտարարությունները արդյոք ավելի նպաստավոր չեն դարձնում ՄԽ-ն լուծարելու մասին խոսակցությունները և, ի վերջո, այդ ճանապարհով գնալու նկրտումները։
- Մինսկի խումբը կարող է լուծարվել, եթե լուծարվի ԵԱՀԿ-ն: Բայց նույնիսկ այդ դեպքում Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, որպես միջազգային իրավունքի սկզբունքներ և նորմեր հաստատող իրավական փաստաթուղթ, մնում է ուժի մեջ:

"I have a question for the critics of the French ambassador." Vahram Atanesyan
Radar Armenia's interlocutor is Vahram Atanesyan, a former member of the Supreme Council of Armenia and the National Assembly of Nagorno-Karabakh.
- The French Ambassador to Armenia stated that those who claim that Nagorno-Karabakh was recognized as part of Azerbaijan in 2022 in Prague are lying because Armenia has recognized Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan since the Alma-Ata Declaration. How would you comment on the Ambassador's statement? Why did he make such a statement?
- The French Ambassador did not make a discovery. The former Union republics gained independence from the USSR with their territory and borders within that state, which they mutually recognized in the Alma-Ata Declaration. Who, when, what, and how it is said in Yerevan, Stepanakert, or Baku is irrelevant from the point of view of international law.
- These statements by the French Ambassador gave rise to various interpretations in the political field. There were claims that the Ambassador was mistaken. Is this statement of the Ambassador a mistake, or does it have another explanation?
- I have a question for the critics of the French Ambassador: if Nagorno-Karabakh was not part of Azerbaijan, from whom did NKR gain independence in the December 10, 1991 referendum? We had a solid argument for internationalizing the independence of NKR. During the collapse of the USSR, autonomous formations in 1990, By virtue of the law of April 3, 1991, had the right to determine their status by referendum if the union republic seceded from the USSR. Unfortunately, the international community did not fully understand this justification. That is why the "Madrid Principles" provided for a new referendum, but with the consent of Azerbaijan. Baku did not give that consent; it resolved the issue militarily. Instead of attributing blame to the French Ambassador, all political forces should strive to condemn Azerbaijan's aggression, recognize the dissolution of the NKR statehood as illegal, and reaffirm the right of the Armenian population of NKR to self-determination.
- Don't such statements make the talks about dissolving the Minsk Group and, ultimately, the aspirations to follow that path more favorable?
- The Minsk Group may be dissolved if the OSCE is dissolved. However, even in that case, the Helsinki Final Act remains a legal document establishing the principles and norms of international law.