«Քոչարյանն իշխանության ղեկը կրկին ստանձնելու հնարավորություն չունի». Խաչատրյան
- Բովանդակություն չունեցող ասուլիս, որտեղ ավելի շատ գերակայում էր իրականության հետ կապ չունեցող մտքերն ու տեղեկատվությունը, ինչ մեծ հաշվով զարմանալի չէ, և բնական էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից իրականությունից հեռու տեղեկություններ են փոխանցվելու։ Իսկ շատ կոնկրետ թեմաների մասով՝ դրանք ավելի շատ թույլ արդարացումների փորձ էին, քան հարցերին բովանդակային պատասխանելու հնարավորություն։ Մասնավորապես, Մեղրին նկատի ունեմ և...
- ԼՂ-ն բանակցություններից դուրս մղելու մասով ասում էր, որ ինքը դուրս չի մղել։
- Որպեսզի հանրության համար սուբյեկտիվիզմի մեջ չդիտարկվի իմ ասածը, մենք մշտապես փաստին ենք հղում անում։ Փաստ 1. 1997 թվականի երկու տարբերակներին Արցախը մասնակցություն է ունեցել՝ իրենց ղեկավարությամբ։ «Ընդհանուր պետության» ժամանակ, որ արդեն քննության առարկա է դարձել Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ժամանակ, Արցախն ունեցել է իր ձայնը, իր դիրքը՝ որպես հակամարտության մասնակից, իսկ Քի Վեստում, հոպ, Արցախն այլևս չկա, գոյություն չունի։ Եվ այդ Մեղրիի տարբերակ կոչվածը...բնականաբար, Մեղրին կա, ոչ ոք չի տվել, բայց հենց այդ  խոսակցություններից, Մեղրիի շուրջ քննարկումներից սկսված է առաջ եկել այդ հրեշավոր պլանը՝ ԼՂ-ին դուրս թողնել բանակցություններից, հարցը տեղափոխել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային դաշտ։ Հենց այստեղ է, որ ԼՂ-ն դուրս է մնացել բանակցություններից։ Այս փաստի դեմ միայն մեկ հակափաստարկով կարելի է պայքարել, դա այն է, որ պիտի ապացուցվի, որ Ռոբերտ Քոչարյանը այդ ժամանակահատվածում Հայաստանի նախագահ չի եղել։ Հակառակ մյուս դեպքերում անհնար է փաստական տվյալները, փաստերի շարադրանքը անտեսել կամ գլխիվայր շուռ տալ։
- Քոչարյանը ինչու՞ չի շտապում դուրս գալ քաղաքականությունից, այլ, ընդհակառակն, ընտրություններին մասնակցելու մասին է ակնարկում։
- Բազմիցս եմ այդ մասին իմ կարծիքը հայտնել։ Գտնում եմ, որ գոյություն ունի քաղաքական սիմբիոզ գործող իշխանության և Ռոբերտ Քոչարյանի ու նրա ղեկավարած քաղաքական միավորման միջև, երբ այս երկուսը իրար շունչ ու արյուն են տալիս։ Նիկոլ Փաշինյանը հենց նեղն է ընկնում, Ռոբերտ Քոչարյանին է դատում, Ռոբերտ Քոչարյանն էլ՝ Ղարաբաղից է խոսում։ Ամեն մարդ թող ինքը գնահատի՝ պայմանավորված խաղ է, թե բնական դաշնակցություն է։ Ինձ համար ակնհայտ է, քանի դեռ Ռոբերտ Քոչարյանը քաղաքական արենայում է, Նիկոլ Փաշինյանը ունենալու է թարմ օդ, թարմ թթվածին է ունենալու իր իշխանությունը երկարաձգելու կամ նման փորձեր կատարելու համար։
- Ձեր կարծիքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանը վերադառնալու, իշխանության գալու հնարավորություն ունի՞։
- Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանում մի դեպքում է իշխանության եղել, երբ իր ձեռքի տակ եղել է ողջ վարչական ու պետական ռեսուրսը, և դրա միջոցով հնարավորություն է ունեցել կեղծել ընտրությունները։ Թե 1998-ին, թե 2003-ին և 2008-ի ընտրություններին, երբ իշխանությունը հանձնում էր Սերժ Սարգսյանին՝ ապահովագրելով իր անվտանգ գոյությունը, դիմել է պետական մեքենայի, նրա շվաքում ծվարած կրիմինալ դաշտի, քրեաօլիգարխիկ համակարգի  և ընտրակաշառքի ահռելի չափերի հնարավորություններին։ Այնպես որ, Ռոբերտ Քոչարյանը երբևէ նախագահ չի ընտրվել և երբևէ չունի այդ հնարավորությունը՝ կրկին ստանձնելու Հայաստանում իշխանության ղեկը։

"Kocharyan has no chance to retake power." Khachatryan
- A press conference without content, where thoughts and information unrelated to reality predominated, which is not surprising by and large, and it was natural that Robert Kocharyan would convey information far from reality. As for particular topics, they were more of an attempt at weak justifications than an opportunity to answer questions substantively. In particular, I mean Meghri and...
- Regarding the expulsion of Nagorno-Karabakh from the negotiations, he said that he did not expel it.
- For the public not to consider what I said as subjectivism, we always refer to the facts—fact 1. Artsakh participated in both versions of 1997 under their leadership. During the "Common State," which had already become a subject of examination during the presidency of Robert Kocharyan, Artsakh had its voice and position as a participant in the conflict. In Key West, oh no, Artsakh no longer exists; it does not exist. And that so-called Meghri option... naturally, Meghri exists, but no one gave it. Still, from those conversations and discussions around Meghri, a monstrous plan emerged: to leave Nagorno-Karabakh out of the negotiations and transfer the issue to the Armenia-Azerbaijan negotiation field. It is here that Nagorno-Karabakh was left out of the talks. This fact can be fought with only one counterargument: that it must be proven that Robert Kocharyan was not the president of Armenia during that period. In other cases, it is impossible to ignore factual data or statements of facts or turn them upside down.
- Why is Kocharyan in no hurry to leave politics? On the contrary, he hints at participating in the elections.
- I have expressed my opinion on this many times. There is a political symbiosis between the current government and Robert Kocharyan and the political union he leads when these two give each other breath and blood. Nikol Pashinyan is the one who gets into trouble, judges Robert Kocharyan, and Robert Kocharyan speaks from Karabakh. Let everyone assess whether it is a fixed game or a natural alliance. It is evident that as long as Robert Kocharyan is in the political arena, Nikol Pashinyan will have fresh air and oxygen to extend his power or make similar attempts.
- In your opinion, does Robert Kocharyan have a chance to return and come to power?
- Robert Kocharyan was in power in Armenia in one case when he had all the administrative and state resources at his disposal. Through that, he had the opportunity to rig the elections. Both in the 1998, 2003, and 2008 elections, when he handed over power to Serzh Sargsyan, ensuring his safe existence, he resorted to the possibilities of the state machine, the criminal field that is surrounded by it, the criminal oligarchic system and the enormous amounts of electoral bribery. So, Robert Kocharyan has never been elected president and has never had the opportunity to assume the reins of power in Armenia again.