«Մեր տարածաշրջանում կնվազի ստրատեգիական անորոշության խնդիրը». Արման Գրիգորյան
Radar Armenia-ի զրուցակիցն է քաղաքագիտության դոկտոր, ԱՄՆ Լիհայի համալսարանի պրոֆեսոր Արման Գրիգորյանը։
- Անցած շաբաթվա ամենաուշագրավ իրադարձությունը, թերևս, Դոնալդ Թրամփի հեռախոսազրույցներն էին Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահների հետ, որից հետո նա հայտարարեց՝ երկուսն էլ ցանկանում են, որ խաղաղություն հաստատվի։ Արդյո՞ք արդեն կարող ենք ասել, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը մոտ է ավարտին։ Եթե ոչ, ապա ի՞նչն է դրան խանգարում։
- Թրամփի հայտարարությունները, նրա հեռախոսազրույցը Պուտինի հետ, ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունը, եվրոպացիների վերբալ ճիպոտահարումը ԱՄՆ-ի փոխնախագահի կողմից և, վերջապես, Ուկրաինայի նախագահի ու որոշ եվրոչինովնիկների հակազդեցությունն այդ ամենին ցույց են տալիս, որ փոփոխությունների հեռանկարը (և ոչ միայն՝ այս հարցում) բավականին լուրջ է։ Բայց ես չէի շտապի Ուկրաինայում պատերազմի ավարտն ազդարարել։ Դրան հասնելու համար Թրամփը դեռ շատ լուրջ դիմադրություն պիտի կոտրի թե՛ ԱՄՆ-ում, թե՛ Եվրոպայում։ ԱՄՆ-ում դեմոկրատներն արդեն սկսել են հող նախապատրաստել Թրամփին Ուկրաինան տանուլ տալու մեջ մեղադրելու համար, եթե այնտեղ խաղաղություն հաստատվի։ Նրանք ակտիվորեն արմատավորում են այն տեսակետը, որ եթե իրենք մնային իշխանության, կշարունակեին պայքարն ու Պուտինին ի վերջո ծնկի կբերեին։ Նրանք այս տեղաշարժերն օգտագործում են նաև թեժ պահելու համար այն պատումը, որ Թրամփը ռուսական գործակալ է։ Ես կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության վերնախավում ու ռազմա-ինդուստրիալ կոմպլեքսում նույնպես մարդիկ կան, որոնք շատ մտահոգված են ոչ միայն Ուկրաինայում խաղաղության հաստատմամբ, այլև Ռուսաստանի հետ նոր դետանտի հնարավորությամբ, որովհետև նրանց թշնամի Ռուսաստան է պետք՝ ահռելի ռազմական ծախսերն արդարացնելու և իրենց ուռճացված դիրքերը պաշտպանելու համար։ Այդ մարդիկ դիմադրելու են Թրամփին ու նրա քաղաքականությանը։ Իհարկե, ճիշտ է նաև այն, որ այդ վերնախավում որոշ տարաձայնություններ, այնուամենայնիվ, կան։ Կարծես թե, դրա մի հատվածը եկել է այն եզրակացության, որ եթե հիմա չվերջացնեն պատերազմը, Ռուսաստանը կարող է ավելի լուրջ հաջողությունների հասնել Ուկրաինայում, որին նրանք վաղուց արդեն ոչինչ չեն կարողանում հակադրել։ Ուկրաինայում մարդուժի սուր պակաս կա։ Ռազմամթերքի մատակարարումը նույնպես չեն կարողանում ապահովել բավարար մակարդակով։ Հետևաբար, կամ հիմա պետք է կանգնեցնել պատերազմը, կամ գնալ Ռուսաստանի հետ ուղիղ առճակատման։ Ուրիշ ելք նրանք այլևս չեն տեսնում։ Ուղիղ առճակատումն էլ կմեծացնի միջուկային էսկալացիայի հավանականությունը, հետևաբար, միակ ողջամիտ տարբերակն օր առաջ պատերազմը կանգնեցնելն է։ Այստեղ մի կարևոր խնդիր ևս կա։ Մի բան է՝ վերացականորեն խոսել խաղաղությունից, ինչի կողմնակից են բոլորը և նրանց մորաքրոջ զավակները, լրիվ այլ բան՝ խաղաղության պայմանների մասին խոսակցությունը։ Այս առումով ամենահետաքրքիրը ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթի հայտարարությունն էր, որովհետև նա նաև պարամետրերի մասին էր խոսել ու նշել, որ Ուկրաինայի չեզոքությունն ու հնարավոր տարածքային զիջումները պետք է քննարկման առարկա լինեն։ Բայց որքան հեշտ է լինելու Արևմտյան վերնախավերի և ուկրաինացիների համաձայնությունն ստանալը Ուկրաինայի չեզոքության, Ղրիմի ու չորս մարզերի անեքսիան ճանաչելու դիմաց, ես չգիտեմ։
- Իսկ ի՞նչ են առաջարկում խաղաղություն հաստատելու հակառակորդները։ Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի առաջխաղացումը կանգնեցնելը դարձել է շատ դժվար։ Ուկրաինան մարդուժի հսկայական խնդիր ունի, Արևմուտքի կողմից տրամադրվող սպառազինությունն ու ֆինանսական աջակցությունն էլ ակնհայտորեն բավարար չեն ռուսներին կանգնեցնելու համար։ Որքան էլ դժվարամարս լինեն պայմանները, ավելի լավ է հիմա դրանց համաձայնել, քան հետո, երբ ռուսներն ավելի շատ տարածք կգրավեն։
- Միանգամայն համաձայն եմ Ձեզ հետ։ Բայց խնդիրն այն է, որ մենք գործ ունենք երկու տարբեր շահերի հետ։ Մեկը թե՛ Արևմուտքի, թե՛ Ուկրաինայի պետական, ստրատեգիական շահերն են, մյուսը նրանց վերնախավերի շահերը, որոնք չի կարելի նույնացնել։ Եթե նույնիսկ Ձեր ասածը բացարձակ ճշմարտություն է, այդ վերնախավերը շատ ծանր քաղաքական գին են վճարելու զիջումների որևէ փաթեթով խաղաղության գնալու համար։ Այդ պատճառով, նրանք կարող են Ձեր ասած տրամաբանությանը հակադրել հայտնի կարգախոսները դեմոկրատիայի, միջազգային իրավունքի, դիկտատոր Պուտինի մասին ու շարունակել երիտասարդ ուկրաինացիների մի ամբողջ սերնդի ոչնչացման զարհուրելի գործընթացը։ Նրանք նույնիսկ կարող են մտածել, որ, անկախ ամեն ինչից, Պուտինին ձեռնտու չէ որոշ գծից այն կողմ շարժվել, եթե նույնիսկ նա դա անելու համար անհրաժեշտ ռազմական կարողություն ունենա, որովհետև նա ստիպված պիտի լինել Ռուսաստանի վերահսկողությունը հաստատել արդեն Ուկրաինայի այն հատվածների վրա, որտեղ բնակչությունը շատ թշնամաբար է տրամադրված Ռուսաստանի նկատմամբ, և որտեղ պարտիզանական պատերազմի վտանգ կարող է լինել։ Հետևաբար, Արևմուտքում ու Ուկրաինայի վերնախավում կարող են մտածել, որ ավելի լավ է մի երկու մարզ էլ կորցնեն, ու բանը վերջանա ռազմական գործողությունների սառեցմամբ, քան խաղաղություն հաստատեն հիմա, ավելի փոքր կորուստներով, բայց խաղաղության պայմանագրով։
- ԱՄՆ նախագահը խոսել էր նաև Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին հնարավոր անդամակցության մասին, նշելով, թե դա քիչ հավանական է ու ոչ պրակտիկ։ Սա նշանակո՞ւմ է, արդյոք, որ ՆԱՏՕ-ն կդադարի ընդլայնման քաղաքականությունը։
- Դա ուրիշ բան նշանակել չի կարող, եթե նրանց իսկապես հաջողվի Ուկրաինայում խաղաղություն հաստատել Ուկրաինայի չեզոքությունը երաշխավորելու գնով։ Տարածաշրջանում ուրիշ թեկնածուներ չկան այլևս։ Վրաստանը, կարծես, կորցրել է հետաքրքրությունը։ Բելառուսն ամուր կապերով կապված է Ռուսաստանի հետ և որևէ նման ցանկություն չունի։ Մոլդովային ՆԱՏՕ տանելու համար նոր ճգնաժամ հրահրելն իմաստ չունի, եթե արդեն Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ի անդամության ցուցակում չկա։ Ադրբեջանը կարիք չունի ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու, որովհետև արդեն Թուրքիայի ու Իսրայելի պես դաշնակիցներ ունի, միաժամանակ՝ Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերություններ, որ չպիտի ուզենա փչացնել։ Մնաց Հայաստանը, բայց Հայաստանի նկատմամբ նման հետաքրքրություն պարզապես գոյություն չունի, չնայած «արևմտամետների» խառնամբոխի կողմից բոլորիս ինտելեկտը վիրավորող ու մեր երկիրը խայտառակող պրոպագանդային։ Ընդհանրապես, եթե Ուկրաինայում պատերազմն ավարտվի խաղաղության պայմանագրով և Ուկրաինայի չեզոքությունը երաշխավորելով, դա դուռ կարող է բացել Ռուսաստանի հետ դետանտի համար, ինչն ամերիկյան վերնախավի մի մասը ցանկալի է համարում, որովհետև նրանց հիմնական մտահոգությունը Չինաստանն է։ Իսկ նման դետանտի հետ ՆԱՏՕ-ի հետագա ընդլայնումն անիմաստ ու անհամատեղելի է։ Ընդլայնվելու փոխարեն ՆԱՏՕ-ում երևի ավելի մտահոգված պիտի լինեն դաշինքի կայունությունը պահպանելով, ինչը լրջորեն սասանվել է ուկրաինական իրադարձությունների, ինչպես նաև Թրամփի որդեգրած դիրքորոշումների շնորհիվ։ Հայտնի ամերիկյան վերլուծաբան, գնդապետ Դուգլաս ՄակԳրեգորը նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի մոտալուտ վախճանն է կանխատեսում։ Վստահ չեմ, որ բանը դրան կհասնի, բայց որ այդ կարգի կանխատեսումներ են անում ՄակԳրեգորի պես մարդիկ, արդեն հետաքրքիր է։
- Պարոն Գրիգորյան, այս իրադարձությունները մեզ հետաքրքրում են նաև (և առաջին հերթին) մեր տարածաշրջանի վրա ունեցած հետևանքների տեսանկյունից, առավել ևս, երբ արդեն ականատես եղանք այդ պատերազմի արդյունքում նաև Կովկասում կատարվածին։ Ինչպիսի՞ն են Ձեր գնահատականները. ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ այս ամենը մեր տարածաշրջանի վրա։
- Դրա ամենամեծ ազդեցությունը լինելու է այն, որ մեր տարածաշրջանում կնվազի ստրատեգիական անորոշության խնդիրը։ Հայաստանում արդեն 3 տարի է՝ մտածում են, որ, մի կողմից, Ռուսաստանի վրա հույս դնել չի կարելի, որովհետև նրանք մինչև ակնագնդերը խրված են Ուկրաինայում պատերազմի ճահճի մեջ, մյուս կողմից՝ դա դիտարկում են որպես հնարավորություն Ռուսաստանի ազդեցության գոտուց երկիրը հանելու և դեպի Արևմուտք շրջելու համար։ Նման փաստարկները որոշակիորեն կկորցնեն իրենց գրավչությունը։ Ադրբեջանում էլ այլևս չեն կարող վստահ լինել, որ ռուսներն այս կամ այն բանի վրա աչք կփակեն, որովհետև շատ թանկ են գնահատում Թուրքիայի դրական չեզոքությունն Ուկրաինայում, ինչը կվտանգվի, եթե ռուսներն ինչ-որ կոշտ քայլեր անեն իրենց դեմ։

"The problem of strategic uncertainty will decrease in our region." Arman Grigoryan
Radar Armenia's interlocutor is Arman Grigoryan, a doctor of political science and professor at Lehigh University in the US.
- The most notable event of the past week was Donald Trump's phone conversations with the presidents of Russia and Ukraine, after which he announced that both countries want peace to be established. Can we already say that the Russian-Ukrainian war is close to an end? If not, what is preventing it?
- Trump's statements, his phone conversation with Putin, the statement of the US Secretary of Defense, the verbal whipping of Europeans by the US Vice President, and, finally, the reaction of the Ukrainian President and some European officials to all this show that the prospect of change (and not only in this issue) is quite serious. But I would not rush to announce the war's end in Ukraine. To achieve this, Trump will still have to overcome severe US and European resistance. In the US, Democrats have already begun to prepare the ground for accusing Trump of losing Ukraine if peace is achieved there. They are actively promoting the view that if they had remained in power, they would have continued the struggle and eventually brought Putin to his knees. They are also using these shifts to keep the narrative that Trump is a Russian agent alive. I think that there are also people in the US national security elite and the military-industrial complex who are very concerned not only with peace in Ukraine but also with the possibility of a new détente with Russia because they need an enemy, Russia, to justify their vast military spending and to defend their inflated positions. These people will resist Trump and his policies. Of course, it is also true that there are some differences within that elite. It seems that part of it has concluded that if they do not end the war now, Russia may achieve more serious successes in Ukraine, which they have long been unable to oppose. There is an acute shortage of workforce in Ukraine. They can also not ensure the supply of ammunition at a sufficient level. Therefore, the war must be stopped now, or they must directly confront Russia. They no longer see any other way out. Confrontation will also increase the likelihood of nuclear escalation. Therefore, the only reasonable option is to stop the war as soon as possible. There is also an important issue here. It is one thing to talk about peace in the abstract, which everyone and their cousins ​​are for, and it is quite another thing to talk about the conditions of peace. In this regard, the most interesting was the statement of US Defense Secretary Pete Hegseth, who also spoke about parameters and noted that Ukraine's neutrality and possible territorial concessions should be the subject of discussion. But how easy it will be to get the agreement of the Western elites and the Ukrainians in exchange for Ukraine's neutrality and recognition of the annexation of Crimea and four regions, I don't know.
- And what do the opponents of peace offer? Stopping Russia's advance has become very difficult. Ukraine has a considerable workforce problem, and the weapons and financial support provided by the West are not enough to stop the Russians. Despite the difficult conditions, it is better to agree to them now than later, when the Russians will seize more territory.
- I agree with you. But the problem is that we are dealing with two different interests. One is the state strategic interests of both the West and Ukraine, and the other is the interests of their elites, which cannot be identified. Even if what you say is true, these elites will pay a hefty political price for going to peace with any package of concessions. Therefore, they can oppose your logic with well-known slogans about democracy, international law, and dictator Putin and continue the terrible process of destroying an entire generation of young Ukrainians. They may even think that, regardless of everything, it is not in Putin's interest to move beyond a particular line, even if he has the necessary military capabilities to do so, because he will have to establish Russian control over those parts of Ukraine where the population is very hostile to Russia and where there may be a danger of guerrilla warfare. Therefore, the West and the Ukrainian elite may think it is better to lose a few regions and end the matter with a freeze on military operations than to make peace now, with more minor losses, but with a peace treaty.
- The US president also discussed Ukraine's possible membership in NATO, noting that this is unlikely and impractical. Does this mean that NATO will stop its expansion policy?
- It can't mean anything else if they succeed in establishing peace in Ukraine. Ukraine's neutrality at the cost of guaranteeing. There are no other candidates in the region anymore. Georgia has lost interest. Belarus is strongly tied to Russia and has no such desire. There is no point in provoking a new crisis to bring Moldova into NATO if Ukraine is already not on the NATO membership list. Azerbaijan does not need to become a member of NATO because it already has allies like Turkey and Israel, and at the same time, good relations with Russia, which it should not want to spoil. Armenia remains, but such interest in Armenia does not exist, despite the propaganda of the mixed crowd of "Westerners" that insults all of our intellect and disgraces our country. In general, if the war in Ukraine ends with a peace treaty that guarantees Ukraine's neutrality, it could open the door to détente with Russia, which some of the American elite consider desirable because their main concern is China. And further expansion of NATO with such détente is pointless and incompatible. Instead of expanding, NATO should probably be more concerned with maintaining the alliance's stability, which has been seriously shaken by the events in Ukraine and by the positions adopted by Trump. A well-known American analyst, Colonel Douglas McGregor, even predicts the imminent end of NATO. I am not sure it will come to that, but interestingly, people like McGregor make such predictions.
- Mr. Grigoryan, these events are also (and first of all) interesting to us because of their consequences for our region, especially since we have already witnessed what happened in the Caucasus due to that war. What are your assessments? What consequences can all this have on our region?
- Its most significant impact will be that the problem of strategic uncertainty in our region will decrease. For 3 years now, Armenia has been thinking that, on the one hand, Russia cannot be relied on because they are up to their eyeballs in the quagmire of war in Ukraine. On the other hand, they see this as an opportunity to remove the country from Russia's sphere of influence and turn to the West. Such arguments will lose their appeal to some extent. In Azerbaijan, they can no longer be sure that the Russians will disregard this or that because they value Turkey's positive neutrality in Ukraine very highly, which will be jeopardized if the Russians take any challenging steps against them.