«Զելենսկուն շատ կոշտ լուծում են պարտադրելու». Սուրենյանց
- Պուտինի ու Թրամփի հեռախոսազրույցի առանցքային մասը ռուս-ուկրաինական պատերազմի հանգուցալուծումն է եղել։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք տեղի ունեցածը, որքանո՞վ է մոտ պատերազմի դադարեցումը։
- Միամիտ կլինի ենթադրել, որ պատերազմը մեկ միջնորդությամբ կամ մեկ հեռախոսազրույցի արդյունքում կարող է դադարեցվել, որովհետև Թրամփն ու Պուտինը ավելի գլոբալ հարցեր են քննարկում։ Ըստ էության, այդ հարցը վերաբերում է նոր աշխարհակարգի ձևավորմանը։ Այդ համատեքստում, իհարկե, Ուկրաինան առանցքային օղակ է, որովհետև նոր աշխարհակարգի ձևավորման բանալիներից մեկն է ուկրաինական պատերազմը։ Եթե մի քիչ ավելի կոշտ ձևակերպեմ, աշխարհի նոր բաժանման մասին է խոսքը։ Ընդ որում, խոսքը միայն Ուկրաինային չի վերաբերում, այլ նաև մեր տարածաշրջանին։ Կարծում եմ, որ Ուկրաինան իր ղեկավարության, որոշ դեպքերում, արկածախնդիր քաղաքականության հետևանքով այդ նոր պայմանավորվածությունների առաջին օբյեկտն է դառնալու։ Բայց պետք է շատ ուշադիր հետևել զարգացումներին։ Ինձ համար այդ հեռախոսազրույցի համատեքստում առնվազն ծիծաղելի է, երբ ԵՄ-ին անդամակցելու օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։ Այդքան չհասկանալ միտումները և այս ամեն ինչի ծիրում էլի պատրանքներով ապրել՝ նշանակում է համաձայնել գին վճարել, շատ թանկ գին։ Նոր աշխարհակարգի ձևավորման գործընթաց է գնում, որտեղ արկածախնդրությունը կարող է շատ թանկ արժենալ ցանկացած փոքր պետության համար։
- ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի և պետքարտուղար Ռուբիոյի՝ Մյունխենում կայանալիք հանդիպումը Զելենսկու հետ ի՞նչ արդյունք կարող է տալ և ինչ կփոխի ստեղծված իրավիճակում։
- Ակնհայտորեն, Զելենսկուն շատ կոշտ լուծում են պարտադրելու։ Իհարկե, դա միանգամից չի լինելու և ամիսներ է տևելու, որովհետև խաղաղության կամ հրադադարի հասնելը երբեմն լինում է նոր էսկալացիայի ճանապարհով, երբեմն՝ բանակցությունների ճանապարհով, բայց գինը վճարողը Ուկրաինան է լինելու։ Ակնհայտորեն, այդ երկրի բաժանման մասին է խոսքը։ Զելենսկին ստիպված համաձայնվելու է տարածքային էական կորուստների, բայց չի ստանալու նաև ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու որևէ երաշխիք։ Սա ակնհայտ է։ Նույնիսկ Թրամփի և Պուտինի հեռախոսազրույցից հետո Թրամփի որոշ հայտարարություններ սրա մասին են խոսում։
- Սպիտակ տունը մերժել է Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը Չինաստանում անցկացնելու առաջարկը: Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞վ է պայմանավորված այս մերժումը, և արդյոք ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն կմիավորվեն ընդդեմ Չինաստանի՝ հաշվի առնելով ռուս-չինական հարաբերությունները։
- Շատ դժվար հարց է, թե ով ում դեմ կմիավորվի։ Այս պահին չեմ ուզում նման կանխատեսումներ անել, բայց մի բան կարող եմ ասել, որ, մեծ հաշվով, Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները բազմաթիվ հարցերում կարող են ընդհանուր օրակարգ ունենալ։ Չինաստանում ինչու չեն ուզում հանդիպել, որովհետև Միացյալ Նահանգները ավելի չեզոք վայրում՝ արաբական որևէ երկրում է դա նախընտրում անել։

"They will impose a very tough solution on Zelensky." Surenyants
- The key part of Putin and Trump's phone conversation was resolving the Russian-Ukrainian war. How would you comment on what happened? How close is the cessation of the war?
- It would be naive to assume that the war can be stopped through one mediation or as a result of one phone conversation because Trump and Putin are discussing more global issues. In essence, this issue concerns the formation of a new world order. In this context, Ukraine is a key link because the Ukrainian war is one of the keys to forming a new world order. If I put it a little more harshly, we are talking about a new division of the world. Moreover, this concerns not only Ukraine but also our region. Due to the sometimes adventurous policy of its leadership, Ukraine will become the first object of these new agreements. But we should follow the developments very carefully. In the context of that phone conversation, it is at least funny when the bill on EU membership was adopted in the first reading. Not understanding the trends so much and living with illusions in the midst of all this means agreeing to pay a price, a very high price. A new world order is being formed, where adventurism can be expensive for any small state.
- What results can the meeting of US Vice President Vance, Secretary of State Rubio, and Zelensky in Munich yield, and what will it change in the current situation?
- Obviously, a very tough solution will be imposed on Zelensky. Of course, it will not happen immediately. It will take months because achieving peace or a ceasefire sometimes occurs through a new escalation through negotiations, but Ukraine will be the one to pay the price. We are talking about the division of that country. Zelensky will have to agree to significant territorial losses but will not receive any guarantees of NATO membership. This is obvious. Even after the phone conversation between Trump and Putin, some of Trump's statements speak about this.
- The White House has rejected the proposal to meet with Vladimir Putin and Donald Trump in China. What do you think is the reason for this rejection, and will the US and Russia unite against China, considering Russian-Chinese relations?
- It is a tricky question of who will unite against whom. I do not want to make such predictions now, but I can say one thing: Russia and the United States may have a common agenda on many issues. Why don't they want to meet in China? The United States prefers to do it in a more neutral place, in an Arab country.