«Մեռնողը միշտ էլ անկանոն շարժումներ է անում». Միքայել Հայրապետյան
- Երեկ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրվեց ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթը։ Ի՞նչ կստանա Հայաստանն այս փաստաթղթի ստորագրումով։
- Նվազագույնը, որ Հայաստանը կստանա այդ փաստաթղթից, այն է, որ կարող է ձեռք բերել այն գիտակցումը, թե վերջապես ինքը ևս պետություն է և կարող է միակողմանիորեն չկառավարվել Կրեմլի կողմից։
- Արդյո՞ք այս փաստաթղթի ստորագրումն անվտանգության և խաղաղության իրական երաշխիքներ է տալիս Հայաստանին։
- Անվտանգության իրական երաշխիք երբևէ որևէ փաստաթուղթ չի կարող տալ, եթե նույնիսկ այն Աստծո հետ է կնքված. հիշենք աստվածաշնչյան պայմանագիրն Աստծո և հրեաների միջև։ Իրական երաշխիքին ավելի մոտ մի բան կարող է տալ միայն Աստծո կողմից մեզ տրված, բայց մեզանում նվազ կիրառվող սթափության գիտակցումը։ Իսկ խաղաղության երաշխիքը մեր ներսի խաղաղությունն է. Խորենացին կրկնում է. «Եվ չկա խաղաղություն ամբարիշտներին»։ Մարդկային ամբողջ պատմության ընթացքում մոլորակի վրա չենք կարող ցույց տալ գեթ մեկ հիսնամյակ, երբ պատերազմներ չեն եղել. Մարդկության պատմությունը պատերազմների պատմություն է, որ երբեմն-երբեմն ընդմիջվել է խաղաղությամբ։ Իրական խաղաղության երաշխիքին մոտ մի բան կարղ են լինել մեր հոգիների խաղաղությունը, անափ սերն ու անմնացորդ նվիրումն այն արժեքներին, որ «երկար դարերով ծնել է մեր խորունկ Հոգին Հայոց լեռներում», կասեր Թումանյանը։ Այդ սիրո և նվիրման պարագայում է, որ աշխարհի բորենիները կերկմտեն՝ խախտե՞լ մեր խաղաղությունը, թե՞ ոչ։
- Պնդումներ կան, որ այս փաստաթուղթը բացառապես ամերիկյան շահերի մասին է, իսկ Հայաստանի համար հավելյալ ռիսկեր է պարունակում։ Ձեր գնահատմամբ հայ-ամերիկյան գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրումը վտանգներ պարունակո՞ւմ է Հայաստանի համար։
- Իհարկե, ռուսներն ու ռուսական գործակալները պետք է պնդեն, թե այս փաստաթուղթը բացառապես ամերիկյան շահերից է բխում և մեզ համար պարունակում է միայն հավելյալ ռիսկեր։ Սակայն, վերոնշածս սթափությունը հուշում է, թե ամեն բան էլ երկու ծայր ունի. երեխայի ծննդի հետ ծնվում է նաև անխուսափելի մահը, հիմա ի՞նչ՝ չապրե՞լ կյանքը կամ երեխա չունենա՞լ – դա ամենամեծ հակաբնականությունը և աստվածանարգությունը կլիներ։ Անշուշտ, այս փաստաթուղթն իր հետ կբերի նաև լրջագույն ռիսկեր. մեր երկրի իմաստուն ուղեղների խնդիրն էլ հենց այն է, որ կարողանան ապահովել ռիսկերի նվազումն ու շրջանցումը, մանավանդ որ որքան ԱՄՆ-ին էր պետք այս փաստաթուղթը, նույնքան և մեզ՝ թե՛ որպես անվտանգության ծանրակշիռ բարձիկ, թե՛ քաղաքակրթական ներդաշնակման հնարավորություն։
- ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն անդրադառնալով այս փաստաթղթին նշել է, որ այս գործընկերությունը չպետք է անվտանգության սպառնալիքներ ստեղծի այլ պետությունների և միջազգային միավորումների համար: Ի՞նչն է անհանգստացնում և մտահոգում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին, եթե Հայաստանը քանիցս հայտարարել է, որ որևէ երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ու նկրտումներ չունի։
- Նախ՝ պետք է հստակ գիտակցենք, որ Հայաստանի կամ որևէ այլ երկրի հայտարարություն հավիտենական չէ, այլ քաղաքական գործիք է։ Երկրորդ՝ Ռուսաստանն առայժմ (և հավանաբար՝ առհավետ) գնում է տկարացման ու հիմնովին վերաֆորմատավորման ճանապարհով, ուստի միանգամայն ընկալելի է ռուս վերնախավի տագնապը, ինչը Ուկրաինայի պարագայում հասցրեց այսօրվա ռուս-ուկրաինական պատերազմին։ Մեռնողը միշտ էլ անկանոն ոռնոցներ ու շարժումներ է անում. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հրապարակային խոսքը հենց այդ ոռնոցի և շարժման շարքից է։ Սրիկա են դրանք. եթե Ուկրաինան այս օրը գցեցին ուկրաինական ինքնուրույն կողմնորոշման համար, ապա մեր երկրին նույն օրը ավանսո՛վ գցեցին՝ Արցախը պոկելով ու անդամահատելով նույնիսկ մեր ինքնությունը, թեև ինքնուրույն որևէ կողմնորոշում չէինք էլ փորձել ցավոք։ Այնպես որ, մենք ավելիով արդեն իսկ վճարել ենք ռուսական «բարեկամության» դիմաց։ Մյուս կողմից՝ մեռնող ու տապալվող արջը կարող է կյանք արժենալ պատահաբար այդ պահին նրա կողքին հայտնված փոքրամարմին կենդանիների համար. նրանք կարող են մնալ տապալվողի լեշի տակ (այդպես մի անգամ արդեն եղել է, երբ միայն մեր հայրենիքը մնաց Օսմանյան կայսրության տապալված լեշի տակ)։ Հիմա բազմակի զգուշավորությունը մեր գլխավոր դաշնակիցը պետք է լինի։
- Կենսական նշանակություն ունի հարցը, թե արդյոք Թրամփի վարչակազմը կշարունակի՞ աշխատել այս փաստաթղթի շրջանակներում Հայաստանի հետ, թե՞ ոչ։ Ի՞նչ կարծիք ունեք Դուք այս առնչությամբ։
-  Միանգամայն իրական է Ձեր մտահոգությունը։ Հիմնովին փոխվում է Երկրորդ աշխարհամարտից հետո հաստատված աշխարհակարգը, չեն պահպանվում փխրուն խաղաղություն ապահոված պայմանավորվածությունները. ոչ միայն Ռուսաստանն է տարածքներ պոկում Ուկրաինայից, այլև առաջին անգամ ԱՄՆ-ի նոր նախագահն է հայտարարում Գրենլանդիայի և Պանամայի մասին։ Ուստի մինչև վերջ վստահ չեմ, թե հեռացող վարչակազմի հետ կնքված պայմանագիրը լրիվությամբ կաշխատի պայմանագրի ոգուն և տառին համապատասխան։ Հիշո՞ւմ եք հեռացող Փիլոսիի այցը Հայաստան։ Ծայրահեղ զգույշ է պետք լինել և գլուխը չկորցնել, ինչպես մի անգամ կորցրինք Սևրին սպասելով։
- Այս փաստաթղթի ստորագրումն ի՞նչ ազդեցություն կունենա սահմանազատման և սահմանագծման, ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացների վրա։
- Սահմանագծման հետ կապված այս պայմանագիրը որևէ շոշափելի ազդեցություն չի ունենա. Հասկանանք վերջապես, որ ոչ թե պայմանագիրն է սահմաններ զատելու կամ խաղաղություն հաստատելու, այլ այն հարաբերակցությունը, որը տարածաշրջանում կլինի ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի ուժերի ու հնարավորությունների միջև։

Yesterday, Armenia and the USA signed a document on strategic partnership. What will Armenia get by signing this document?
Armenia will at least realize that it is finally a state and cannot be ruled unilaterally by the Kremlin from that document.
- Does signing this document guarantee security and peace in Armenia?
- No document can guarantee security, even if it is sealed with God. Let's remember the biblical covenant between God and the Jews. Something closer to a guarantee can only be given by realizing the sobriety God gave us but less practiced in us. And the guarantee of peace is our inner peace. Khorenatsi repeats. "And there is no peace for the wicked." We cannot show fifty years on the planet without wars. The history of humanity is a history of wars, occasionally interspersed with peace. Something close to the guarantee of real peace can be the peace of our souls, boundless love, and unceasing dedication to the values ​​that "for many centuries our deep Spirit gave birth in the Armenian mountains," said Tumanyan. In the case of that love and dedication, the hyenas of the world decide whether to break our peace.
- There are claims that this document is exclusively about American interests and contains additional risks for Armenia. In your opinion, does the document signing on the Armenian-American partnership contain any dangers for Armenia?
- Of course, the Russians and Russian agents must claim that this document is exclusively for American interests and contains only additional risks for us. However, the sobriety mentioned above suggests that everything has two ends. With the birth of a child also comes the inevitable death; now what, not to live life or not to have a child—that would be the greatest unnaturalness and blasphemy? Of course, this document will also bring with it serious risks. Our country's wise minds aim to ensure the reduction and circumvention of risks, especially since as much as the USA needed this document, so did we, both as a weighty security cushion and an opportunity for civilizational harmonization.
- In your opinion, does the document signing on the Armenian-American partnership contain any dangers for Armenia?
- First of all, we must realize that the statement of Armenia or any other country is not eternal but a political tool. Second, Russia is currently (and beneficially) on the path of weakening and fundamental reformation. Hence, the anxiety of the Russian elite is quite understandable, which, in the case of Ukraine, led to today's Russian-Ukrainian war. The dying person always makes irregular howls and movements. The public speech of the CSTO General Secretary is one of those howls and movements. They are rivals. If Ukraine was abandoned on this day for Ukrainian independent orientation, then our country was abandoned on the same day, tearing off Artsakh and mutilating even our identity. Unfortunately, we did not try any independent orientation. So we have already paid more for Russian "friendship." On the other hand, a dying and collapsing bear can cost the lives of small animals that happened to be next to it at that moment. They can stay under the dead body of the defeated one (this happened once when only our motherland remained under the dead body of the Ottoman Empire). Now, multiple cautions should be our main ally.
It is vital to determine whether the Trump administration will continue to work with Armenia within the framework of this document. What is your opinion about this?
- Your concern is genuine. The world order established after the Second World War is fundamentally changing; the agreements that ensured fragile peace are not being maintained. Not only is Russia tearing territories from Ukraine, but also, for the first time, the new president of the USA is announcing Greenland and Panama. Therefore, I don't know until the end whether the contract signed with the outgoing administration will work in full accordance with the spirit and letter of the contract. Do you remember the visit of the departing Philos to Armenia? You need to be extremely careful and not lose your head, as we once lost while waiting for Sevres.
- What effect will signing this document have on the processes of demarcation and the signing of the peace agreement?
This agreement will not have any tangible effect on delimitation. Finally, let's understand that the deal is not to separate borders or establish peace but to establish a ratio in the region between the forces and capabilities of the USA and the Russian Federation.