«Համաշխարհային լոկալացված պրոքսիները կշարունակվեն». Գանտահարյան
- Այս դեպքում միջինարևելյան հայեցակետով փորձեմ դիտարկում անել։ Պատերազմ Գազայում, Լիբանանում և իշխանափոխություն Սիրիայում․ պրոքսիներով հատկանշված համաշխարհային պատերազմի 21-րդ դարի այս տարբերակները գրանցվեցին միջինարևելյան այս հատվածներում։ Թվում է՝ Միջին Արևելքի քաղաքական քարտեզն է փոխվում․ շղթայական գործողությունների ընդհանուր պլան է, որը դեռ նվաճելի հանգրվաններ ունի։
- Որո՞նք էին Հայաստանի համար առանցքային նշանակության իրադարձությունները 2024թ․։
- Դարձյալ միջինարևելյան կտրվածքով՝ ՀՀ-արաբական երկրներ հարաբերությունների շարունակություն և այս ամենում առանձնացող Սաուդյան Արաբիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում։ Սաուդյան Արաբիան արաբական աշխարհում եղանակ ստեղծող պետություն է, իսկ հիմա արաբական աշխարհում և, հատկապես, սուննի զանգվածների ուղղությամբ ընթանում է սուր մրցակցություն Էր-Ռիադի և Անկարայի միջև՝ ազդեցության ոլորտներ ձևավորելու նպատակով։
- Ըստ էության, 2024-ին էլ Հայաստանն ու Ադրբեջանը չկարողացան հասնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը։ Ի՞նչ սպասել 2025-ին այս առնչությամբ։
- Բանակցությունները կշարունակվեն․ Ադրբեջանը կշարունակի նորացնել իր նախապայմանները։ Անկարայից է կախված Ադրբեջանի՝ դեպի համաձայնություն քայլ անելը։ Հիմա հակառակն է տեղի ունենում․ Ադրբեջանը տորպեդահարում է գործընթացը։ Հայ֊ադրբեջանական համաձայնություն կլինի, եթե Արևմուտքն ու Անկարան որոշեն գնալ ավելի հեռուները։ Այդ համաձայնությունը դուռ կբացի Հայաստան֊Թուրքիա սահմանի բացման և, ավելի ուշ, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման համար։ Դրանից հետո կարծարծեն ռուսական ռազմաբազայի՝ Հայաստանում տեղակավայվելու անհրաժեշտությունը։ Սա երկար պլան է, որի գործնականացումը դեռևս չի երևում․ առնվազն պահը չի հասունացել։
- Ի՞նչ գլոբալ փոփոխութունների ականատես կլինենք 2025թ․, հատկապես՝ հունվարի 20-ից հետո։
- Չեմ կարծում՝ կտրուկ բեկումնային փոփոխություններ լինեն։ Թրամփը ոճային փոփոխություններով, կանգառներով, ինչ֊որ տեղ՝ սառեցումներով, մեծ հաշվով կշարունակի Ռուսաստանի, Իրանի և Չինաստանի դեմ ԱՄՆ֊ի հայտարարած տարաբնույթ պատերազմները։ Չինաստանի դեպքում՝ տնտեսական, Իրանի դեպքում «բանակցել֊հարվածել» կշռույթներով, իսկ ՌԴ֊ի դեմ՝ պատժամիցներով և ուկրաինական վայրիվերումներով։
- Ի՞նչ եք կարծում՝ աշխարհն ավելի շատ խաղաղությա՞ն, թե՞ պատերազմների ճանապարհով կգնա 2025-ին։
- Կարծում եմ՝ դեռևս կշարունակենք ականատես լինել լոկալացված, պրոքսի, տնտեսական և հիբրիդային ձևաչափերով պատերազմների։ Սա համաշխարհային պատերազմի՝ 21-րդ դարի ձևաչափն է։

"Global localized proxies will continue." Gantaharyan
In this case, I will try to observe from the Middle Eastern point of view. There is war in Gaza, Lebanon, and regime change in Syria. These 21st-century versions of world wars marked by proxies were recorded in these parts of the Middle East. It seems that the political map of the Middle East is changing. There is a general plan of chain operations, which still has milestones to achieve.
- What were the key events for Armenia in 2024?
- Again, from the Middle Eastern point of view, the continuation of RA-Arab countries relations and the establishment of diplomatic ties with Saudi Arabia stand out. Saudi Arabia is a weather-making state in the Arab world. Now, in the Arab world, especially in the direction of the Sunni masses, there is a sharp competition between Riyadh and Ankara to form spheres of influence.
- As a matter of fact, Armenia and Azerbaijan could not reach the signing of the peace agreement in 2024. What can we expect in 2025 in this regard?
- Negotiations will continue. Azerbaijan will continue to renew its preconditions. It depends on Ankara for Azerbaijan to take a step towards an agreement. Now, the opposite is happening. Azerbaijan is torpedoing the process. There will be an Armenian-Azerbaijani agreement if the West and Ankara decide to proceed. This agreement will open the door to opening the Armenia-Turkey border and, later, to establishing diplomatic relations. After that, consider the necessity of locating the Russian military base in Armenia. This is an extended plan, and its implementation is still not visible. At least the moment is not ripe.
- What global changes will we witness in 2025, especially after January 20?
- There will be drastic breakthrough changes. Trump will continue the various wars declared by the USA against Russia, Iran, and China with stylistic changes, stops, and, in some cases, freezes. In the case of China, economic, in the case of Iran, with "negotiate-strike" considerations, and against the Russian Federation, with sanctions and Ukrainian evacuations.
- What do you think? Will the world go more towards peace or wars in 2025?
I think we will continue to witness wars in localized, proxy, economic, and hybrid formats. This is the 21st-century format of world war.