«Կշահենք, եթե Իրանն ու ԱՄՆ-ն կարգավորեն հարաբերությունները». Տիգրան Դավուդյան
- Իմ կարծիքով՝ հայ-իրանական հարաբերությունները 2024թ․ ընթացքում զարգացել են նույն դրական հունով։ Դիվանագիտական մակարդակում շարունակվել են փոխայցերն ու խորհրդակցական հանդիպումները։ ՀՀ վարչապետն այս տարի երկու անգամ այցելեց Իրան. առաջինը նախագահ Ռայիսիի հուղարկավորությանը մասնակցելու համար, երկրորդը՝ նոր նախագահ Փեզեշքյանի երդմնակալությանը մասնակցելու։ Փաշինյանը և Փեզեշքյանը այս տարի տարբեր միջազգային հարթակներում ևս միմյանց հետ հանդիպել են։ Սպասվում է նաև, որ մեր նոր դեսպան Գրիգոր Հակոբյանն աշխույժ գործունեություն կծավալի Իրանում և զարկ կտա քաղաքա-տնտեսական ու մշակութային հարաբերություններին։
- Որո՞նք եք համարում հայ-իրանական հարաբերություններում ամենամեծ ձեռքբերումը 2024-ի համար։
- Կարծում եմ՝ 2024 թվականի համար հայ-իրանական հարաբերություններում մեր ամենամեծ ձեռքբերումը Թեհրանի աննկուն կամքն ու հայտարարություններն են Հայաստանի հարավային սահմանն անփոփոխ մնալու կապակցությամբ։ Դա մեկ անգամ ևս շեշտակի կերպով կրկնվեց ՌԴ նախագահի՝ Բաքու այցից հետո։ Թեհրանի կտրուկ հայտարարությունները պատճառ դարձան, որ Մոսկվան չափավորի մինչ այդ արվող իր հայտարարությունը։ Տնտեսական ոլորտում մեծ ձեռքբերում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի Մեղրի-Քաջարան թունելի կառուցման մեկնարկը, որը վստահվել է իրանցի գործարարներին։ Շարունակվում են նաև «էլեկտրաէներգիա՝ գազի դիմաց» ծրագրի և բարձրավոլտ ցանցի միացման աշխատանքները։ Աշխույժ է դեպի Հայաստան և դեպի Եվրասիական տնտեսական միություն առևտրա֊տնտեսական կապը։
-Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ բացթողումներ ու առաջնահերթ կարգավորվող հարցեր կան Հայաստան-Իրան հարաբերություններում։
- Իմ կարծիքով՝ Հայաստանի և Իրանի գործարարները բանկային գործարքների և վալյուտային անարգել փոխանցման հարցում սպասողական վիճակի մեջ են։ Դա մասամբ կախված է ԱՄՆ նոր վարչակարգից ակնկալվող քաղաքականությունից և Իրանի պատրաստակամությունից։ Իրանը պետք է ընդունի FATF-ի` միջազգային բանկային գործարքների թափանցիկության և հաշվետվության պայմանները և հրաժարվի իր նկրտումներից, որպեսզի վերանան սեղմող պատժամիջոցները։ Հուսով եմ՝ հաջորդ տարի կկարգավորվեն այդ առաջնահերթ խնդիրները։ Դա նաև խթան կհանդիսանա, որ զարգանան մեր տնտեսական կապերը։
-Ինչպե՞ս կզարգանան հայ-իրական հարաբերությունները 2025 թվականին։
- Բնականաբար, մենք փորձում ենք Իրանի հետ մեր բարիդրացիական հարաբերությունները զերծ պահել երրորդ երկրների ազդեցությունից, բայց, կարծում եմ, միջազգային համակեցության պայմաններում դա այնքան էլ ռեալ չէ։ Հուսամ՝ ԱՄՆ նոր նախագահի գալով կողմերը կհաջողեն լուծել իրենց տարաձայնությունները, այլապես Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցները բացասաբար են անդրադառնում մեր տնտեսության վրա։ Մենք կշահենք, եթե Իրանն ու ԱՄՆ-ն կարգավորեն իրենց հարաբերությունները։

"We will win if Iran and the USA regulate relations." Tigran Davudyan
I believe Armenian-Iranian relations in 2024 developed in the same positive direction. Mutual visits and consultative meetings continued at the diplomatic level. The RA Prime Minister visited Iran twice this year: the first to participate in the funeral of President Raisi and the second to join in the inauguration of the new President Pezeshkyan. Pashinyan and Pezeshkyan also met each other this year on various international platforms. Our new ambassador, Grigor Hakobyan, is also expected to be active in Iran and boost political, economic, and cultural relations.
- What is the most significant achievement in Armenian-Iranian relations for 2024?
- Our most significant achievement in Armenian-Iranian relations for 2024 is Tehran's indomitable will and statements regarding Armenia's southern border remaining unchanged. This was repeated once again after the Russian President visited Baku. Tehran's sharp statements caused Moscow to moderate its previous statement. An outstanding achievement in the economic sphere is the start of the construction of the North-South road Meghri-Kajaran tunnel, which was entrusted to Iranian business people. The "electricity for gas" project and the high-voltage grid connection continue. The trade-economic connection to Armenia and the Eurasian Economic Union is active.
- In your opinion, what gaps and priority issues exist in Armenia-Iran relations?
- The business people of Armenia and Iran are in a state of waiting regarding bank transactions and unhindered currency transfers. It depends on the policy expected from the new US administration and Iran's readiness. Iran must accept the FATF's terms of transparency and reporting of international banking transactions and abandon its ambitions to lift the oppressive sanctions. These priority issues will be resolved next year. It will also be an incentive to develop our economic ties.
- How will Armenian-real relations develop in 2025?
- Naturally, we try to protect our neighborly relations with Iran from the influence of third countries, but this is unrealistic. The conditions of international coexistence are that, with the arrival of the new US president, the parties will manage to resolve their differences. Otherwise, the sanctions applied against Iran will hurt our economy. We will benefit if Iran and the USA regulate their relations.