«Հարաբերական խաղաղությունը նաև Հայաստանի ջանքերի արդյունք է». Վահրամ Աթանեսյան
- Չեմ հիշում՝ ով, բայց հայտնիներից մեկն ասել է, որ իր համար հաջողություն է յուրաքանչյուր ապրած տարին: Հայաստանի վիճակում երկրի համար անցնցում տարին արդեն իսկ հաջողություն է:
-Ինչ առանցքային հաջողություններ արձանագրե՞ց Հայաստանը 2024-ին։
- Հարաբերական խաղաղությունը նաև Հայաստանի ջանքերի արդյունք է:
- Ի՞նչ բացթողումներ ունեցանք 2024-ին, որոնք կարող էին և չլինել։
- Տարեվերջին իշխող ուժի ներքին տարաձայնությունների բացահայտումը լրջագույն խնդիր է՝ անկախ նրա նկատմամբ մեր վերաբերմունքից: Պետք է հուսալ, որ այդ փուլը կհաղթահարվի: Հակառակ դեպքում Հայաստանը կարող է պետական արդյունավետ կառավարման մարտահրավերի բախվել:
- Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է Հայաստանին մեղադրել զինվելու մեջ։ Այս ֆոնին որքանո՞վ է հավանական, որ խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի 2025-ին։
-Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր, որպես այդպիսին, կարծում եմ, կստորագրվի Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո:
-Ի՞նչ ակնկալիքներ ու սպասելիքներ ունեք 2025-ից։ Արդյոք աշխարհաքաղաքական զարգացումները հույս են ներշնչում, որ աշխարհը խաղաղության է ձգտում։
- Ցավոք՝ ոչ: Աշխարհում ամեն օր պատերազմ է: Բացառված չէ, որ եկող տարի պատերազմ բռնկվի նաև Մերձավոր Արևելքում՝ լայնածավալ պատերազմ: Կուզեի սխալված լինել, բայց միտումներն ամենևին էլ պացիֆիստական չեն:
- 2025-ին ինչպիսի՞ տրանֆորմացիաներ կարող են լինել Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում՝ հաշվի առնելով 2024-ի՝ իշխանություն-ընդդիմություն «հարաբերությունները»։
- Հայաստանում, դժբախտաբար, ընդդիմությունը քաղաքական չէ: Եթե որևէ ուժի կամ մի քանի ուժի համախմբմամբ հաջողվի ձևավորել այլընտրանքի գաղափար, Հայաստանը հեռանկար կունենա:

"Relative peace is also a result of Armenia's efforts." Vahram Atanesyan
- I don't remember who, but one famous person said that every year is a success for him. In Armenia, the past year has already been a success.
- What key successes did Armenia record in 2024?
- Relative peace is also a result of Armenia's efforts.
- What gaps did we have in 2024 that might not have happened?
- Revealing the ruling power's internal disagreements is a serious issue, regardless of our attitude. We must hope that this phase will be overcome.
- The president of Azerbaijan continues to accuse Armenia of arming. Against this background, how likely will the peace agreement be signed in 2025?
- A peace treaty with Azerbaijan, as such, will be signed after the parliamentary elections in Armenia.
- What are your hopes and expectations for 2025? Do geopolitical developments inspire hope that the world is striving for peace?
- "Unfortunately, no. There is a war in the world every day. A war may break out in the Middle East next year. I want to be wrong, but the trends are not pacifist."
- What transformations can occur in Armenia's domestic political life in 2025, considering the "relations" between the government and the opposition in 2024?
- "Unfortunately, the opposition in Armenia is not political. If any force or several forces form an alternative idea, Armenia will have a perspective.