«2024-ին էլ տնտեսությունը մնաց երկրի աքիլեսյան գարշապարը». Անահիտ Ադամյան
-Ինչպե՞ս եք գնահատում անցնող 2024 թվականը Հայաստանի համար։ Ո՞րն եք համարում այս տարվա ամենակարևոր ձեռքբերումն ու ամենամեծ բացթողումը։
-2024-ը դժվար ու հակասական տարի էր ամբողջ աշխարհում: Ցավոք, շարունակվեցին հին պատերազմները, ավելացան նորերը Մեծ Մերձավոր Արևելքում: Խաղաղությունն, իբրև բարձրագույն արժեք և բարեկեցության նախադրյալ, համաշխարհային ընկալում դեռ չունի:
Հայաստանի համար 2024-ը, փառք Աստծո, խաղաղության տարի էր, գերկարևորը դա է, բայց տարածաշրջանը մնում է «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» կարգավիճակում, որը մեզ պարտադրում է նախևառաջ անվտանգության ապահովում: Անվտանգությունը միայն բանակը չէ: Անվտանգությունը համակարգ է, որի բաղադրիչները հավասարապես կարևոր են և փոխլրացնող: 2024-ին պաշտպանության նախարարությունը վերջապես քննարկման դրեց բանակի կերպափոխման հայեցակարգը: Կարծում եմ՝ փաստաթուղթը լրամշակումից հետո կարող է հիմք դառնալ անհրաժեշտ ու անխուսափելի փոփոխությունների համար, եթե լինի քաղաքական կամք:
Անվտանգության համակարգի հիմքում են թե արտաքին քաղաքականությունը, թե կրթությունը, թե ժողովրդագրությունը, թե ներքաղաքական մթնոլորտը, ամենակարևորը՝ տնտեսության զարգացումը: 2024-ին էլ տնտեսությունը մնաց աքիլեսյան գարշապարը: Տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ձախողումը՝ միայն շինարարության, սպասարկման ոլորտի, զբոսաշրջության շարունակական շեշտադրումը, Հայաստանում ռուսական մոնոպոլիաների գոյությունը, մրցունակ ապրանքներ արտադրող արդյունաբերության չգոյությունը ինչպես 2024-ի, այնպես էլ 2018-24-ի ձախողումն է: Ամենակարևոր ձեռքբերումը ԵՄ անդամակցության գործընթացն սկսելու համար ԱԺ-ին օրինագծի ներկայացումն է՝ 50 հզ․ և ավելի քաղաքացիների ստորագրությամբ: Դա ոչ միայն մի քանի կուսակցության ու քաղհասարակության նախաձեռնություն է, այլև իշխանության՝ հիմք ընդունելով հանրության տեսակետը, քաղաքակրթական ու քաղաքական անհրաժեշտ ու անխուսափելի ընտրությունը օր առաջ կատարելու հնարավորության ընձեռում, որ նպատակային աշխատանքի դեպքում Հայաստանի համար ապահովելու է դիմադրունակության մեծացում, ռազմական, քաղաքական, տնտեսական, կրթական, էներգետիկ, ժողովրդագրական անվտանգություն և զարգացման հեռանկարներ:
-Ի՞նչ սպասելիքներ և ակնկալիքներ ունեք 2025 թ. Հայաստանի համար։
-Դեռ 20-րդ դարավերջից ու 21-րդ դարասկզբին փոխվում է համաշխարհային անվտանգային ճարտարապետությունը: Տեկտոնիկ փոփոխությունների ու տուրբուլենտության մեր ժամանակաշրջանում Հայաստանի խնդիրը մնում է նույնը՝ իբրև ինքնիշխան պետություն ինքնապահպանությունը ու զարգացումը: «Հանրապետություն» կուսակցությունը այդ ճանապարհի անհրաժեշտ քայլ է համարում ինքնորոշումը և զարգացումը, որի հնարավորությունները տալիս է Արևմուտքի հետ համագործակցությունը: 2020-ը և հաջորդած իրադարձություններն ապացուցեցին, որ մեզ պետք են իրական դաշնակիցներ՝ շահերի համընկնումով, և այդ իրական դաշնակիցների հետ պետք է ունենալ համագործակցության իրավապայմանագրային բազա, իմա՝ ռազմաքաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, մշակութային համագործակցության համաձայնագրեր ու քաղաքական կամք՝ այդ համաձայնագրերը կյանքի կոչելու: Միմիայն իրական բարեկամների ու դաշնակիցների աջակցությամբ է, որ 2020-ից հետո Հայաստանի դեմ պատերազմ չի սկսվել:
Հուսանք՝ 2025-ը ևս կանցնի խաղաղ, և ոչ միայն նոր ագրեսիաներ չեն լինի, այլև՝ վերջապես Հայաստանը կհրաժարվի վտանգավոր ու ռիսկային հավասարակշռված քաղաքականությունից ու քաղաքակրթական ընտրություն կկատարի հօգուտ զարգացման, վերջապես դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, որ ստեղծման օրից եղել է ոչ թե ռազմաքաղաքական դաշինք, այլ՝ Ռուսաստանի զսպաշապիկը անդամ պետությունների համար, որ կաշկանդված լինեն այլ տարբերակներով իրենց անվտանգությունը ապահովելու՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության կամ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, ասիական պետությունների հետ ռազմաքաղաքական դաշինքներ կնքելու, իրենց բանակները մարտունակ ու ռազմունակ դարձնելու, ժամանակակից զենքերով զինելու ու 21-րդ դարի պատերազմներ վարելու ռազմավարությամբ առաջնորդվելու տեսքով: ՀԱՊԿ-ն էլ, ԵԱՏՄ-ն էլ հավասարապես եղել են ու կան այն զսպաշապիկները, որոնցով ՌԴ-ն տասնամյակներ շարունակ կաշկանդում է անդամ պետություններում որևէ զարգացում ու փոփոխություն՝ իր ազդեցության գոտում պահելու համար: Եթե մենք ուզում ենք ինքնիշխանության մակարդակի բարձրացում, իրական տնտեսություն՝ նոր տեխնոլոգիաների ու ներդրումների ներհոսք, տնտեսության կառուցվածքի փոփոխություն, պետք է գործուն նախադրյալներ ստեղծենք ԵԱՏՄ-ից հեռանալու, որը նույնքան քաղաքական ու ոչ տնտեսական կառույց է, որքան ՀԱՊԿ-ը:
-Աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին ինչպե՞ս պետք է դիրքավորվի Հայաստանը։
-Աշխարհաքաղաքական զարգացումների տրամաբանությունն ու ուղղությունը հասկանալը շատ կարևոր է, բայց գերկարևոր է ցանկացած զարգացման դեպքում ունենալ ծրագիր, իսկ դրա համար վաղուց պետք է Հայաստանում ստեղծված լիներ աշխարհաքաղաքական վերլուծությունների կենտրոն, որտեղ կհավաքվեր ու կվերլուծվեր համաշխարհային զարգացումներին վերաբերող տեղեկատվությունը՝ հասկանալու ռիսկերն ու հնարավորությունները և առավել նպատակային արտաքին ու ներքին քաղաքականություն կառուցելու: 21-րդ դարը փոխել է և պատերազմների բնույթը, դե ֆակտո հիբրիդային պատերազմները սկսվում ու չեն ավարտվում: Հայաստանը ոչ միայն պետք է պաշտպանվի այդ պատերազմներից, այլև ինքն էլ օգտագործի հիբրիդային պատերազմի գործիքները իր շահերի պաշտպանության համար: Սա ոչ միայն հնարավոր, այլև անհրաժեշտ է: Եվ կան բոլոր նախադրյալները, որ 2025-ը Հայաստանի համար լինի հնարավորությունների ու հաջողության տարի, եթե կառավարվեն ռիսկերը ու կատարվեն ճիշտ, նպատակամետ քայլեր, ու լինի քաղաքական կամք:
2026-ի խորհրդարանական ընտրություններին նախորդող տարի լինելով՝ 2025-ը անցնելու է նաև իշխանության պոպուլիստական քայլերի ու որոշումների ուղենիշով: Հուսանք, որ թեկուզ պոպուլիզմի դրոշի տակ՝ կկարևորվի իրական տնտեսության զարգացումը, կկատարվեն կառավարության կառուցվածքային փոփոխություններ, վերջապես արդյունաբերությունը կվերագործարկվի, նոր աշխատատեղեր կստեղծվեն, ու միջին վիճակագրական հայի կենսամակարդակի փոփոխությունը կկանխի արտագաղթն ու կնպաստի ժողովրդագրական բարենպաստ պատկերի ձևավորմանը՝ ածանցյալ արդյունքներով: Մեր գերխնդիրը ինքնիշխանության ամրապնդումն է լինելու դեռ երկար տարիներ, բայց այդ գործընթացը չի կարող հատվածական լինել․ պետք է ծրագիր ու ծրագրի իրականացման հստակ մեխանիզմ՝ ճշգրիտ ժամանակացույցով: Միայն այդ դեպքում Հայաստանը կարող է վերականգնել տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը ու կասեցնել պատերազմի վտանգը, որ որևէ համաձայնագիր չի երաշխավորելու: Մեզ ժամ առաջ պետք է ուղենշային ընտրություն կատարել՝ հօգուտ անվտանգության ու զարգացման։ «Ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմի» կարգավիճակը իր ածանցյալներով 2020-ին հանգեցրեց պարտության, եկել է արդեն փոփոխությունների ու հաղթանակների ժամանակը: Մենք մեր զավակներին ապահով, անվտանգ ու հեռանկարային պետություն պետք է ժառանգենք, որ, ցավոք, չենք ստացել ոչ մեր պապերից, ոչ մեր հայրերից:

"Even in 2024, the economy remained the Achilles heel of the country." Anahit Adamyan
- How do you assess the passing year 2024 for Armenia? What do you consider this year's most important achievement and the most significant omission?
- 2024 was a difficult and controversial year worldwide. Unfortunately, old wars continued, and new ones increased in the Greater Middle East. Peace, as a prerequisite for prosperity, still has no global perception.
For Armenia, 2024 was a year of peace, which is the most important thing, but the region remains in the status of "neither peace nor war," which forces us to ensure security first. Security is a system, the components of which are equal, important, vital, and complementary. In 2024, the Ministry of Defense finally discussed the concept of the army's transformation. The document can become the basis for necessary and inevitable changes if there is political will.
The basis of the security system is either the foreign policy, the demography, or the internal political atmosphere. The economy remained the Achilles' heel in 2024. The failure of the diversification of the economy—the continued emphasis on the construction, service sector, tourism, and Russian monopolies in Armenia—the absence of an industry producing competitive products both in 2024 and It is a failure of 2018-24. The most important achievement is the presentation of the bill to the National Assembly to start the EU membership process. and more citizens' signatures. It is not only an initiative of several parties and political society but also an opportunity for the government, taking the public's point of view, to make the necessary and inevitable choice a day in advance, which in case of purposeful work will ensure the increase of resistance for Armenia's military, political, economic, educational, energy, demographic security and development prospects.
- What are your hopes and expectations for Armenia in 2025?
- The global security architecture has been changing since the end of the 20th century and the beginning of the 21st century. In our period of tectonic changes and turbulence, the problem of Armenia remains the same: self-preservation and development as a sovereign state. 2020 and the events that followed proved that we need real allies with matching interests, and with those real allies, we need to have a legal and contractual basis for cooperation, i.e., military-political, economic, energy, and cultural cooperation agreements and the political will to implement these agreements. Only with the support of real friends and allies, in 2020, No war against Armenia started.
Let's hope that 2025 will also pass peacefully, and not only will there be no new aggressions, but also that Armenia will finally abandon the dangerous balanced policy will, make a civilizational choice in favor of development, and finally leave the CSTO, which was not a military-political alliance from the day of its creation. , but Russia's straitjacket for the member states to be constrained by other options to ensure their security: NATO membership or the US, In the form of signing military-political alliances with the EU and Asian states, equipping their armies with modern weapons and being guided by the strategy of waging wars of the 21st century, both the CSTO and EAEU were and are the straitjackets with which For decades, Russia has been constraining any development and change in the member states to keep it in its sphere of influence. Suppose we want an increase in the level of sovereignty. In that case, in the real economy—the influx of new technologies and investments, changes in the economy's structure—we must create adequate prerequisites for leaving the EAEU, which is as much a political and non-economic structure as the CSTO.
- In the background of geopolitical developments, how should Armenia position itself?
-Understanding the logic and direction of geopolitical developments is fundamental. Still, it is essential to have a plan in case of any development. For this, a geopolitical analysis center should have been created in Armenia long ago, where the information related to global developments would be collected and analyzed to understand the risks and opportunities and the most targeted external and to build internal politics. The 21st century has changed the nature of wars. De facto hybrid wars don't just start to defend against these wars but also use the tools of hybrid war to protect their interests. This is possible and necessary for all prerequisites for 2025 to be a year of opportunities and success for Armenia if risks are managed and corrected, purposeful steps are taken, and there is political will.
Being the year before the 2026 parliamentary elections, 2025 will also be a landmark of the government's populist steps and decisions. Let's hope that, even under the banner of populism, the development of the real economy will be significant, structural changes will be made, the industry will finally be restarted, and new jobs will be created. The change in the standard of living of statistical Armenians will prevent emigration and contribute to forming a favorable demographic picture. Our overarching problem will be strengthening sovereignty for many years, but this process cannot be piecemeal. We need a plan and a precise mechanism for its implementation. Only then can Armenia restore the balance of power in the region and stop the danger of war. We need to make a landmark choice in favor of security and development. The status of "no peace, no war" with its derivatives led to defeat in 2020, and the time for changes and victories has come. We must inherit a safe, secure, and promising state for our children, which we did not receive from our grandfathers or fathers.