«Թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի ցանկությունը ոչինչ չարժե համաշխարհային այս թոհուբոհի մեջ». Հայրապետյան
- Հայաստանի համար ինչպիսի՞ տարի էր 2024 թվականը։
- Բաց թողնված հնարավորությունների տարի էր, թեև կարող էր ավելի լավը լինել։
- Ի՞նչն եք համարում քաղաքական առումով Հայաստանի համար առանցքային հաջողությունը 2024-ին։
- Հայաստանի համար, ցավոք, առանցքային քաղաքական հաջողություն անձամբ չեմ տեսնել, և այդ ֆոնին հաջողություն կարող է նկատվել այն փոքրիկ երևույթը, որ եվրոպացի դիտորդներն այնուամենայնիվ մնացին Հայաստանում։
- Հաշվի առնելով Ալիևի վերջին հայտարարությունները, թե զենքը, որը Մակրոնի կառավարությունը մատակարարում է Հայաստանին, հարձակողական մահաբեր սպառազինություն է, արդյո՞ք հույս են ներշնչում, որ Ադրբեջանը ցանկանում է գնալ խաղաղության ճանապարհով։
-  Առաջին՝ թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի ցանկությունը ոչինչ չարժե համաշխարհային այս թոհուբոհի մեջ։ Երկրորդ՝ եթե Ադրբեջանի համար ինքնուրույն խաղալու թեկուզ փոքրիկ հնարավորություն առաջանա, վստահ եմ, Ալիևը չի վարանի մեր հաշվին նոր հաջողություն գրանցել։ Հիշենք, Ալիևը ԿԳԲ-շնիկ գեներալի ու խորհրդային պոլիտբյուրոյի անդամի պալատում է մեծացել, դիպլոմ ստացել ռուսական МГИМО-ում, դասախոսել այնտեղ, որպես նավթային արքայորդի՝ ապրել Լոնդոնում։ Ըստ այսմ՝ մենք գործ ունենք ոչ թե վարչապետի ասած՝ «կիրթ, նորմալ, դրական» մեկի հետ, այլ իր հնարավորությունը երբեք բաց չթողնելու ունակ արևելյան շնագայլի հետ, որը Ձեր նշած հայտարարություններով առայժմ միայն քաղաքական և քարոզչական հիմքեր է ստեղծում։
- Ինչպիսի՞ն կլինի 2025 թ.-ը Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով 2024-ի աշխարհաքաղաքական զարգացումները, Թրամփի վերադարձը և Ադրբեջանից հնչող հակասական հայտարարությունները։
- Բավականին բարդ և վտանգավոր տարի է սպասվում, որի հանգույցներում չխճողվելու համար պետք կլինի նվազ նյութապաշտ և նվազ գավառամիտ լինել։
- Ի՞նչ եք կարծում, աշխարհը 2025-ին ավելի խաղաղ կլինի՞, քան 2024-ին էր, թե պատերազմները կշարունակվեն և նորերը կծագեն։
- Որոշ հակամարտություններ կսառեցվեն, սակայն շատերը կծագեն։ Մերձավոր Արևելքի պատերազմը կլինի դրանցից ամենազարհուրելին, որը մեր դռան հենց շեմին է։
- Ի՞նչ եք մաղթում հայերին ու Հայաստանին 2025-ին։
- Հայն էլ, Հայաստանն էլ ես եմ և իմ ցեղին ու Հայրենիքին մաղթում եմ զգոնություն, ներազգային անկեղծություն, խիզախություն, ստրուկի հոգեբանության թոթափում։

The interlocutor of Radar Armenia is public figure Mikael Hayrapetyan.
- Unfortunately, I have not personally seen a key political success in Armenia, and against that background, the small phenomenon that the European observers remained in Armenia can be seen as a success.
- Considering Aliyev's recent statements that the weapons Macron's government supplies to Armenia are lethal offensive weapons, do they inspire hope that Azerbaijan wants to follow the path of peace?
- First, the desire of both Azerbaijan and Armenia is worth nothing in this world turmoil. Secondly, if there is even a tiny opportunity for Azerbaijan to play independently, Aliyev will not hesitate to register a new success at our expense. Let's remember that Aliyev grew up in the palace of a KGB-dog general and a member of the Soviet Politburo, received a diploma at the Russian MGIMO, lectured there as an oil prince, and lived in London. According to this, we are not dealing with someone "educated, normal, positive," as the Prime Minister said, but with an eastern jackal capable of never missing an opportunity, who is currently only creating political and propaganda foundations with the statements you mentioned.
-What will 2025 be like for Armenia, considering the geopolitical developments of 2024, Trump's return, and Azerbaijan's contradictory statements?
- A rather difficult and dangerous year is ahead. In order not to get entangled in its knots, you will have to be less materialistic and less provincial.
- What do you think? Will the world be more peaceful in 2025 than 2024, or will wars continue and new ones arise?
- Some conflicts will be frozen, but many will arise. The war in the Middle East will be the most amazing of them all, which is right on our doorstep.
- What do you wish for Armenians and Armenia in 2025?
- I am both an Armenian and the Armenia, and I wish my tribe and the Motherland vigilance, national sincerity, courage, and the abolition of slave psychology.