«Խաղաղություն կլինի, երբ վերականգնվի ուժերի բալանսը». Գանտահարյան
- Ալիևը հայտարարեց, որ այն զենքը, որ Մակրոնի կառավարությունը մատակարարում է Հայաստանին, հարձակողական, մահաբեր սպառազինություն է, որը գործնական վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի համար, և չեն կարող անտարբեր լինել։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Ալիևի խոսքերը, սա նոր պատերազմ սկսելու նախերգանք չէ՞։
- Ալիևը գիտակցում է, որ Երևանն աշխատում է վերականգնել ուժերի հավասարակշռությունը ու հաղթական դիրքերից ուզում է ստանալ առավելագույնը՝ իմանալով, որ իրավիճակի և հանգամանքների փոփոխության դեպքում կացությունը կարող է շրջվել։ Սա անվերջ նորացվող նախապայմաններից մեկն է պարզապես։
- Ի հակադրություն Ալիևի՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, որ գործնականում կփարատի և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի մտահոգությունները: Արդյոք միայն խաղաղության պայմանագիր ստորագրելով հնարավոր կլինի խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում։
- Խաղաղություն հաստատելու միակ գրավականը ուժերի բալանսի վերականգնումն է։ Մանավանդ, երբ հարևան-թշնամին խոսում է միայն պատերազմի սպառնալիքից, տորպեդահարում համաձայնության գործընթացը և անվերջ նոր նախապայմաններ առաջ քաշում։ Ադրբեջանը խաղաղության կձգտի միայն այն դեպքում, երբ ըմբռնի, որ հարձակման դեպքում ծանր հակահարված կստանա։
- Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Կողմերը խոստովանել են, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը «չափազանց երկար» տևեց, և խաղաղության ճանապարհ գտնելու ժամանակն է։ Ինչ եք կարծում՝ մո՞տ է ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտը։
- Դեռևս պարզ չէ։ Խոսում են հրադադարից, բայց այն չի ստացվում այս կամ այն կողմի մերժման պատճառով։ Չկա կոնսենսուս ոչ միայն հակամարտող կողմերի միջև, այլև ընդհանրապես ներգրավված երկրների։ Երեք ուղղությամբ ԱՄՆ-ն պայքարում է՝ Իրան, Ռուասաստան և Չինաստան, նշելու համար հիմնականները։ Իրանի հետ գնում է «հարված-բանակցություն» գործընթաց, Չինաստանի հետ տնտեսական պատերազմի կանոններն են աշխատում, իսկ ՌԴ-ի ուղղությամբ առայժմ սաստկանում են գործողությունները։ Այս երեք ուղղություններով կլինեն վայրիվերումներ, սակայն միտումները կպահպանվեն։ Բեկումնային կտրուկ փոփոխություններ դեռևս տեսանելի չեն։
- Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը կխոսի Զելենսկու հետ, եթե նա գնա ընտրությունների և լեգիտիմություն ստանա: Ինչ է ստացվում՝ Պուտինը կարծում է, որ Զելենսկին կպարտվի՞, եթե Ուկրաինայում ընտրություններում լինեն։ Ձեր կարծիքով՝ ընտրությունների պարագայում Զելենսկին հաղթելու շանսեր ունի՞։
- Պատերազմական պայմաններում ընտրություններ անցկացնելը հարցականներ է ստեղծում։ Եթե հրադադարից հետո լինեն, դա կախված կլինի արդյունքներից, ավելի ճիշտ՝ ուկրաինական հասարակության գնահատականներից։ Ուկրաինայում հակառուսականությունը իր գագաթին է հասել, իսկ այս առումով Զելենսկին ընկալվում է գլխավոր հակառուսը։։
- Զելենսկին էլ, անդրադառնալով Պուտինի հայտարարություններին, նշել է, որ ոչ մի զինադադար չի լինի, քանի դեռ Ուկրաինան անվտանգության երաշխիքներ և ամուր դիրքեր չունի։ Ի՞նչ նկատի ունի անվտանգության երաշխիքներ ասելով և ի՞նչ է ակնարկում։
- Անվտանգության երաշխիքը Արևմուտքի կողմից ՌԴ-ին զսպիչ նոր գործիքակազմեր է նշանակում՝ հիմնականում ֆինանսական և ռազմական օժանդակության տեսքերով։ Իսկ քաղաքական առումով՝ գուցե օտարազգի ուժերի տեղակայում Ուկրաինայի և ՌԴ սահմանների միջև։ Այս բոլորի ենթաուղերձը նաև այն է, որ միջազգային ընտանիքը սաստկացնի  պատժամիջոցները Մոսկվայի դեմ։ Սրանք հրադադարի համաձայնելու Կիևի նախապայմաններն են։

"There will be peace when the balance of power is restored." Gantaharyan
- Aliyev stated that the weapons that Macron's government supplies to Armenia are offensive, deadly weapons that pose a practical threat to Azerbaijan, and they cannot be indifferent. How do you interpret Aliyev's words? Isn't this a prelude to starting a new war?
- Aliyev realizes that Yerevan is trying to restore the balance of power and wants to get the most out of the victorious positions, knowing that the status quo can be reversed if the situation and circumstances change. This is just one of the endlessly renewed preconditions.
- In contrast to Aliyev, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the signing of the peace treaty would dispel the concerns of both Armenia and Azerbaijan. Is establishing peace in the region possible only by signing a peace treaty?
- The only guarantee for establishing peace is restoring the balance of power, especially when the neighbor-enemy only talks about the threat of war, torpedoes the process of agreement, and puts forward endless new preconditions. Azerbaijan will strive for peace only when it understands that it will receive a heavy counterattack in case of an attack.
- German Chancellor Olaf Scholz spoke with US President Donald Trump. The parties have admitted that the conflict in Ukraine has lasted "too long," and it is time to find a way to peace. Do you think the end of the Russian-Ukrainian war is near?
- It is still not clear. They talk about a ceasefire, but it does not work because of the refusal of one side or the other. There is no consensus between the parties to the conflict and among the involved countries. The USA is fighting in three directions: Iran, Russia, and China, to name the main ones. A "strike-negotiation" process is going on with Iran, the rules of economic war are working with China, and the actions against Russia are intensifying for the time being. Wildfires will be in these three directions, but the trends will be maintained. Breakthrough drastic changes are not yet visible.
- Putin announced that Russia would talk to Zelensky if he went to the elections and got legitimacy. Does Putin think that Zelensky will lose if there are elections in Ukraine? In your opinion, does Zelensky have a chance to win the elections?
- Conducting elections in wartime conditions creates questions. If they happen after the ceasefire, it will depend on the results, or rather, on the assessments of the Ukrainian society. In Ukraine, anti-Russian sentiment has reached its peak, and in this sense, Zelensky is perceived as the main anti-Russian.
- Zelensky, referring to Putin's statements, noted that there will be no ceasefire until Ukraine has security guarantees and strong positions. What is meant by security guarantees, and what does it imply?
- The security guarantee means new constraining instruments from the West to Russia, mainly financial and military support. And from a political point of view, the deployment of foreign forces between the borders of Ukraine and the Russian Federation. The sub-message is that the international family will tighten the sanctions against Moscow. These are the preconditions for Kyiv to agree to a ceasefire.