«Իրանը չունի այն լծակները, որ կարողանա Պուտինին հետ պահել նման սցենարից». Դավուդյան
- Էրդողանը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի կողմից հեռահար հրթիռների օգտագործումը մեծացնում է միջուկային հակամարտության վտանգը։ Ձեր կարծիքով Ռուսաստանը կգնա՞ միջուկային զենքի կիրառմամբ հարցերի լուծման, թե՞ ոչ։
- Ես Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության ծալքերին չեմ տիրապետում։ Լսելով փորձագետներին գիտեմ, որ Էրդողանից բացի այլ ղեկավարներ ևս մտահոգված են Ռուսաստան-Ուկրանիա լարվածություն սրացումից. Ռուսաստանը չի գնա միջուկային զենք օգտագործելու ընտրանքին։
- Ձեր տպավորությամբ Միացյալ Նահանգներին ձեռնտո՞ւ է, որ Ռուսաստանը անցնի միջուկային զենքի կիրառմանը՝ հաշվի առնելով դրա վտանգավորության մեծությունն ու հետևանքների անդառնալիությունը։ Եվ այդ դեպքում ինչպե՞ս հասկանանք Բայդենի հայտնի դիրքորոշումը, որ թույլատրվում է հեռահար զենքերով խոցել ՌԴ-ն։
- Կարծում եմ ԱՄՆ-ն ևս չի ցանկանա, որպեսզի ՌԴ-ն իրագործի իր սպառնալիքը և Վաշինգտոնի համար դա ձեռնտու չէ։ Փորձագետներն այն կարծիքին են, որ ԱՄՆ-ն վերջապես ընթացք տվեց Ուկրաինայի խնդրանքին, քանի որ Մոսկվան պատերազմում ներգրավեց ավելի քան 15,000 հյուսիս-կորեացի զինվորների, նաև Սպիտակ տանն իրենց հաշված օրեր են մնացել։ Կա նաև կարծիք, որ Բայդենը՝ որպես գնացող նախագահ, իրավունք չուներ ԱՄՆ-ի, տարածաշրջանի և աշխարհի համար նման ճակատագրական որոշում կայացներ։
- Իրանը լինելով տարածաշրջանի խոշոր պետություններից մեկը, որքանո՞վ կարող է ազդել Ռուսաստանի վրա, որպեսզի բացառվի նման սցենարը։
- Իրանը թեկուզ տարածաշրջանի խոշոր պետություն է և Ուկրաինայի դեմ պատերազմում գործնականում և քարոզչությամբ օգնում է Ռուսաստանին, բայց չունի այն լծակները, որ կարողանա Պուտինին հետ պահել նման հավանական սցենարից։
- Իսկ ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Իրանի մայրաքաղաքը հարավ և ծով տեղափոխելու վերաբերյալ Իրանից հնչող հայտարարությունը։
- Իրանի մայրաքաղաքի տեղափոխման հարցը տարիներ է, որ քննարկվում է։ Թեհրանը հիմա ունի տաս միլիոնից ավել բնակիչ, չունի համապատասխան ենթակառուցվածքներ և քննարկվում է այլընտրանք։ Իրանն ունի մեծ փառք ու անցյալ ունեցող մայրաքաղաքներ, ինչպիսիք են Սպահանն ու Շիրազը։ Դեռևս վերջնական որոշում չկա, թե որ տարբերակն է ընտրվելու, բայց հաստատ ուղղությունը դեպի հարավ է լինելու։

"Iran has no leverage to prevent Putin from such a scenario." Dawoodian
- Erdogan stated that Ukraine's use of long-range missiles increases the risk of a nuclear conflict. In your opinion, will Russia use atomic weapons to resolve issues or not?
- I do not know the ins and outs of the Russia-Ukraine conflict. After listening to the experts, I know that besides Erdogan, other leaders are also concerned about the escalation of Russia-Ukraine tension. Russia will not choose to use nuclear weapons.
- In your opinion, is it in the United States' favor for Russia to use nuclear weapons, considering the magnitude of its danger and the irreversibility of its consequences? And in that case, how can we understand Biden's well-known position that it is allowed to hit Russia with long-range weapons?
- The USA will not want Russia to carry out its threat, which is not beneficial for Washington. Experts think that the United States finally gave in to Ukraine's request, as Moscow involved more than 15,000 North Korean soldiers in the war, and the White House has only a few days left. There is also an opinion that Biden, as the outgoing president, had no right to make such fatal decisions for the USA, the region, and the world.
- As Iran is one of the central states in the region, to what extent can it influence Russia to exclude such a scenario?
- Even though Iran is a significant country in the region and helps Russia in practice and propaganda in the war against Ukraine, it does not have the leverage to prevent Putin from such a possible scenario.
- And how do you interpret Iran's announcement about moving Iran's capital to the south and the sea?
The issue of moving Iran's capital has been discussed for years. Tehran now has more than ten million inhabitants and needs more infrastructure. An alternative is being discussed. Iran has capitals with great glory and past, such as Spahan and Shiraz. There is still no final decision on which option will be chosen, but the direction will be to the south.