- Այս օրերին Բաքվում անցկացվում է COP29-ը։ Հայաստանն, ըստ էության, չընդունեց Ադրբեջանի հրավերը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբնանեք՝ ճի՞շտ էր, թե՞ սխալ այս որոշումը։ Ի՞նչ քաղաքական հետևանքներ կունենա Բաքու չգնալու որոշումը, հատկապես, որ ադրբեջանական կողմը հայտարարեց, որ Բաքուն ու Երևանը խաղաղության պայմանագրի տեքստին կվերադառնան դեկտեմբերին։
-Իրավիճակը պետք է ստույգ գնահատել: Ոչ թե Հայաստանը մերժել է այս խորհրդաժողովին մասնակցության հրավերը, այլ Ադրբեջանը Հայաստանի մասնակցության համար անհրաժեշտ և բավարար նախապայմաններ չի ստեղծել:
- Տեսակետներ կան, որ COP29֊ից հետո Բաքուն ավելի է կոշտացնելու հռետորաբանությունը, և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հեռանկարն ավելի է մշուշվելու։ Ի՞նչ սպասել Ադրբեջանից COP29֊ից հետո։
- Ադրբեջանը վավերացրել է սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնադրությունը: Կարծում եմ՝ տեսանելի ապագայում ևս մի հատվածում սահմանազատման գործընթաց է սկսվելու: Ցանկալի է, որ դա տեղի ունենա Սյունիքի հարավում:
- Արդյոք COP29֊ին չմասնակցելը նոր ռազմական գործողություններ սկսելու պատրվակ կարող է դառնալ Բաքվի ձեռքին։
- Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ ռազմական գործողություն սկսելու ոչ մի հիմք և հիմնավորում չունի ու չի կարող ունենալ: Պետք է վերջ տալ այդ սպառնալիքի գեներացմանը, որը միայն Ադրբեջանի շահն է սպասարկում:
- ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները և Թրամփի վերադարձը ի՞նչ ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումների, մասնավորապես, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա։
- Թրամփը մեծ խոստումների գնով է նախագահ ընտրվել, և, կարծում եմ, կենտրոնանալու է ռուս-ուկրաինական պատերազմի սառեցման հնարավորությունների փնտրտուքի վրա: Բարդ է նաև Մերձավոր Արևելքում: Իմ տպավորությամբ՝ ԱՄՆ նոր վարչակազմը Հարավային Կովկասը դիտարկելու է որպես կա՛մ Արևելյան Եվրոպայի, կա՛մ Մերձավոր Արևելքի կցորդ-սուբռեգիոն:

"Shortly, the demarcation process will begin in another area." Atanesyan
- COP29 is being held in Baku these days. Armenia did not accept Azerbaijan's invitation. How would you explain whether this decision was right or wrong? What will be the political consequences of the decision not to go to Baku, especially since the Azerbaijani side announced that Baku and Yerevan will return to the text of the peace treaty in December?
- The situation should be accurately assessed. Not that Armenia rejected the invitation to participate in this conference, but Azerbaijan did not create necessary and sufficient preconditions for Armenia's participation.
- There are views that Baku will toughen its rhetoric after COP29, and the prospect of signing a peace treaty will become more blurred. What should we expect from Azerbaijan after COP29?
Azerbaijan has ratified the Charter of Demarcation Commissions. In the foreseeable future, the demarcation process will begin in another part, probably south of Syunik.
- Can non-participation in COP29 become an excuse to start new military operations in the hands of Baku?
- Azerbaijan does not have and cannot have any basis and justification for starting a military operation against Armenia. It is necessary to end the generation of that threat, which only serves the interests of Azerbaijan.
- What effect will the US presidential elections and Trump's return have on the developments in the South Caucasus, particularly on regulating Armenian-Azerbaijani relations?
- Trump was elected president at the cost of big promises, and I think he will focus on finding ways to cool down the Russian-Ukrainian war. It's also complicated in the Middle East. The new US administration will consider the South Caucasus as an annexed subregion of Eastern Europe or the Middle East.