Որքանո՞վ է ճիշտ Հայաստանի չմասնակցելը COP29-ին
Երեկ՝ նոյեմբերի 12-ին, Ադրբեջանում մեկնարկեց COP29-ի բացման արարողությունը։ Թեև ադրբեջանական կողմը միջոցառմանը մասնակցելու հրավեր ուղարկել է Հայաստանին, բայց մինչ այս պահը Հայաստանը չի մասնակցում միջազգային այս միջոցառմանը։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ, քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի և «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանի հետ։
-Արդյոք քաղաքական առումով ճիշտ է, որ Հայաստանը չի մասնակցում COP29-ին։
Ռուբեն Մեհրաբյան․ - Այն իրավիճակում, որ կա Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում, բանակցային գործընթացում, այո, շատ ճիշտ էր։ Սրանով Հայաստանն է ճնշում գործադրում Ադրբեջանի վրա այդ բանակցային գործընթացում։ Հայաստանը ցույց է տալիս, որ անբավարար իրավիճակ է, որպեսզի կարողանա մասնակցել Ադրբեջանում տեղի ունեցող միջազգային միջոցառմանը։ Իրավիճակն այնպիսին է, որ Հայաստանը, փաստորեն, ասում է, որ հնարավոր չէ գնալ և մասնակցել։ Մանավանդ, երեկ եղավ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որը խոսում է, որ հայերի և Հայաստանի համար այնտեղ անտանելի պայմանները պահպանվում են։
Սուրեն Սուրենյանց․ - Եթե խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում վերջնական որոշում չկա, և, առավել ևս, եթե ռազմագերիների ազատ արձակման հարց չի լուծվում, մասնակցությունը դառնում է ինքնանպատակ և, նույնիսկ, վտանգավոր, որովհետև այդ դեպքում ստացվում է, որ հայկական կողմը ոչինչ չի ստանում, բայց լեգիտիմացնում է Բաքվի իշխող օրակարգը։
- Ի՞նչ քաղաքական հետևանքներ կարող է ունենալ Հայաստանի՝ COP29-ին չմասնակցելը, հաշվի առնելով, որ կողմերն անընդհատ խոսում են խաղաղության օրակարգի մասին։
Ռուբեն Մեհրաբյան․-  Բացասական հետևանք չի ունենա։ Դրականն այն է, որ, այնուամենայնիվ, բանակցային գործընթացը կշարունակվի մինչև իր տրամաբանական ավարտը։ Թե մինչև երբ, պարզ չէ։ Ի վերջո, տեղի ունեցավ Բլինքեն-Ֆիդան հեռախոսազրույցը, որի ժամանակ ևս այս հարցերը արծարծվեցին։
Սուրեն Սուրենյանց․ - Երկու կողմն էլ անընդհատ խոսում է խաղաղության օրակարգի մասին, բայց կողմերից մեկը, տվյալ դեպքում՝ Ադրբեջանը հարակից այնպիսի պահանջներ է դնում, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը գրեթե անհնար է դառնում։ Եթե ավելի կոնկրետ ասենք, դենացիֆիկացիայի և դեմիլիտարիզացիայի պահանջներ են դրվում։ Ընդ որում, բավականին կոշտ։ Կարծում եմ՝ COP29-ից հետո Ադրբեջանի հռետորաբանությունը ավելի է կոշտանալու, և այսպես, թե այնպես, խաղաղության պայմանագրի մոտալուտ ստորագրում չի էլ կանխատեսվում։

Вчера, 12 ноября, в Азербайджане стартовала церемония открытия COP29 . Хотя азербайджанская сторона направила Армении приглашение для участия в мероприятии, Армения до сих пор не участвует в этом международном мероприятии.
Об этом Radar Armenia побеседовал с председателем партии "Демократическая альтернатива", политологом Суреном Суренянцем и заместителем председателя партии "Во имя республики" Рубеном Меграбяном.
- Политически корректно, что Армения не участвует в COP29?
Рубен Меграбян : - В той ситуации, которая сложилась в армяно-азербайджанских отношениях, в переговорном процессе, да, это было очень правильно. Этим Армения оказывает давление на Азербайджан в переговорном процессе. Армения показывает, что она находится в недостаточной ситуации для участия в международном мероприятии, проходящем в Азербайджане. Ситуация такова, что Армения, по сути, говорит, что поехать и поучаствовать невозможно. Тем более, вчера было решение Международного суда, в котором говорится, что там сохраняются невыносимые условия для армян и Армении.
Сурен Суренянц : - Если не будет окончательного решения относительно подписания мирного договора и, тем более, если не будет решен вопрос об освобождении военнопленных, участие становится самоцелью и даже опасным, потому что в этом случае оно получается, что армянская сторона ничего не получает, а легитимизирует программу власти Баку.
- Какие политические последствия может иметь неучастие Армении в COP29, учитывая, что стороны постоянно говорят о мирной повестке дня?
Рубен Меграбян : - Никаких негативных последствий не будет. Позитивным является то, что, тем не менее, переговорный процесс продолжится до своего логического завершения. До каких пор не ясно. Наконец, состоялся телефонный разговор Блинкен-Фидан, в ходе которого также обсуждались эти вопросы.
Сурен Суренянц : - Обе стороны постоянно говорят о мирной повестке дня, но одна из сторон, в данном случае Азербайджан, выдвигает такие требования, что подписание мирного договора становится практически невозможным. Точнее, выдвигаются требования денацификации и демилитаризации. Причём довольно жёстко. Думаю, что после COP29 риторика Азербайджана станет жестче, и так или иначе скорое подписание мирного договора не прогнозируется.