Որքանո՞վ է ճիշտ Հայաստանի չմասնակցելը COP29-ին
Երեկ՝ նոյեմբերի 12-ին, Ադրբեջանում մեկնարկեց COP29-ի բացման արարողությունը։ Թեև ադրբեջանական կողմը միջոցառմանը մասնակցելու հրավեր ուղարկել է Հայաստանին, բայց մինչ այս պահը Հայաստանը չի մասնակցում միջազգային այս միջոցառմանը։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ, քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի և «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանի հետ։
-Արդյոք քաղաքական առումով ճիշտ է, որ Հայաստանը չի մասնակցում COP29-ին։
Ռուբեն Մեհրաբյան․ - Այն իրավիճակում, որ կա Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում, բանակցային գործընթացում, այո, շատ ճիշտ էր։ Սրանով Հայաստանն է ճնշում գործադրում Ադրբեջանի վրա այդ բանակցային գործընթացում։ Հայաստանը ցույց է տալիս, որ անբավարար իրավիճակ է, որպեսզի կարողանա մասնակցել Ադրբեջանում տեղի ունեցող միջազգային միջոցառմանը։ Իրավիճակն այնպիսին է, որ Հայաստանը, փաստորեն, ասում է, որ հնարավոր չէ գնալ և մասնակցել։ Մանավանդ, երեկ եղավ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որը խոսում է, որ հայերի և Հայաստանի համար այնտեղ անտանելի պայմանները պահպանվում են։
Սուրեն Սուրենյանց․ - Եթե խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում վերջնական որոշում չկա, և, առավել ևս, եթե ռազմագերիների ազատ արձակման հարց չի լուծվում, մասնակցությունը դառնում է ինքնանպատակ և, նույնիսկ, վտանգավոր, որովհետև այդ դեպքում ստացվում է, որ հայկական կողմը ոչինչ չի ստանում, բայց լեգիտիմացնում է Բաքվի իշխող օրակարգը։
- Ի՞նչ քաղաքական հետևանքներ կարող է ունենալ Հայաստանի՝ COP29-ին չմասնակցելը, հաշվի առնելով, որ կողմերն անընդհատ խոսում են խաղաղության օրակարգի մասին։
Ռուբեն Մեհրաբյան․-  Բացասական հետևանք չի ունենա։ Դրականն այն է, որ, այնուամենայնիվ, բանակցային գործընթացը կշարունակվի մինչև իր տրամաբանական ավարտը։ Թե մինչև երբ, պարզ չէ։ Ի վերջո, տեղի ունեցավ Բլինքեն-Ֆիդան հեռախոսազրույցը, որի ժամանակ ևս այս հարցերը արծարծվեցին։
Սուրեն Սուրենյանց․ - Երկու կողմն էլ անընդհատ խոսում է խաղաղության օրակարգի մասին, բայց կողմերից մեկը, տվյալ դեպքում՝ Ադրբեջանը հարակից այնպիսի պահանջներ է դնում, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը գրեթե անհնար է դառնում։ Եթե ավելի կոնկրետ ասենք, դենացիֆիկացիայի և դեմիլիտարիզացիայի պահանջներ են դրվում։ Ընդ որում, բավականին կոշտ։ Կարծում եմ՝ COP29-ից հետո Ադրբեջանի հռետորաբանությունը ավելի է կոշտանալու, և այսպես, թե այնպես, խաղաղության պայմանագրի մոտալուտ ստորագրում չի էլ կանխատեսվում։

How correct is it for Armenia not to participate in COP29?
The opening ceremony of COP29 started in Azerbaijan yesterday, November 12. Although the Azerbaijani side invited Armenia to the event, Armenia has not participated in this international event until now.
On the topic, Radar Armenia spoke with political scientist Suren Surenyants, chairman of the Democratic Alternative party, and Ruben Mehrabyan, vice chairman of the For the Republic party.
- Is it politically correct that Armenia is not participating in COP29?
Ruben Mehrabyan. - In the situation that exists in Armenia-Azerbaijan relations, in the negotiation process, yes, it was very correct. With this, Armenia puts pressure on Azerbaijan in the negotiation process. Armenia shows that it needs to be in a better situation to participate in the international event in Azerbaijan. The problem is such that Armenia says that it is impossible to participate. Especially yesterday was the decision of the International Court of Justice, which says that unbearable conditions are maintained there for Armenians and Armenia.
Suren Surenyants. -If there is no final decision regarding the signing of the peace treaty, and even more so if the issue of the release of prisoners of war is not resolved, participation becomes an end in itself and even dangerous because, in that case, the Armenian side receives nothing but legitimizes Baku—the ruling agenda.
- What political consequences might Armenia's non-participation in COP29 have, considering that the parties are constantly discussing the peace agenda?
Ruben Mehrabyan. -There will be no adverse consequences. The positive thing is that, nevertheless, the negotiation process will continue until its logical end—when it is not clear. Finally, the Blinken-Fidan telephone conversation occurred, during which these issues were discussed.
Suren Surenyants. - Both sides are constantly discussing the peace agenda, but one side, Azerbaijan, sets such demands that the signing of the peace treaty becomes almost impossible. To be more specific, demands for de-Nazification and demilitarization are being made. Moreover, it is pretty challenging. After COP29, Azerbaijan's rhetoric will become more arduous, and one way or another, the imminent signing of the peace treaty is not predicted.