«Շատ բան կախված է՝ ինչպիսին կլինի Թրամփի վարչակազմի մոտեցումը «միջին միջանցքի» վերաբերյալ». Բադալյան
Radar Armenia-ի զրուցակիցը քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանն է
- Հիմա, երբ ԱՄՆ նախագահ է ընտրվել Դոնալդ Թրամփը, ինչպե՞ս կզարգանան ԱՄՆ-ՌԴ հարաբերությունները։
- Սպիտակ տուն Դոնալդ Թրամփի վերադարձից հետո ինչպիսին կլինի Միացյալ Նահանգներ-Ռուսաստան հարաբերության դինամիկան, պետք է գնահատել՝ ելնելով, թե այդ հարաբերությունն ինչպիսին կլինի գալիք երկուսուկես ամսվա ընթացքում, որը, փաստորեն, լինելու է իշխանության փոփանցման ժամանակաշրջանը, և Թրամփը պաշտոնամուտը արձանագրելու է 2025թ. հունվարից։ Եվ շատ էական է, թե այդ ընթացքում ինչպիսի իրադարձություններ կլինեն ռուս-ամերիկյան հարաբերության տիրույթում, որովհետև դրանք կարող են զգալիորեն կանխորոշել արդեն Թրամփի անմիջական նախագահության շրջանում որևէ ուղղությամբ զարգացումը։
Ես ինչու եմ հատանշական համարում երկուսուկես ամիսը, որովհետև, հաշվի առնելով այն իսկապես աննախադեպ սուր դիմակայությունը, որ կար Միացյալ Նահանգներում, կարծում եմ՝ հարցի իրավունք է ստանում հանգամանքը, թե ինչպիսին կլինի իշխանության փոխանցումը։ Օրինակ, շատ էր խոսվում Միացյալ Նահանգներում ետընտրական հնարավոր զարգացումների մասին։ Ըստ իս, այստեղ շատ իրական է, որ այդ զարգացումները պետք չէ պատկերացնել մեզ ծանոթ դասական ետընտրական զանգվածային սցենարներով։ Դրանք կարող են ունեալ ետնաբեմային և միջազգային ասպարեզում որոշակի դրսևորումներ։ Իհարկե, այստեղ շատ կարևոր է, թե դեմոկրատական վարչակազմը որքան սահուն կփոխանցի իշխանությունը Թրամփին՝ թե ներքին, թե արտաքին միջավայրի առումով։ Սրանք էական գործոններ են, որոնք աշխարհաքաղաքականության շատ զգայուն ժամանակաշրջանում կանխորոշելու են Միացյալ Նահանգներ-Ռուսաստան հարաբերությունը Թրամփի նախագահության շրջանում։
- ԱՄՆ-ՌԴ հարաբերություններն ի՞նչ ազդեցություն կունենան Հարավային Կովկասի, մասնավորապես՝ Հայաստանի և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա։
-Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունը Կովկասի վրա կունենա իր ազդեցությունը, և անկախ նրանից, թե ինչպես կզարգանա դա, ու ինչպիսին կլինի Թրամփի նախագահության շրջանում Միացյալ Նահանգներ-Ռուսաստան փոխհարաբերության մակարդակը։ Համենայնդեպս, տեսանելի ապագայում դրա հիմնարար փոփոխություն հազիվ թե լինի, հետևաբար, այս առումով մենք կարող ենք խոսել այն մասին, թե արդյոք Նահանգները տակտիկական տեսանկյունից չի թուլացնի Կովկասի ուղղությամբ ակտիվությունը և չի հրաժարվի Կովկասը Ռուսատանի հանդեպ ճնշման հարթակ դիտարկելուց, այդ թվում՝ իր անմիջական ակտիվ մասնակցությամբ։
Ջո Բայդենի նամակները Ալիևին և Փաշինյանին, որտեղ նա առաջարկում էր շուտափույթ համաձայնություն խաղաղության պայմանագրի հարցում, կարծես թե, վերջին փորձն էր պասիվության հավանականության շրջանից առաջ արձանագրել ինչ-որ  փոփոխություն։ Համենայնդեպս, թողնում էր այդ տպավորությունը։ Թրամփի համար առավել առաջնահերթ կլինի մերձավորարևելյան իրավիճակը, թեպետ այստեղ էլ ամերիկյան քաղաքականությունը և, ընդհանրապես, քաղաքական վիճակը էական ազդեցություն է ունենալու Կովկասի վրա։ Բայց կրկնեմ՝ տակտիկական իմաստով մեծ է հավանականությունը, որ Թրամփի վարչակազմը չի ցուցաբերի այն ակտիվությունը, որ տեսանք Բայդենի վարչակազմի շրջանում՝ ընդհուպ պետքարտուղար Բլինքենի ակտիվ ներգրավվածությամբ։ Թեև այդ ակտիվությունը փուլային էր, և մենք չենք տեսել, որ այն դրսևորվել է այսպես 4 տարի շարունակ։
Այն ունեցել է զիգզագաձև ընթացք՝ ակտիվ շրջան, հետո որոշակի պասիվ շրջան, բայց Թրամփի նախագահության շրջանում ավելի հավանական դիտվում է հարաբերական պասիվությունը Կովկասի հարցում։ Թրամփը թերևս կկենտրոնանա ավելի շուտ Չինաստանին զսպելու և առավել ասիա-խաղաղօվկիանոսյան ռեգիոնի ուղղությամբ։ Շատ բան կախված է այն հանգամանքից, թե ինչպիսին կլինի Թրամփի վարչակազմի մոտեցումը «միջին միջանցք» ասվածի վերաբերյալ։ Եվ արդյոք Թրամփը կունենա այլ պատկերացումներ այդ կապակցությամբ, թե այն, ինչ հնչեցրել էր Բայդենի վարչակազմը, որ Նահանգների համար առաջնահերթություն է այդ միջանքը, Թրամփը ևս կհամարի առաջնահերթություն՝ պարզապես դրա ուղղությամբ աշխատանքը տանելով տակտիկապես այլ դրսևորումներով։

"Much depends on what the Trump administration's approach to the "middle corridor" will be." Badalyan
- How will US-Russian relations develop now that Donald Trump has been elected US president?
- What the dynamics of the United States-Russia relationship after the return of Donald Trump to the White House should be evaluated based on what that relationship will be like in the next two and a half months, which will be the period of power change and Trump will leave office in January 2025. It is very important to know what events will happen in Russian-American relations during that time because they can significantly predetermine the development in any direction during Trump's immediate presidency.
- Why do I consider the two-and-a-half months to be significant? Considering the genuinely unprecedented sharp confrontation in the United States, the circumstances of the power transfer are worthy of questioning. For example, there was a lot of talk about possible post-election developments in the United States. It is genuine here that these developments should not be imagined in the classic post-election mass scenarios we are familiar with. They can have specific manifestations behind the scenes and in the international arena. Of course, it is essential here how smoothly the Democratic administration will transfer power to Trump in terms of the internal and external environment. These crucial factors will predetermine the United States-Russia relationship during the Trump presidency in a susceptible period of geopolitics.
- What effect will US-Russian relations have on the South Caucasus, particularly on Armenia and the process of regulating Armenian-Azerbaijani relations?
- The Russian-American relationship will influence the Caucasus, regardless of how it will develop the ship between the United States and Russia during Trump's presidency. In any case, there will hardly be a fundamental change in it in the foreseeable future; therefore, in this regard, we can talk about whether the United States will not, from a tactical point of view, weaken its activity in the direction of the Caucasus and will not refuse to consider the Caucasus as a pressure platform for Russia, including with its direct active participation.
Joe Biden's letters to Aliyev and Pashinyan, in which he offered an early agreement on the peace treaty, were the last attempt to register some change before the period of possibility of passivity. At least, it gave that impression. For Trump, the situation in the Middle East will be the most important, although here, too, the American policy and, in general, the political situation will have a significant impact on the Caucasus. However, in a tactical sense, there is a high probability that the Trump administration will not show the activity that we saw during the Biden administration, including the active involvement of Secretary of State Blinken. Although that activity was phased, we last saw it manifest like this 4 years ago.
It had a zigzag course: an active period, then a certain passive period, but relative passivity regarding the Caucasus is considered more likely during Trump's presidency. Trump will focus on restraining China and more toward the Asia-Pacific region. Much depends on the Trump administration's approach to the "middle corridor." Whether Trump has other ideas in this regard or what the Biden administration announced, this measure is a priority for the United States; Trump will also consider it a priority simply by carrying out the work towards it in other tactical ways.