«3+2-ի վերափոխումը 3+3-ի Վրաստանի ընտրությունների արդյունքից է կախված». Գանտահարյան
- Ստամբուլում 3+3 ֆորմատով ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպումը ի՞նչ նշանակություն և ազդեցություն կարող է ունենալ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա։
- Նախ պիտի ճշտել, որ 3+3-ը չի աշխատում։ Ըստ էության, 3+2-ն է աշխատում։ Վրաստանը Ռուսաստանի հետ հակասությունների պատճառով չի միանում։ Հակառակ դրան՝ ձևաչափը շարունակում են ձևակերպել իբրև 3+3։ Հրապարակված նյութերը շատ ընդհանուր են՝ երկխոսություն, տարածաշրջանի խնդիրներ, և այլն։ Մեր մասով այս շրջանակներում  Հայաստանն ու Թուրքիան արդեն պայմանավորվել են համատեղ գնահատել Գյումրի-Կարս երկաթուղով սահմանի անցման տեխնիկական պահանջները։ Ուշագրավ է ՀՀ արտգործնախարարի մեկնաբանությունն առ այն, որ  Հայաստանի և Թուրքիայի միջև Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային կապի հետ միասին, անմիջապես արդյունավետ կապ կապահովի Պարսից ծոցի, Սև ծովի, Կասպից ծովի և Միջերկրական ծովի միջև։ Սակայն, կարծում եմ, այս նախագծերը չեն աշխատելու մինչև Ադրբեջանի հետ համաձայնությունը, որի ուղղությամբ Բաքուն տորպեդահարում է գործընթացը։
- Հաշվի առնելով իրանաիսրայելական հակամարտության ներկա դրությունը՝ ռազմական գործողությունների՝ Հվ․ Կովկաս հասնելու հավանականություն այս պահին կա՞։
- Հարավային Կովկասում ավելի շուտ ստատուս քվոյի միտումներն են տեսանելի։ 3+3-ի փորձերը տարածաշրջանի կայունացման են ձգտում՝ ներառելով գլխավոր խաղացողներին։ Չեմ կարծում, որ դա ամբողջովին Արևմուտքի դուրսմղումն է, որովհետև Թուրքիան Արևմուտքից տարանջատելը իրատեսական չէ։ Վրաստանի ընտրությունների արդյունքներից է կախված 3+2-ը 3+3-ի վերածելը։
- Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ Թուրքիան Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտության հավանականությունը գնահատում է շատ բարձր, ու տարածաշրջանը պետք է պատրաստ լինի դրան։ Ի՞նչ նկատի ունի Ֆիդանը ձևակերպման վերջին մասով։
- Ֆիդանն ուզում է ասել, որ եթե դիվանագիտությունը չաշխատի, տարածաշրջանը կարող է գնալ ընդհանուր պատերազմի։ Դա ինքնաառաջադրանք է՝ միջնորդելու և դեր վերցնելու հանգուցալուծմանը։ Իսկ այս ինքնաառաջադրանքը ավելի թատերական է դարձնում Անկարայի մեղադրական հռետորաբանությունը Թել Ավիվին։ Չմոռանանք, որ Իսրայելը պատասխանեց, որ իրենք խնդիր չունեն Թուրքիայի հետ։ Առ այս պահը Թուրքիա-Իսրայել տարբեր ոլորտների պայմանավորվածություններն աշխատում են։
- Բայդենն էլ հայտարարել է, որ ժամանակն է առաջ շարժվել դեպի Գազայի հրադադարի հաստատում, վերջ դնել այս պատերազմին և պատանդներին տուն վերադարձնել։ Ձեր կարծիքով՝ պատերազմի դադարեցման հավանականություն կա՞ Գազայի հատվածում։
- Հիմա պատերազմական գործողությունների հարացույցը փոխվել է։ Նախապես հարավային Լիբանանը ածանցյալ էր Գազային։ Հիմա պատերազմի էպիկենտրոնը Լիբանանն է, իսկ Գազան՝ ածանցյալ։ Հրադադարը պիտի լինի փաթեթային՝ ներառյալ բոլոր պրոքսիները։ Իսկ այս պահի դրությամբ դա դեռևս տեսանելի չէ։

"The transformation of 3+2 into 3+3 depends on the result of the Georgian elections." Gantaharyan
- What significance and impact can the 3+3 format meeting of foreign ministers in Istanbul have on normalizing Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish relations?
- It should be clarified that 3+3 does not work—basically, 3+2 works. Georgia does not join due to conflicts with Russia. Contrary to that, the format continues to be formulated as 3+3. The published materials are very general: dialogue, regional issues, etc. Within these frameworks, Armenia and Turkey have already agreed to jointly assess the technical requirements for crossing the border on the Gyumri-Kars railway. Remarkable is the RA Foreign Minister's comment that the launch of the Gyumri-Kars railway between Armenia and Turkey, together with the railway connection between Armenia and Azerbaijan, will immediately ensure a compelling connection between the Persian Gulf, the Black Sea, the Caspian Sea, and the Mediterranean Sea. However, these projects will not work until the agreement with Azerbaijan, in the direction of which Baku is torpedoing the process.
- Considering the current situation of the Iran-Israeli conflict, military operations, Hv. Is there a possibility of reaching the Caucasus at this time?
- Status quo trends are more visible in the South Caucasus. The 3+3 attempts seek to stabilize the region by including the leading players. It is not a complete expulsion of the West because it is not realistic to separate Turkey from the West. Turning 3+2 into 3+3 depends on the results of the Georgian elections.
- The Minister of Foreign Affairs of Turkey stated that Turkey considers the possibility of a conflict between Israel and Iran very high, and the region should be ready for it. What does Fidan mean by the last part of the formulation?
- Fidan wants to say that the region may go to a general war if diplomacy does not work. Mediating and playing a role in the outcome is a self-task. This self-assignment makes Ankara's accusing rhetoric against Tel Aviv more theatrical. Let's not forget that Israel replied that they have no problem with Turkey. Currently, the agreements between Turkey and Israel in various fields are working.
- Biden has also announced that it is time to move forward towards the establishment of a ceasefire in Gaza, put an end to this war, and return the hostages home. In your opinion, is there a possibility of stopping the war in the Gaza Strip?
- The paradigm of war operations has changed. Previously, southern Lebanon was a derivative of Gaza. Now, the epicenter of the war is Lebanon, and Gaza is a derivative. The truce should be a package deal, including all proxies. As of now, it is still not visible.