«ԱՄՆ-ն Իսրայելին հորդորում է չխփել Իրանի միջուկային և ուժանյութային օբյեկտներին». Գանտահարյան
- 2025թ․ հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Թուրքիա սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաև ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, իսկ Հայաստան-Իրան սահմանի հսկիչ-անցագրային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի Հայաստանի ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ուժերով։ Այս փոփոխությունն ի՞նչ ազդեցություն կունենա հայ-իրական հարաբերությունների վրա, և, առհասարակ, որքանով է Իրանի համար ձեռնտու սա։
- Կարծում եմ՝ իրանյան հայեցակետից դրական է։ Սյունիքում միայն հայկական ուժեր լինելու առաջադրանքը բխում է իրանական շահերից։ Այս համատեքստում էլ պիտի ընկալել Թեհրանի վճռականությունը՝ չհանդուրժել Հայաստանի հետ իր սահմանային կարգավիճակի որևէ փոփոխություն։ Սյունիքը Իրանի ամենաապահով կետն է շրջափակման համար։ Ուրեմն, իրանյան հայեցակետից հայկականից բացի որևէ այլ ուժի առկայությունը հաշտ չի ընկալվի։
- Իսրայելական ուժերը ռմբակոծում են Բեյրութը։ «Հըզբոլլահի» ղեկավարությունը շարունակում է Իսրայելի թիրախում լինել։ Ձեր կարծիքով՝ Իսրայելը ո՞ր պարագայում ուղիղ կհարվածի Իրանին։
- Իսրայելը արդեն հարվածել է Իրանին։ Պրոքսիից ուղիղ տարածքայինի անցում արել են հակամարտող կողմերը։ Չի բացառվում, որ դարձյալ հարվածի՝ ասելով, որ պատասխանում է Իրանի կողմից իր տարածքների ուղղությամբ արձակված հրթիռներին։ Ամբողջ խնդիրը վերաբերում է հակադարձության ձևաչափին, տարողությանն ու թիրախայնությանը։ Առ այս պահը ճիգ կա, որ հակադարձությունը լինի այնպես, որ գործողությունները չվերածվեն լայնամասշտաբ պատերազմի։ ԱՄՆ-ի հետ Իսրայելը բանակցում է այս ուղղությամբ։ ԱՄՆ-ն հորդորում է չխփել Իրանի միջուկային և ուժանյութային օբյեկտներին։
- Իրանական կողմը հայտարարեց, որ պատրաստ է ցանկացած սցենարի։ Արդյոք Իրանն իսկապես պատրաստ է Իսրայելի հետ ուղիղ պատերազմի։
- Սա սպառնալիք է՝ մի կողմից, մյուս կողմից՝ զսպվածության կամ կարմիր գծերը պահպանելու զգուշացում։ Այս հռետորաբանությունն ունի իր նախադեպային հանգրվանները՝ սպառնալով զգուշացնել։
- ԱՄՆ ընտրություններից հետո ի՞նչ զարգացումներ կարող են լինել Իրան-Իսրայել հակամարտության մեջ։ Հավանական համարու՞մ եք, որ ընտրություններից հետո կրակը դադարի։
- Հրադադարի շուրջ հիմա բանակցություններն ընթանում են այնպես, որ լինի դա ժամանակավոր, և այդ ընթացքում «Հըզբոլլայի» ուժերը հետ քաշվեն հարավային դիրքերից, և լիբանանյան բանակը տեղակավայվի սահմանագծին։ Եթե դա ստացվի, այդ դեպքում կսկսվի ավելի հեռահար կտրվածքով բանակցային գործընթաց։ Հրադադարը դեռևս չի երևում։ Մինչև հրադադարը ցնցումները կշարունակվեն։

"The US urges Israel not to strike Iran's nuclear and power facilities." Gantaharyan
- From January 1, 2025, the border guard troops of the Armenian National Security Service will also participate in the protection of the Armenia-Iran and Armenia-Turkey borders, and the service at the control-crossing point of the Armenia-Iran border will be performed entirely by the forces of the border guard troops of the National Security Service of Armenia. How will this change affect Armenian-Iranian relations, and, in general, how beneficial will this be for Iran?
- It is positive from the Iranian point of view. The task of having only Armenian forces in Syunik stems from Iranian interests. Tehran's determination not to tolerate any change in its border status with Armenia should be understood in this context. Syunik is Iran's safest point for blockade. Therefore, from the Iranian point of view, the presence of any other force besides the Armenian one will not be perceived peacefully.
- Israeli forces are bombing Beirut. "Hezbollah" leadership continues to target Israel. In your opinion, under what circumstances will Israel directly attack Iran?
- Israel has already attacked Iran. The conflicting parties made the transition from proxy to direct territorial. It is not excluded that he will strike again, saying that he is responding to the missiles fired by Iran in the direction of his territories. The whole issue concerns the reversal's format, capacity, and targeting. There is an effort to make the reversal so that the actions do not become a full-scale war. Israel is negotiating with the USA in this direction. The USA urges not to strike Iran's nuclear and power facilities.
- The Iranian side announced that it is ready for any scenario. Is Iran ready for a direct war with Israel?
- This is a threat, on the one hand, and the other hand, a warning of restraint or keeping the red lines. This rhetoric has its precedents, threatening to warn.
- What developments can happen in the Iran-Israel conflict after the US elections? Is it likely that the fire will stop after the elections?
Negotiations on the ceasefire are ongoing, so it is temporary. In the meantime, the forces of "Hezbollah" will be withdrawn from the southern positions, and the Lebanese army will be stationed on the border. If this is achieved, then a more far-reaching negotiation process will begin. The ceasefire is still not in sight. The upheavals will continue until the truce.