«Պետություն չեմ ճանաչում, որը 1 տարի կհանդուրժեր իր տարածքների ավերումը». Արտյոմ Չերնամորյան
Radar Armenia-ի զրուցակիցը «Իսրայելահայեր» թերթի գլխավոր խմբագիր, Պետախ Տիկվայի «Նաիրի» միության նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանն է։
- Իսրայելական բանակը սկսել է ցամաքային ներխուժումը Լիբանան։ Ինչո՞ւ սկսվեց այս ներխուժումը, ո՞րն է պատճառը։
-Իսրայելական բանակը սկսել է հարձակումը, որովհետև այլընտրանք չկար դրան։ Գրեթե 1 տարի՝ հոկտեմբերի 8-ից մինչ այսօր, իսրայելյան ողջ հյուսիսային տարածքները «Հըզբոլլահ»-ն օրական կտրվածքով 100-200 հրթիռով հրթիռակոծում էր։ Այսինքն, առանց Լիբանանի կողմ կրակելու, երբ հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ Գազայի ահաբեկիչների ներթափանցումն Իսրայել, դրան հաջորդեց հոկտեմբերի 8-ին «Հըզբոլլահ»-ի միացումը պատերազմին, և սկսեցին հյուսիսային ողջ տարածքները հրթիռակոծել։ Պետություն չեմ ճանաչում, որը մեկ տարի կհանդուրժեր իր տարածքների ավերումն ու այրումը, որպեսզի պատասխան գործողություններ չձեռնարկեր։
- Իսրայելն ի՞նչ նպատակ է հետապնդում այս գործողությամբ։
-  Հոկտեմբերի 8-ից հետո շուրջ 75 հազար մարդ հենց հյուսիսից էվակուացվել է։ Մարդիկ չեն ապրում իրենց տներում արդեն 1 տարի։ Մարդկանց մի մասը պետության հաշվին տեղավորված է հյուրանոցներում, վիճակը շատ ծանր է։ Դրա համար Իսրայելը ստիպված անցավ հակահարձակման։ Փեյջերներով հարձակմանը՝ «Հըզբոլլահ»-ի ղեկավարների սպանություններին, փոխարինեց ցամաքային օպերացիան։ Հիմնական նպատակը՝ Լիբանանի հարավում ստեղծել բուֆերային զոնա, որպեսզի «Հըզբոլլահ»-ի գրոհայինները չհրթիռակոծեն Իսրայելի հյուսիսային շրջանները, և, ի վերջո, մարդիկ վերադառնան իրենց քանդված և ավերված տները։
- Ձեր կարծիքով՝ Իսրայելի համար արդյոք անհրաժեշտություն է Իրանին ուղիղ ներգրավելը պատերազմի մեջ։ Ի՞նչ կտա դա Իսրայելին։ Պաղեստինի հարցը չլուծած՝ երկրորդ ֆրո՞նտ է բացել Իսրայելը:
- Իմ կարծիքով՝ Իսրայելն ի սկզբանե նպատակ էր դրել նաև Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարվածելու խնդիրը լուծել, և դրա համար, այսպես ասած, անընդհատ «բզբզում» էր։ Իսրայելը կարողացավ օգոստոսի վերջին «ՀԱՄԱՍ»-ի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեին սպանել։ Եվ այս բոլոր գործողությունները ուղղված էին Իրանի դեմ։ Իրանն էլ, այս քաղաքական սպանություններից հետո, իր դեմքը փրկելու համար փաստացի ոչինչ չարեց, «Հըզբոլլահ»-ի ղեկավարների սպանությունից հետո էլ փաստացի ոչինչ չի արել։ Փեզեշքիանը ԱՄՆ-ում հայտարարում էր, որ ինքն ուզում է Արևմուտքի և Եվրոպայի հետ մերձենալ, անգամ՝ Ռուսաստանին քննադատեց։ Այսինքն, պրոարևմտյան դիրք է ընդունել, որպեսզի բացառի Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից իր միջուկային օբյեկտների խոցումը։ Չեմ կարծում, որ Իրանն այս անգամ կներքաշվի պատերազմի մեջ։ Սա նրան ձեռնտու չէ, որովհետև Իրաքի պատերազմի ժամանակ ԱՄՆ-ն 3 մեծ ավիակիր նավ էր բերել, իսկ այժմ 6 ավիակիր գտնվում է Մերձավոր Արևելքում։ Եվ սա մեծ թիվ է՝ 2 անգամ շատ, քան իրաքյան պատերազմի ժամանակ։ Նաև նշեմ, որ  հարյուրավոր ինքնաթիռներ և տասնյակ հազարանոց ծովային հետևակ ու հատուկ ամերիկյան ստորաբաժանումներ են ներգրավված։ Կարծում եմ, որ Իրանը չի գնա պատերազմի ճանապարհով։

"I don't know a state that would tolerate the destruction of its territories for one year." Artyom Chernamoryan
Radar Armenia's interlocutor is Artyom Chernamoryan, editor-in-chief of Israel Armenians newspaper and president of the Petah Tikva "Nairi" union.
- The Israeli army has started the ground invasion of Lebanon. Why did this invasion begin, and what was the reason?
- The Israeli army started the attack because there was no alternative. For almost one year, from October 8 until today, "Hezbollah" was shelling the entire northern Israeli territories with 100-200 rockets per day. In other words, without firing toward Lebanon, when the Gaza terrorists infiltrated Israel on October 7, it was followed by Hezbollah's joining the war on October 8, and they started shelling the entire northern territories with rockets. I don't know a state that would tolerate the destruction and burning of its territories for a year so as not to take retaliatory actions.
- What goal does Israel pursue with this action?
- After October 8, around 75 thousand people were evacuated from the north. People have not lived in their houses for one year. Some people are accommodated in hotels at the state's expense; the situation is challenging. Because of this, Israel had to launch a counterattack. The attack with pagers, the murders of the leaders of "Hezbollah," was replaced by the ground operation. The main goal is to create a buffer zone in the south of Lebanon so that Hezbollah fighters do not bombard the northern regions of Israel. Eventually, people return to their destroyed and destroyed homes.
- In your opinion, is it necessary for Israel to involve Iran directly in the war? What will it do to Israel? Having not resolved the issue of Palestine, has Israel opened a second front?
- In my opinion, from the beginning, Israel had also set a goal to solve the problem of striking Iran's nuclear facilities, and for this, so to speak, it was constantly "buzzing." Israel was able to kill Ismail Haniyeh, the head of "Hamas," at the end of August. And all these actions were directed against Iran. After these political murders, Iran did nothing to save its face, and after the assassination of the leaders of "Hezbollah," it did nothing. Pezeshkian announced in the US that he wanted to get closer to the West and Europe and even criticized Russia. In other words, it adopted a pro-Western position to exclude the destruction of its nuclear facilities by Israel and the USA. I do not think Iran will get involved in the war this time. This is not in his favor because during the Iraq war, the USA brought three large aircraft carriers, and now six aircraft carriers are in the Middle East. And this is a significant number, twice as much as during the Iraq war. I should also mention that hundreds of planes and tens of thousands of marines and special American units are involved. I think that Iran will not follow the path of war.