- Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ 2024թ. օգոստոսի 30-ին ստորագրված սահմանազատման կանոնակարգում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են սահմանադրությանը: Ինչու՞ մինչ այս պահը Ադրբեջանը ներպետական ատյաններում չի սկսել գործընթացը։ Ինչ–որ միտում տեսնու՞մ եք։
- Սահմանազատման գործընթացի առաջին փուլի կայացման ձևաչափը կարևոր է։ Այն երկկողմ էր․ ինչը չէր համապատասխանում Մոսկվայի մոտեցումներին։ Մոսկվան շարունակում է առաջադրել հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործընթացում միջնորդի դերի ստանձնման աշխատանքը։ Բաքուն մեկ ընդունում է Ռուսաստանի առաջարկը՝ միջնորդելու և երաշխավորելու ուղղությամբ, մեկ անցնում է ուղիղ, երկկողմ բանակցության։ Սա, գուցե, ազդակ է Բաքվի կողմից՝ ուղղված Մոսկվային։ Իհարկե, կան նաև աշխարհաքաղաքական այլ հանգամանքներ։ Սահմանազատման գործընթացը կապված է խաղաղության պայմանագրի հետ, որի շուրջ դեռևս չի գոյացել համաձայնություն։
- Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարների հանդիպումը։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առումով որևէ դրական տեղաշարժ նկատու՞մ եք։
- Չեմ տեսնում որևէ տեղաշարժ։ Նախապես պայմանավորված կետերը չեն գործարկվում՝ երրորդ քաղաքացիների, դիվանագիտական անձանց մասով կամ Անիի կամրրջի վերանորոգումով։ Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ամրագրել է առաջադրանքներ Շուշիի հռչակագրի հիման վրա, և Երևան -Անկարա ու Երևան -Բաքու հարաբերությունների հաստատումը շարունակում են մնալ փոխկապակցված։
- Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան ջանքեր է գործադրում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղություն հաստատելու համար։ Որքանո՞վ է Թուրքիայի համար շահեկան հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը։
- Հիմնական շահագրգիռ բաժինը թուրք-ադրբեջանական դաշինքի առաջադրած «միջանցքի» գործարկումն է։ Կարծում եմ՝ սա է նաև խաղաղության պայմանագրի բուն հանգույցը։ Ձևականորեն այն դուրս է եկել պայմանագրի նախագծի կետերից, բայց, ըստ էության, շարունակում է մնալ հիմնական առանցքը։ Բաքուն չի պատկերացնում խաղաղության պայմանագիր՝ առանց միջանցքի։ Նույնը՝ Անկարան։
- Նաև կխնդրեմ անդրադառնալ Լիբանանի վրա Իսրայելի վերջին հարձակումներին․ ի՞նչ նպատակ է հետապնդում այս ամենը։ Որքանո՞վ է ձեռնտու երկրորդ ճակատ բացելը․ մի կողմից՝ Պաղեստինի դեմ պայքար, մյուս կողմից՝ Լիբանան։
- Իսրայելը փոխեց ռազմախաղի ուղղությունը։ Եթե Գազայի հարցով Նեթանյահուն չուներ ժողովրդի աջակցությունը, այլ, ընդհակառակն, բողոքի ակցիաները բազմանում էին, հիմա արդեն Հեզբոլլայի դեմ հայտարարված պատերազմում նա ունի ժողովրդական աջակցություն։ Երկրորդ ճակատ բռնկելով՝ Իսրայելը փոխկապակցվածությունը շրջեց։ Եթե նախկինում Գազայում հրադադարի շուրջ համաձայնություն լիներ, դա պիտի ազդեր Լիբանանի վրա․ հիմա հրադադարի պահանջը Լիբանանի ուղղությամբ է, և եթե կայանա, իր հերթին կազդի Գազայի վրա։ Իսրայելը խնդիր է դրել հյուսիսային հատվածում վերականգնել անվտանգությունը և վերադարձնել տեղահանված բնակչությանը։ Դա ինքնին ենթադրում է բուֆերային զոնայի ձևավորում։
-Արդյոք Իրանին կհաջողվի ներքաշել պատերազմի մեջ։
- Չեմ կարծում, որ Իրանի շահերից է բխում լայնամասշտաբ պատերազմը։ Ոչ Համասի գլխավոր դեմքի, ոչ էլ Իրանի միջին արևելյան բաժնի անվտանգության ճարտարապետի սպանությունները պատճառ չդարձան, որ Իրանը ներգրավվի պատերազմին։ Անգամ Իրանի ուղղությամբ անօդաչու սարքերի հարվածները նման որոշման չհանգեցրեցին։ Կարծում եմ՝ քաղաքական նոր քարտեզագծումների միտումներ են առկա, և Իրանը այնտեղ վերադիրքավորվում է։ Այժմ պրոքսիներով կշարունակվեն բախումները, բայց ոչ՝ նույն թափերով։
- Ինչպե՞ս եք տեսնում իրավիճակի հանգուցալուծումը։
- Հեռվից տեսանելի է երկու միջազգայնացվող օրակարգ։ Պաղեստինի դեպքում համալրվում է պետությունը ճանաչող երկրների ցանկը, ինչը տանում է դեպի «երկու պետություն» միջազգային օրակարգի, իսկ Լիբանանի դեպքում Իսրայել-Լիբանան սահմանազատումը կամ ՄԱԿ-ի թ․1701 բանաձևի կիրառումը։ Մինչ այս օրակարգերին հասնելը դեռևս ցնցումների կանցնի տարածաշրջանը։

"Netanyahu changed the direction of military operations, restoring popular support." Gantaharyan
- The Constitutional Court decided that the obligations stipulated in the demarcation regulation signed on August 30, 2024, are by the Constitution. Why has Azerbaijan started the process in domestic courts just now? Do you see any trend?
- The format of the first stage of the demarcation process is essential. It was bilateral, which did not correspond to Moscow's approach. Moscow continues to nominate the task of assuming the role of a mediator in the settlement process of the Armenian-Azerbaijani conflict. Baku accepts Russia's offer to mediate and guarantee or moves to direct, bilateral negotiations. Perhaps this is an impulse from Baku to Moscow. Of course, there are also other geopolitical circumstances. The demarcation process is related to the peace treaty, on which no agreement has yet been reached.
- How would you evaluate the meeting between the leaders of Armenia and Turkey? Have you noticed any positive changes in terms of the normalization of Armenian-Turkish relations?
I don't see any movement. Pre-arranged points regarding third citizens, diplomatic persons, or the repair of the Ani Bridge are not activated. The Turkish-Azerbaijani tandem has fixed tasks based on the Shushi Declaration, and the establishment of Yerevan-Ankara and Yerevan-Baku relations continue to be interconnected.
- Erdogan stated that Ankara is trying to establish peace between Azerbaijan and Armenia. To what extent is the settlement of Armenian-Azerbaijani relations beneficial for Turkey?
- The main interest is the launch of the "corridor" proposed by the Turkish-Azerbaijani alliance. I think this is also the main point of the peace agreement. Formally, it has been removed from the points of the draft agreement, but it remains the main axis. Baku cannot imagine a peace treaty without a corridor. The same, Ankara.
- Also, I would like to address Israel's recent attacks on Lebanon. What is the purpose of all this? How beneficial is it to open a second front? On the one hand, the struggle against Palestine, and on the other hand, Lebanon.
- Israel changed the direction of the war game. If Netanyahu did not have the support of the people on the issue of Gaza, on the contrary, the protests were multiplying; now, he has the support of the people in the declared war against Hezbollah. By launching a second front, Israel reversed the interdependence. If there had been an agreement on a ceasefire in Gaza before, it would have affected Lebanon. Now, the demand for a truce is in the direction of Lebanon, and if it happens, it will, in turn, affect Gaza. Israel has set the task of restoring security in the northern part and returning the displaced population. That in itself implies the formation of a buffer zone.
- Will it be possible to involve Iran in the war?
- I don't think a large-scale war is in Iran's interests. Neither the assassinations of the central figure of Hamas nor the security architect of Iran's Middle Eastern branch caused Iran to get involved in the war. Even drone strikes against Iran did not lead to such a decision. There are trends of new political maps, and Iran is repositioning itself. The clashes with proxies will continue, but not with the same momentum.
- How do you see the outcome of the situation?
Two internationalizing agendas are visible from a distance. In the case of Palestine, the list of countries recognizing the state is added, leading to the "two states" international agenda, and in the case of Lebanon, Israel-Lebanon border demarcation or the application of UN Resolution 1701. Until these agendas are reached, the region will still experience upheavals.