«Միջին Արևելքում պահպանվում են սահմանափակ ռազմախաղի կանոնները». Գանտահարյան
- Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը վերսկսել են ավիահարվածները Լիբանանի ուղղությամբ։ Ի՞նչ իրավիճակ է Լիբանանում։
- Լիբանանում վերստին սրվել է իրավիճակը։ Փեյջերների և ռացիաների պայթյուններին հաջորդել է  Բեյրութի հարավային  արվարձանում շենքի հրթիռակոծում, որի հետևանքով սպանվել է Հեզբոլլահի կարևոր դեմքերից մեկը։ Հեզբոլլահը խոստացել է համարժեք պատասխան տալ։ Անորոշ իրավիճակ է, գերլարված և սպասողական։
- Ստեղծված իրավիճակում ի՞նչ զարգացումների կարող ենք սպասել իրանական կողմից։ Արդյոք կրկին կմեծանա՞ Իսրայել-Իրան ճակատում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների հավանականությունը։
- Առ այս պահը ռազմախաղի կանոններն աշխատում են։ Իրանի պատասխանը կլինի Հեզբոլլահի միջոցով։ Թիրախայինը որոշ առումով դեպի ծավալային անցումն է, բայց չեմ կարծում, որ սահմանափակը կվերածվի համապարփակի։ Գազայում բախումները մոտենում  են իրենց ավարտին, դրա համար էլ Իսրայելը երկրորդ ճակատն աշխուժացնում  է։
- Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը ժամանել է Կիև։ Իսկ սեպտեմբերի 26-ին Վաշինգտոնում տեղի կունենա ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահներ Ջո Բայդենի և Վոլոդիմիր Զելենսկու հանդիպումը։ Ի՞նչ նշանակություն կարող են ունենալ այս հանդիպումները ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետագա ընթացքի համար։
- Ընթանում է մաշեցնող հիբրիդային պատերազմ։ Հավաքական Արևմուտքը խնդիր է դրել Մոսկվային ներքաշված պահել այս պատերազմում։ Առընթեր Ռուսաստանի ազդեցության գոտիների և տիրույթների վերաձևավորման աշխարհաքաղաքականություն է կիրառվում։
- Ակնկալվում է, որ հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Քամալա Հարիսը կհանդիպի Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ։ Արդյոք այս հանդիպումը կարո՞ղ է բարձրացնել Հարիսի վարկանիշը և ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա։
- Ամերիկյան ներկա մոտեցումը մի կողմից խաղաղության հաստատում է Միջին Արևելքում, մյուս կողմից անզիջող պայքար Ռուսաստանի Դաշնության դեմ՝ Ուկրաինային աջակցելու միջոցով։ Ընտրությունների շեմին Գազայում հրադադարի հաստատումը կամ ուկրաինական որոշակի առաջխաղացը կարող են ինչ-որ չափով ազդել արդյունքների վրա։

"The rules of the limited war game are observed in the Middle East." Gantaharyan
- The Israeli Air Force has resumed airstrikes in the direction of Lebanon. What is the situation in Lebanon?
- The situation in Lebanon escalated again. Explosions of pagers and walkie-talkies were followed by a rocket attack on a building in the southern suburbs of Beirut, as a result of which one of the essential figures of Hezbollah was killed. Hezbollah promised to give an adequate response. It is an uncertain situation, overstressed and expectant.
- In the current situation, what developments can we expect from the Iranian side? Will the probability of large-scale military operations on the Israel-Iran front increase again?
- At this moment, the rules of the war game are working. Iran's response will be through Hezbollah. Target is, in some ways, the transition to volume, but I don't think that limited will become comprehensive. The clashes in Gaza are coming to an end, which is why Israel is revitalizing the second front.
- The head of the European Commission, Ursula von der Leyen, arrived in Kyiv. And on September 26, the USA and Ukraine presidents' meeting, Joe Biden and Volodymyr Zelensky, will occur in Washington. What significance can these meetings have for the further course of the Russian-Ukrainian war?
- A hybrid war of attrition is underway. The collective West has set the task of keeping Moscow involved in this war. A geopolitics of reshaping the spheres of influence and domains of independent Russia is being applied.
- US presidential candidate Kamala Harris is expected to meet with the Ukrainian president Volodymyr Zelensky next week. Can this meeting increase Harris's rating and affect the results of the elections?
The current American approach involves establishing peace in the Middle East and fighting the Russian Federation uncompromisingly by supporting Ukraine. On the eve of the elections, establishing a cease-fire in Gaza or a specific advance by Ukraine may somewhat affect the results.