«Էրդողանի դիրքորոշումը չի տարբերվում արևմտյան պետությունների դիրքորոշումից». Նելլի Մինասյան
- Middle East Eye-ը գրել էր, որ Պուտինը պահանջում է, որ Թուրքիա մեկնելիս իր ինքնաթիռին կործանիչներ ուղեկցեն՝ մտավախություն ունենալով, որ Ուկրաինան կարող է հարձակվել իր վրա։ Արդյո՞ք այս պահանջը, ուկրաինական հարձակման փաթեթավորման տակ, այլ մեսիջներ չի պարունակում՝ ուղղված Թուրքիային։
- Իսկապես նման ինֆորմացիա եղավ, որ կապվում է Սև ծովի հատվածում անվտանգության հարցերի հետ։ Հետաքրքիր է, որ տարածումը կամ արտահոսքը եղավ թուրքական կողմից, այն դեպքում, երբ իրենք անընդհատ նշում էին, որ հնարավոր է՝ կազմակերպվի հանդիպում, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում։ Պետք է նշեմ, որ Սև ծովի ավազանի հետ կապված անվտանգային խնդիրներն այս պահին բավականին շատ են, հատկապես՝ ռուսական կողմի համար։ Անվտանգային խնդիրները կարևոր են Ռուսաստանի նախագահի այցի պարագայում, բայց, իմ կարծիքով, այստեղ կան ավելի լուրջ խնդիրներ, որոնք կապված են այն պայմանավորվածությունների հետ, որոնք երկու երկրների միջև եղել են այս ժամանակահատվածում, և կան խնդիրներ, որոնց հետ կապված՝ Ռուսաստանն ու Թուրքիան չեն կարողանում համաձայնության գալ։ Թուրքիան սկզբնական ժամանակահատվածում հայտարարեց, որ ինքը չի միանում ՌԴ-ի դեմ սանկցիաներին, բայց, փաստացի, այսօր Թուրքիան միացել է Ռուսաստանի դեմ սանկցիաներին։
- Ի՞նչ է կատարվում ռուս-թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլում՝ հաշվի առնելով նաև Էրդողանի այն հայտարարությունը, թե Ղրիմի վերադարձն Ուկրաինային միջազգային իրավունքի պահանջ է։
- Ճգնաժամի հենց ամենասկզբից, այսինքն, 2014թ. սկսած, Թուրքիան հայտարարեց այն դիրքորոշման մասին, որն ունի այս պահին, և հանդես եկավ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության օգտին։ Թուրքիայում այս մասին անընդհատ են խոսում՝ զուգահեռ որոշակի ուշադրություն դարձնելով նաև Ղրիմի թաթարների խնդրին։ Նրանք ակտիվ համագործակցում են ղրիմաթաթարների խմբի առաջնորդների հետ։ Եվ հատկանշական է, որ  թե Ուկրաինայի, թե Թուրքիայի տարածքում նրանց կարևորություն են տալիս։ Բայց եթե դիտարկենք տեղի ունեցող զարգացումների համապատկերում, կարելի է ասել, որ Էրդողանն այս հայտարարությամբ, որը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է նախկին մոտեցումներն, ըստ էության, խնդիր ունի Ռուսաստանին ցույց տալ Ուկրաինայի հետ կապված իր դիրքորոշումը։ Փաստորեն, Էրդողանի դիրքորոշումը չի տարբերվում արևմտյան պետությունների դիրքորոշումից, թեև այստեղ ավելի մեծ ուշադրություն պետք է դարձնել նրա վրա, որ Թուրքիան միանալու է «Բրիքսին», բայց միաժամանակ անում է նման հայտարարություններ։ Այստեղ կարևոր է նաև այն, որ Թուրքիան ավելի հեռահար նպատակ ունի. այն է՝ ավելի թուլացած Ուկրաինայի և Ռուսաստանի պարագայում կկարողանա հասնել ավելի մեծ ազդեցության՝ առաջին հերթին տնտեսական խնդիրների հետ կապված։
- Ռուս-թուրքական հարաբերություններն ի՞նչ ազդեցություն են թողնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացի վրա։
- Նախորդ տարիների ընթացքում, կարծես, կարելի էր որոշ դիտարկումներ անել տեղի ունեցող զարգացումների համապատկերում, որ կա ռուս-թուրքական ընդհանուր ինչ-որ մոտեցում՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված։ Իմ կարծիքով՝ Արցախում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո այս երկու պետությունների մոտ ռազմավարական խնդիրներն ավելի են սրվել Հարավային Կովկասում։ Այս փուլում ռուս-թուրքական հարաբերություններում նկատվում է սառնություն․ հետևաբար, սպասել, որ նրանք կարող են դրական ազդեցություն ունենալ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա, կարծում եմ, տեղին չէ։ Մյուս կողմից, Թուրքիան իսկապես այն պետությունն է, որն Ադրբեջանում ունի մեծ ազդեցություն և կարողանում է, այն օգտագործելով, հասնել որոշակի լծակների, այս դեպքում՝ Ռուսաստանի ունեցած հնարավորությունները սահմանափակել։

- Middle East Eye wrote that Putin demands that his plane be accompanied by fighter jets when he leaves for Turkey, fearing that Ukraine may attack him. Doesn't this demand, under the packaging of the Ukrainian attack, contain other messages aimed at Turkey?
- Indeed, there was such information connected with security issues in the Black Sea region. Interestingly, the spread or leak was from the Turkish side if they constantly mentioned that it is possible to organize a meeting, and work is being done in that direction. I must say that there are many security problems related to the Black Sea basin, especially for the Russian side. Security issues are important in the case of the Russian president's visit. Still, there are more serious issues here, which are related to the agreements made between the two countries during this period. There are issues that Russia and Turkey cannot agree on. In the initial period, Turkey announced that it would not join the sanctions against Russia, but, in fact, today, Turkey joined the sanctions against Russia.
- What is happening at the current stage of Russian-Turkish relations, taking into account Erdogan's statement that the return of Crimea to Ukraine is a requirement of international law?
- From the very beginning of the crisis, that is, in 2014. Since then, Turkey has announced its position and advocated for Ukraine's territorial integrity. In Turkey, they talk about this all the time, at the same time paying some attention to the problem of the Crimean Tatars. They actively cooperate with the leaders of the Khrimathatar group. It is noteworthy that they are given importance both in Ukraine and Turkey. But let's look at the overview of the ongoing developments. With this statement again reiterating his previous approaches, we can say that Erdogan has a problem showing Russia his position regarding Ukraine. Erdogan's position does not differ from the position of the Western states, although here more attention should be paid to the fact that Turkey will join "BRICS," but at the same time, makes such statements. It is also essential here that Turkey has a more distant goal. In the case of a weaker Ukraine and Russia, it will be able to achieve more significant influence in connection with economic problems.
- What impact do Russian-Turkish relations have on the current process of Armenian-Azerbaijani relations?
- During the previous years, some observations could be made in the overview of the ongoing developments, such as that there is some common Russian-Turkish approach regarding the Armenian-Turkish relations. In my opinion, after the events in Artsakh, the strategic problems of these two states in the South Caucasus have become more acute. At this stage, Russian-Turkish relations are cold. Therefore, expecting that they can positively impact Armenian-Azerbaijani relations is inappropriate. On the other hand, Turkey is the state that has significant influence in Azerbaijan and can use it to achieve specific leverages, in this case, to limit Russia's opportunities.