«Մոսկվան փորձում է վերագործարկել չեղարկված նոյեմբերյան հայտարարությունը». Գանտահարյան
- Կխնդրեի անդրադառնալ ՌԴ նախագահի՝ Ադրբեջան այցին։ Ինչո՞ւ Պուտինը պետական այցով մեկնեց Բաքու․ ո՞րն էր դրա գլխավոր ուղերձը
- Մի քանի դիտարկում կարող ենք են անել։ Նախ, ժամանակահատվածը. Ուկրաինական ուժերը հատել են Ռուսաստանի սահմանը, և թեժ կռիվներ են գնում սահմանային տարածքներում։ Նման պահին Հվ․ Կովկաս մեկնելը Պուտինի կողմից ուղերձ է ոչ միայն առնչված կողմերին, այլև հավաքական Արևմուտքին, որ տարածաշրջանը դեռևս ռուսական տիրույթ է։ Ինչպես ուղղակի ասվեց, Ուկրաինայում ներգրաված լինելը դեռ չի նշանակում հրաժարում Հվ․ Կովկասից։
- ՌԴ նախագահն անդրադարձավ նաև տարածաշրջանային հարցերին, և ասաց, որ Մոսկվան ուրախ կլինի ինչ-որ բան անել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում նրա այս հայտարարությունը։
- Մոսկվան ուզում է պահել միջնորդի և երաշխավորի կարգավիճակը։ Նախաձեռնությունը ընկալվում է աշխարհաքաղաքական մրցապայքարի շրջանակներում՝ ԱՄՆ-ՌԴ կամ հավաքական Արևմուտք-ՌԴ հարաբերակցությամբ։ Մոսկվան ուզում է մրցավարի կարգավիճակը պահպանել։
- Իսկ ի՞նչ էր նշանակում Ալիևի այն հայտարարությունը, թե ՌԴ-ի և Ադրբեջանի հարաբերություններից է կախված Կովկասի խաղաղությունը։
- Երկու բան կարող եմ ասել։ Նախ, հաստատում է Մոսկվա-Բաքու համագործակցության խորացումը։ Երկրորդ, ուզում է ասել, որ Երևանը գործոն չէ տարածաշրջանային գլխավոր իրադարձություններին։
- Անդրադարձ եղավ նաև կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցին, և Լավրովը կրկին Հայաստանին մեղադրեց այդ հարցում։ Ավելի ուշ նրա խոսնակ Զախարովան էլ էր Հայաստանին մեղադրել։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք՝ արդյո՞ք Հայաստանն է մեղավոր եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը չկատարելու հարցում։
- Պուտինի այցը և ռուս պաշտոնատարների հայտարարությունները նպատակ ունեն վերագործարկել նոյեմբերյան հայտարարությունը, որտեղ ռուսական գործոնը հիմնական դերակատար է՝ իբրև միջնորդ և գլխավոր երաշխավոր։ Ըստ էության և իրապես, նոյեմբերյան համաձայնությունը չեղարկվել է․ և այստեղ հիմնական ոտնահարողը, պայմանավորվածությունները խախտողը Ադրբեջանն է։ Մոսկվային չի հաջողվել զսպել Ադրբեջանին․ ավելի ճիշտ՝ գործարքային հարաբերությունները փուլ առ փուլ խորացել են Մոսկվայի և Բաքվի միջև։

"Moscow is trying to restart the canceled November statement." Gantaharyan
- I want to refer to the Russian President's visit to Azerbaijan. Why did Putin go on a state visit to Baku? What was its main message?
- We can make several observations. The first is the period. Ukrainian forces have crossed the Russian border, and fierce fighting is going on in the border areas. At such a moment, Putin's departure to the North Caucasus sends a message to the parties involved and the collective West that the region is still a Russian domain. As it was said, being involved in Ukraine does not mean giving up the South Caucasus.
- The Russian President also touched on regional issues and said that Moscow would be happy to do something for the signing of a peace agreement. How do you interpret his statement?
- Moscow wants to keep the status of mediator and guarantor. The initiative is perceived within the framework of the geopolitical competition in the US-Russia or collective West-Russia relationship. Moscow wants to keep the referee status.
- What was meant by Aliyev's statement that the peace of the Caucasus depends on the relations between Russia and Azerbaijan?
- I can say two things. First, it confirms the deepening of Moscow-Baku cooperation. Secondly, he wants to say that Yerevan is not a factor in the main regional events.
- The issue of unblocking communications was also touched upon, and Lavrov again accused Armenia of that issue. Later, its spokesperson Zakharova also blamed Armenia. How would you interpret whether Armenia is guilty of not fulfilling point 9 of the tripartite declaration?
Putin's visit and the statements of Russian officials aim to restart the November statement, in which the Russian factor is the leading actor as a mediator and main guarantor. Essentially, the November agreement has been canceled. Here, the primary violator of the accords is Azerbaijan. Moscow did not manage to restrain Azerbaijan. More precisely, transactional relations between Moscow and Baku deepened step by step.