- ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պետական այցով Բաքվում է։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այս այցը՝ հատկապես ռուս-ուկրաինական պատերազմի այս ակտիվ փուլում։
- Պուտինի այցը Բաքու որևէ զարմանալի տարր չի պարունակում։ Սա ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների տրամաբանական շարունակությունն է։ Որ ասում են՝ Թուրքիա-Ադրբեջան տանդեմ, այս պահին, գոնե քաղաքական իմաստով, Ադրբեջանն ավելի սերտ տանդեմ ունի Ռուսաստանի հետ, քան Թուրքիայի։ Կա ակնհայտ շահերի համընկնում, որը չկա այս պահին Թուրքիայի հետ, որովհետև Թուրքիան ավերիչ երկրաշարժից հետո, տնտեսական կոլապսի հետևանքով, ստիպված է ավելի սերտ հարաբերություններ ունենալ ԱՄՆ-ի հետ։ Այնպես որ, զարմանալի բան այս այցում չկա։ Ռուսաստանը և Ադրբեջանը շարունակելու են իրենց հարաբերությունները ամրապնդել, և այստեղ անգամ ռուս-ուկրաինական պատերազմը դերակատարում չունի։ Նույն Ադրբեջանը Ռուսաստանի հետ հակասություն ունի Ուկրաինայի հարցում, բայց սա էլ չի ազդելու, քանի որ շահերը համընկնումն ակնհայտ է՝ տնտեսական շահերն են, տարածաշրջանում նրանց ընդհանուր դիրքն է, Հայաստանի նկատմամբ թշնամությունը և այլ ուղղություններ։
- ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտնեց, որ Պուտինն ու Ալիևը Բաքվում կքննարկեն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցը: Այս այցից հետո հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումն ի՞նչ փուլ կմտնի։ Դրական տեղաշարժ կանխատեսու՞մ եք։
- Ռուսաստանի դերակատարման հետ կապված որևէ դրական ակնկալիք ունենալ 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից հետո՝ անիմաստ է։ Ռուսաստանը չի կարող դրական ազդեցություն ունենալ։ Նրա միակ դերակատարումը այս տարածաշրջանում հայ ժողովրդի, Հայաստանի մասնատումն է։ Ինչու եմ ասում հայ ժողովրդի, որովհետև Արցախը մասնատվեց թուրքերի և ռուսների միջև։ Այն տարածքը, որը ռուսներն իրենցն էին հռչակել, դա էլ հանձնեցին Ադրբեջանին։ Այնպես որ, դրական կանխատեսում չեմ կարող ունենալ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումից, որովհետև Ռուսաստանի դերակատարումը այդ հարաբերություններում միայն ապակառուցողական է։ Էլեմենտար հարց՝ Ռուսաստանը շահագրգռվա՞ծ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատում լինի. ոչ մի դեպքում։ Եթե սահմանազատում եղավ, Ալիևը ու, հետևապես, Պուտինը կորցնում են վերջին պատճառը՝ հարձակվել Հայաստանի վրա։ Մինչ այդ առիթն այն էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իբր սահման չկա։ Ռուսաստանը շահագրգռվա՞ծ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գործեն և վերաբացվեն կոմունիկացիաներն՝ առանց իր ներկայության, առանց ԱԴԾ-ի, ինչպես գրած է չարաբաստիկ թղթի կտորի մեջ։ Իհարկե, ոչ։ Ռուսաստանը շահագրգռված չէ, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լինի խաղաղություն։ Դա բոլորին արդեն հայտնի փաստ է, և 1991թ․ սկսած է այդ քաղաքականությունը։ Այնպես որ, այստեղ որևէ դրական տեղաշարժ չի կարող լինել։ Հուսով եմ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը այնքան ողջամիտ կլինի, որ ընդհանրապես կբացառի Ռուսաստանի դերակատարումը՝ որպես միջնորդ կամ մասնակից հայ-ադրբեջանական բանակցություններում։
- Ի՞նչ եք կարծում՝ ճիշտ չէ՞ր լինի, որ Պուտինը նաև Հայաստան գար պետական այցով։
- Հաշվի առնելով այն բոլոր հանգամանքները, որի մասին խոսեցի՝ Ռուսաստանի ապակառուցողական դերակատարումը, որ Ռուսաստանը փաստացի Հայաստանի թշնամին է ու Ադրբեջանի դաշնակիցը, Պուտինը Հայաստանում անելիք չունի, որովհետև նա չի կարող գալ Հայաստան օրակարգով, որը կբխի Հայաստանի շահերից։ Պուտինն ընդհանրապես Հայաստան չպետք է գա։

Собеседник Radar Armenia - политолог Давид Степанян.
- Президент России Владимир Путин находится с государственным визитом в Баку. Как вы интерпретируете этот визит, особенно на этом активном этапе российско-украинской войны?
- Визит Путина в Баку не содержит каких-либо удивительных элементов. Это логическое продолжение российско-азербайджанских отношений. Многие говорят про тандем Турция-Азербайджан, но на данный момент, по крайней мере в политическом смысле, у Азербайджана более тесный тандем с Россией, чем с Турцией. Налицо явное совпадение интересов, которого нет у Турции, поскольку после разрушительного землетрясения, в результате экономического коллапса, Турция вынуждена иметь более тесные отношения с США. Так что ничего удивительного в этом визите нет. Россия и Азербайджан продолжат укреплять свои отношения, и даже российско-украинская война здесь не играет роли. У того же Азербайджана есть разногласия с Россией по вопросу Украины, но это тоже не повлияет, потому что перекрытие интересов очевидно: экономические интересы, их общая позиция в регионе, враждебность по отношению к Армении и другим направлениям.
- В пресс-службе президента России сообщили, что Путин и Алиев обсудят в Баку вопрос урегулирования армяно-азербайджанских отношений. На какой этап вступит урегулирование армяно-азербайджанских отношений после этого визита? Ожидаете ли вы позитивный сдвиг?
- Ожидать чего-либо позитивного относительно роли России после 27 сентября 2020 года смысла нет. Россия не может оказать положительное влияние. Ее единственная роль в этом регионе – это разделение армянского народа и Армении. Почему я говорю армянского народа, ведь Арцах был разделен между турками и русскими. Территория, которую русские объявили своей, была передана Азербайджану. Поэтому я не могу иметь позитивного прогноза по урегулированию армяно-азербайджанских отношений, поскольку роль России в этих отношениях носит исключительно деструктивный характер. Элементарный вопрос: заинтересована ли Россия в демаркации между Арменией и Азербайджаном? ни при каких обстоятельствах!. Если бы произошла демаркация, Алиев и, следовательно, Путин потеряли бы последний повод напасть на Армению. До этого причиной было отсутствие границы между Арменией и Азербайджаном. Заинтересована ли Россия в возобновлении коммуникаций между Арменией и Азербайджаном без ее присутствия, без ФСБ, как написано в этом зловещем листке бумаги? Конечно, нет. Россия не заинтересована в мире между Арменией и Азербайджаном. Это уже всем известно, эта политика началась с 1991 г. . Поэтому никакого позитивного движения здесь быть не может. Надеюсь, что руководство Армении будет настолько разумным, что полностью исключит роль России как посредника или участника армяно-азербайджанских переговоров.
- Как вы думаете, не было бы правильно, если бы Путин приехал в Армению с государственным визитом?
- Принимая во внимание все обстоятельства, о которых я говорил, деструктивную роль России, то, что Россия фактически является врагом Армении и союзником Азербайджана, Путину нечего делать в Армении, потому что он не может приехать в Армению с повесткой дня, которая будет выгодна Армении. Путину вообще не следует приезжать в Армению.