«Կատարյան հանդիպումները դրական միտումներ են դրսևորում». Գանտահարյան
- Իսրայելն անօդաչուներով հրետակոծել է Լիբանանի հարավը: Այս պահին ի՞նչ իրավիճակ է Լիբանանում, ի՞նչ զարգացումներ կարող են լինել։
- Անօդաչուների հարվածները երկկողմանի ընթացող պատերազմի մարտավարական օրինաչափ երևույթի են վերածվել։ Ընթացիկ իրավիճակն է դեռևս Լիբանանի հարավային հատվածում։ Լիբանանում պատերազմական գործողությունների տարողության հարափոփոխությունը կապված է Գազայի պատերազմի և կոնկրետ հիմա ընթացող բանակցությունների հետ։ Չի բացառվում, որ հրադադարի համաձայնությունը կայանա, ինչը կանգառ կապահովի ամբողջ տարածաշրջանում պրոքսիների, ընդ որում՝ Լիբանանի դեպքում։
- Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Իրանի ներկայիս դիրքավորումը Իսրայելի հարցում. իրավիճակը, կարծես, հայտարարությունից այն կողմ չի անցնում։ Ի՞նչ սպասել իրանական կողմից։
- Մի քանի հանգամանք այս առումով կարող է լիցքաթափել մթնոլորտը։ Մի քանի օտար ավիաընկերություն հայտարարել են, որ վերսկսում են իրենց թռիչքները դեպի Բեյրութ։ Ավելի գլոբալ առումով՝ Սպիտակ տունը հաղորդագրություն հրապարակեց՝ ասելով, որ Իսրայելը լուծել է պատերազմական իր խնդիրները և պատերազմը։ Սա առաջին հայացքից ռազմավարական գործընկերոջ զորակցական հայտարարություն է, բայց խորքում ուղերձ է Թել Ավիվին, որ համաձայնվի հրադադարին։ Երրորդ ուշագրավ երևույթ ևս կա․ քուվեյթյան լրատվամիջոցը հրապարակել է նյութ, որտեղ արձանագրվում է, որ Համասի նորընտիր նախագահը ճկունություն է դրսևորում բանակցություններում։ Այս հանգամանքները ձևավորում են ընդհանուր դրական միտումների նախադրյալներ։ Այս գործընթացը, ըստ էության, ընթանում է Վաշինգտոն-Թեհրան բանակցությունների խորապատկերի վրա։ Հետագա միտումները կբխեն այս երկկողմ պայմանավորվածություններից կամ հակասություններից։
- Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հանդիպում է անցկացրել Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այս հանդիպումը։
- Փակ ռեժիմով կայացած հանդիպումից հետո Աբասը ելույթ էր ունեցել Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի գլխավոր ասամբլեայում։ Հայտարարության առանցքն այն էր, որ իր գլխավորած պետության ամբողջ ղեկավարությունը գնալու է Գազա։ Սա կարճաժամկետ դրվածքով տեղավորվում է Համաս-Պաղեստինի ազատագրության կազմակերպություն հաշտեցման և միավորման գործընթացով, ավելի հեռահար՝ «երկու պետություն» բանաձևին ընդառաջ։ Չմոռանանք, որ Չինաստանը նախաձեռնել էր պաղեստինյան երկու թևերի մերձեցման գործընթացը։ Անկարան փորձում է դիվիդենտ շահել և ցատկել ընթացող գնացքի մեջ՝ իբրև պաղեստինյան ղեկավարությունը համախմբող և միավորող գործոն։ Մի կողմից համաարաբական համակրանք շահելու քայլ է, սակայն, ըստ էության, ազդեցիկության մրցապայքար՝ Անկարա- Թեհրան հարաբերակցությամբ։ Սակայն չեմ կարծում, որ Անկարան ի հեճուկս ԱՄՆ-ի է նման քայլեր անում։

- Israel bombarded the south of Lebanon with drones. What is the situation in Lebanon at the moment? What developments can happen?
- Drone strikes have turned into a regular tactical phenomenon of a bilateral war. The current situation is still in the southern part of Lebanon. The change in the capacity of war operations in Lebanon is related to the war in Gaza and the current negotiations. It is not excluded that the ceasefire agreement will be reached, which will stop the proxies in the entire region, as in the case of Lebanon.
- How do you interpret Iran's current position regarding Israel? The situation does not seem to go beyond the statement. What should we expect from the Iranian side?
- Several circumstances can defuse the atmosphere in this regard. Several foreign airlines have announced that they are resuming their flights to Beirut. More globally, the White House issued a statement saying that Israel had resolved its war problems and the war. At first glance, this is a statement of support for a strategic partner, but deep down, it is a message to Tel Aviv to agree to a ceasefire. There is also a third remarkable phenomenon. The Kuwaiti media published an article in which it is recorded that the newly elected president of Hamas is showing flexibility in the negotiations. These circumstances form prerequisites for general positive trends. This process is proceeding on the background of Washington-Tehran negotiations. Future trends will emerge from these bilateral agreements or conflicts.
- Turkish President Recep Erdogan held a meeting with Palestinian President Mahmoud Abbas. How do you interpret this meeting?
- After the closed meeting, Abbas gave a speech at the main assembly of the Grand National Assembly of Turkey. The core of the announcement was that the entire leadership of the state headed by him would go to Gaza. In the short term, this fits in with the process of reconciliation and unification of the Hamas-Palestinian Liberation Organization, and in the long term, ahead of the "two states" resolution. Let's remember that China initiated the process of rapprochement between the two Palestinian wings. Ankara is trying to win a dividend and jump into the running train as a factor that consolidates and unites the Palestinian leadership. On the one hand, it is a step to win pan-Arab sympathy, but it is a competition for influence in the ratio of Ankara to Tehran. However, Ankara is not taking such steps to defy the USA.