«Իրանն ու «Հեզբոլլահը» կփորձեն զերծ մնալ լայնամասշտաբ պատերազմից». Վարդանյան
- Բլինքենը հայտարարել է, որ Իրանն ու «Հեզբոլլահը» առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում կարող են հարձակվել Իսրայելի վրա. Իրանը պատերազմ կհայտարարի՞ Իսրայելին, թե՞ պատժիչ գործողություններ կձեռնարկի՝ փակելով հարցը։
- Կարծում եմ՝ Իրանն ու «Հեզբոլլահը» այս փուլում կփորձեն զերծ մնալ լայնամասշտաբ պատերազմից և կսահմանափակվեն Իսրայելի նկատմամբ միայն թիրախային հարվածներով, որովհետև կա կարծիք և վարկած, որ Իսրայելն ամեն կերպ փորձում է մեծ պատերազմի մեջ մղել Իրանին։ Եվ բնականաբար, Իրանը փորձում է չներքաշվել դրանում, որովհետև Իսրայելի դեմ պատերազմի մեջ ներքաշվելով՝ նա անմիջական պատերազմի մեջ է մտնելու ԱՄՆ-ի հետ։ Միացյալ Նահանգներն արդեն իսկ հայտարարել է, որ բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանելու է իր դաշնակից Իսրայելին, իսկ Իրանին ձեռնտու չէ ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի մեջ մտնել։ Այդ իսկ պատճառով Իրանը և նրա պրոքսի ուժերը, մանավանդ՝ «Հեզբոլլահը» միայն սահմանափակ և տեղային թիրախային հարվածներ կհասցնեն Իսրայելին։ Իրանը մի կողմից չի ցանկանում Իսրայելի հետ մեծ պատերազմի մեջ ներքաշվել, բայց մյուս կողմից էլ իր դեմքը փրկելու խնդիր ունի՝ մանավանդ երկրի մայրաքաղաքի սրտում Համասի առաջնորդ Իսմայիլ Հանյայի սպանությունից հետո Իրանն այս կամ այն կերպ պետք է ուղղակի պատասխանի, այլապես սա շատ լուրջ հարված է նաև Իրանի հեղինակությանը։ Դրա համար Իրանն իր դեմքը փրկելու խնդիր ունի։
- Հաշվի առնելով Միացյալ Նահանգներում սպասվող նախագահական ընտրությունները՝ որքանո՞վ է ԱՄՆ-ի համար շահեկան կամ վտանգավոր Իրան-Իսրայել հակամարտությունը։
- ԱՄՆ-ի համար ընդհանրապես շահեկան չէ Իրան-Իսրայել պատերազմի մեջ ներքաշվելը, և դա կապ չունի այս նախընտրական վիճակի հետ։ Ամիսներ առաջ էլ՝ ապրիլին, Իրանը հրթիռային ԱԹՍ-ներով հարվածներ հասցրեց Իսրայելին, ու ԱՄՆ-ն ամեն ինչ արեց, որ այն չվերածվի տարածաշրջանային մեծ պատերազմի։ Եվ հիմա էլ ամեն բան անելու են, որ խոշոր աղետ, տարածաշրջանային մեծ պատերազմ տեղի չունենա։ Միջազգային մամուլում կան տեղեկություններ, որ Միացյալ Նահանգներն ամեն կերպ փորձում է համոզել Իրանի իշխանություններին։ Դա արվում է միջնորդավորված խողովակներով, որպեսզի Իրանը նույնպես սահմանափակվի թիրախային հարվածներով, և կոնֆլիկտը չվերածվի մեծ պատերազմի։ Այնպես որ, ԱՄՆ-ի շահերից էլ չի բխում, որ էսկալացիան ընդարձակվի։
- Եթե բանը հասնի Իրան-Իսրայել պատերազմին, ի՞նչ ազդեցություն կունենա այն մեր տարածաշրջանի, մասնավորապես՝ Հայաստանի վրա։
- Եթե, այնուամենայնիվ, բանը հասնի Իրան-Իսրայել պատերազմին, ամբողջ տարածաշրջանը ուղղակի վառոդի տակառի նման կբռնկվի։ Տարածաշրջանի բոլոր երկրները այս կամ այն կերպ իրենց մաշկի վրա կզգան այդ խոշոր պատերազմի հետևանքները։ Ոմանք նույնիսկ կներգրավվեն՝ իրենց կամքով, թե իրենց կամքից անկախ։ Հայաստանը, բնականաբար, պետք է չեզոքություն պահպանի և այդպես էլ կանի։ Բայց, նաև, եթե մեր հարևաններից մեկը՝ Իրանը, մեկ այլ հզոր երկրի հետ պատերազմի մեջ է մտնում, դա անկայունություն է Հայաստանի սահմանների մոտ, որը միշտ էլ հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով։ Եվ բնականաբար, դա մեր շահերից չի բխում։

"Iran and Hezbollah will try to avoid a full-scale war." Vardanyan
- Blinken stated that Iran and "Hezbollah" may attack Israel within the next 24 hours. Will Iran declare war on Israel or take punitive actions to close the issue?
- I think that Iran and "Hezbollah," at this stage, will try to refrain from a large-scale war and will limit themselves to only targeted strikes against Israel because there is an opinion and hypothesis that Israel is trying in every possible way to push Iran into a big war. Naturally, Iran tries not to get involved in it because by getting involved in the war against Israel, it will enter into a direct war with the USA. The United States has already announced that it will protect its ally Israel by all possible means, and it is not in Iran's interest to enter into a war with the United States. That is why Iran and its proxy forces, especially "Hezbollah," will only carry out limited and localized targeted strikes on Israel. On the one hand, Iran does not want to get involved in a big war with Israel. Still, on the other hand, it has the problem of saving its face, especially after the assassination of Hamas leader Ismail Hanya in the heart of the country's capital; Iran must respond directly in one way or another. Otherwise, this is a severe blow to Iran as well. Authority. Therefore, Iran has a problem to save its face.
- Considering the upcoming presidential elections in the United States, how beneficial or dangerous is the Iran-Israel conflict for the United States?
- It is not beneficial for the USA to get involved in the Iran-Israel war, and it has nothing to do with this pre-election situation. Months ago, in April, Iran attacked Israel with missile defense systems, and the US did everything to prevent it from turning into a major regional war. And now they will do everything to avoid a major disaster, a major regional war. There are reports in the international press that the United States is trying to convince the Iranian authorities. This is done through mediated channels, so Iran is limited to targeted strikes, and the conflict does not become a major war. Therefore, it is not in the interests of the USA to expand the escalation.
- If it comes to the Iran-Israel war, what effect will it have on our region, particularly on Armenia?
- If, however, it comes to the Iran-Israel war, the whole region will explode like a barrel of gunpowder. All the region's countries will feel the consequences of that big war in one way or another. Some will even get involved, willingly or involuntarily. Armenia, of course, must maintain neutrality and will do so. But also, if one of our neighbors, Iran, enters into a war with another powerful country, it is instability near the borders of Armenia, which is always fraught with unpredictable consequences. And naturally, it is not in our interests.