- «Հանրապետություն» կուսակցությունը Ժողովրդավարական ուժերի հարթակի հետ համատեղ կազմակերպում է ԵՄ անդամակցության հանրաքվե անցկացնելու հարցով ստորագրահավաք: Արդյո՞ք ԵՄ-ն պատրաստ է ընդունելու Հայաստանին, եթե անգամ հանրաքվե անցկացվի։
-ԵՄ-ն միանշանակ պատրաստ է, հիշեք Եվրախորհրդարանի՝ 504 կողմ ձայներով ընդունված բանաձևը, որ հանձնարարում էր Եվրահանձնաժողովին քննարկել ՀՀ-ի անդամության թեկնածուի կարգավիճակ տալու հարցը, հիշեք ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպումը՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնտոնի Բլինքենի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Ժոզեպ Բորելի մասնակցությամբ: Հիշեք եվրադիտորդների ներկայությունը Հայաստանում: Չթվարկեմ քայլերը, որ ԵՄ-ն արել է Հայաստանին ընդառաջ՝ թե քաղաքական, թե տնտեսական, թե անվտանգային: Բացարձակապես համաձայն չեմ նրանց հետ, որ պարբերաբար ԵՄ-ի կազմաքանդում ու վերացում են կանխատեսում՝ սպասենք, տեսնենք ԵՄ-ում ի՞նչ է լինում, հետո որոշենք… Եվրոպայի մահը միֆ է, որ սնուցվում է հյուսիսում ու հիբրիդային պատերազմի սկզբունքներով տարածվում: Աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների տրամաբանության մեջ փոփոխվում է և ԵՄ-ն, դա բնավ չի նշանակում, որ եվրասկեպտիկները քանդելու են կառույցը ու վերադառնան ազգային պետությունների տարբերակին: Բոլորն էլ հասկանում են, որ դա որևէ խնդիր չի լուծելու, հակառակը՝ տասնյակ խնդիրներ է ստեղծելու: Հանրաքվե անցկացնելն էլ չի նշանակում հաջորդ օրվանից ԵՄ անդամակցություն: Այս պարագայում հարցը ԵՄ-ն չէ, հարցը մենք ենք: Ի՞նչ ենք անում մենք: Եթե ՀՀ իշխանությունը իրոք հասկանում է, որ եվրաինտեգրումն է պետության անհրաժեշտությունը, 6 տարում ի՞նչ է արվել ՍԵՊԱ-ի կատարման համար: Ինչու՞ չի ստեղծվել Եվրաինտեգրման նախարարություն, որ կհամակարգեր գործընթացները ԵՄ-ի հետ, ծրագրեր կկազմեր, տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի, լոգիստիկ կապերի ձևավորման համար կաշխատեր բիզնեսի հետ, կուսումնասիրեր ԵՄ բազմամիլիարդանոց շուկայի հնարավորությունները, կհամադրեր տեղական ռեսուրսների հետ, վերջապես՝ քարոզչությամբ կզբաղվեր։ Գոնե կբարձրաձայներ Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու մտադրությունը:
Մենք մեզ համար հստակ որոշե՞լ ենք, որ ԵՄ անդամակցությունը անհրաժեշտություն է անվտանգության, տնտեսական զարգացման, ժողովրդավարության պաշտպանության համար: Սոցիոլոգիական հարցումները վկայում են, որ հանրությունը պատրաստ է, բայց որքան էլ պարադոքսալ հնչի՝ ժողովրդավարական երկրի ժողովրդավարական իշխանությունը պատրաստ չէ այդ քայլին: Իսկ եթե պատրաստ է՝ ձգում է ժամանակի մեջ, որի կորուստը բումերանգ է, որ հարվածելու է ոչ միայն իշխանությանը, այլև պետությանը: ՙՀանրապետությունը՚ և Ժողովրդավարական ուժերի հարթակը անհրաժեշտ են համարում հանրաքվեն հենց հիմա, ոչ թե 2-3-5 տարի անց, որովհետև թե աշխարհաքաղաքական, թե տարածաշրջանային իրադարձությունները պահանջում են կոնկրետ քայլեր՝ պետության դիմադրունակության մեծացման, անվտանգության ու տնտեսական զարգացման համար: Եվ պետք չէ սպասել, որ ԵՄ-ն ոսկեզօծ անվանական հրավիրատոմս ուղարկի, պետք է մտածել, թե մենք ի՞նչ ենք տալու ԵՄ-ին, մենք ինչո՞վ կարող ենք շահագրգռել ԵՄ-ին ու ընդլայնել նրա կարողությունները:
-ԵՄ անդամակցության գնալու պարագայում Հայաստանն ինչպե՞ս պետք է չեզոքացնի սպառնալիքները՝ այդ թվում տնտեսականը, և մտավախություն չկա՞, որ Հայաստանը կարող է վերածվել երկրորդ Ուկրաինայի։
-Տնտեսական անվտանգությունը ինքնիշխանության հիմնաքարն է: 2018-ին Նիկոլ Փաշինյանը խոստանում էր տնտեսական հեղափոխություն: Ոչինչ չարվեց: Հայաստանը կար ու մնաց շինարարության ու սպասարկման ոլորտ, իմա՝ Հայաստանը չունի ռեալ տնտեսություն, արտաքին քաղաքական հանգամանքների բերումով հավելվեց վերավաճառքը: Ընդամենը: Մաքսային միության, ապա ԵԱՏՄ-ի անդամակցությունը իսկզբանե քաղաքական մեծագույն սխալն էր, որ հանգեցրեց թե 2016-ի քառօրյային, թե 2020-ի 44-օրյային՝ անվտանգային առումով, տնտեսության առումով որևէ զարգացման հեռանկար չտվեց ու չի կարող տալ: ԵԱՏՄ բոլոր երկրներն էլ ՌԴ-ի համար քաղաքական իշխանությունը պահելու ու հումքային ռեսուրս են՝ մարդկային, ապրանքային, ուրիշ ոչինչ: Անցած 6 տարիներին թավշե հեղափոխությամբ իշխանության եկած ՔՊ-ն պարտավոր էր տնտեսության կառուցվածք փոխել, դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը, վերացնել ռուսական մոնոպոլիաները, էներգետիկ անկախության նախադրյալներ ստեղծել, արդյունաբերություն վերականգնել, աշխատատեղեր ստեղծել, ժողովրդագրական պատկեր փոխել… Ի՞նչ է արվել: Արևմուտքի ընդառաջ քայլերը կամ մնացել են անպատասխան, կամ մերժվել են, հիշեք ԵՄ-ի 6,2 միլիարդը, քանի՞ միլիարդի ծրագիր է ներկայացվել ու քանի՞ միլիարդ է իրացվել։
«Հանրապետությունը» այս ընթացքում անընդհատ բարձրաձայնել է ԵԱՏՄ-ից անցնցում դուրս գալու քայլերի անհրաժեշտությունը, ներկայացրել գյուղատնտեսության, տնտեսության զարգացման ծրագրեր՝ արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության, ջրային ռեսուրսների կառավարման, ու ի՞նչ: ՀՀ իշխանությունը ինքնափառաբանում է ԵԱՏՄ-ում իր հաջողությունները, մինչդեռ նվազում է ԵՄ-ի հետ ապրանքաշրջանառությունը: Սա է պատկերը: ԵԱՏՄ-ում չեն եղել, չկան ու առավելևս չեն լինելու ոչ ֆինանսներ, ոչ նոր տեխնոլոգիաներ, հետևաբար չեն լինելու ոչ ներդրումներ, ոչ առաջընթաց: Այս ընթացքում այդպես էլ չձևավորվեց ՀՀ տնտեսական զարգացման ծրագիր՝ նվազագույնը 10 տարվա հեռանկարով, մենք եղել ու շարունակում ենք մնալ օրվա խնդիրներ լուծող պետություն, որը սխալ է: Իշխանությունները մինչև այսօր անգամ չեն կարողանում կողմնորոշվել նոր աէկի հարցում, մինչդեռ ակնհայտ է, որ դա ոչ միայն էներգետիկ անվտանգության, այլև ազգային անվտանգության հարց է և պետք էր վաղուց համաձայնագիր կնքել ԱՄՆ-ի կամ Ֆրանսիայի հետ, իսկ մենք դեռ բանակցում ենք մի քանի երկրների հետ։
Ընդհանրապես՝ այս իշխանությունը որևէ բարեփոխում մինչև վերջ որևէ ոլորտում չի կատարել: Դա արդեն անկարողունակության ախտորոշում է: Եվ ԵՄ-ն, և ԱՄՆ-ը Հայաստանի համար կարող են ու պատրաստ են ստեղծել տնտեսության դիվերսիֆիկացման, արտադրության ստեղծման, հայկական ապրանքների մրցունակության ապահովման պայմաններ, բայց մենք ոչինչ չենք անում: Իշխանությունը չի աշխատում բիզնեսի հետ, չի կատարում կարգավորողի իր դերը՝ մերը խելացի գոմերն են, ոչինչ ավելին: Արագ ու հեշտ փողերը ոչինչ չեն տալիս պետությանը ու ժողովրդին, պայմանները փոխվելու են ու այդ փողերը կտրվելու են, հետո՞։… շ
Հայաստանը երկրորդ Ուկրաինայի չի կարող վերածվել, եթե հարցի խորքը նայենք, Արցախը հենց առաջին Ուկրաինան էր, որը մարսելուց հետո Կրեմլը ձեռնամուխ եղավ երկրորդ Ուկրաինային: Մենք, բարեբախտաբար, սահման չունենք ՌԴ-ի հետ, առավելագույնը, որ Կրեմլը կարող է անել, Ադրբեջանին նորից պատերազմի մղելն է, բայց Բաքուն լայնածավալ նոր ագրեսիայի չի գնա հասկանալով՝ ինչ գին է վճարելու՝ պատժամիջոցներից մինչև իշխաափոխություն: Դա նույնիսկ Կրեմլում են հասկանում ու բավարարվում են հիբրիդային պատերազմի ռեսուրսներով՝ օգտագործելով տրոյական ձի հինգերորդ շարասյունը Հայաստանում:
-Ինչու՞ պետք է Հայաստանն ընտրություն կատարի ՌԴ-ի և Արևմուտքի միջև և այդ ընտրության համար թանկ գին վճարի։ Գուցե ճիշտ տարբերակը գործընկերային հարաբերություններ ունենալն է և ՌԴ-ի, և Արևմուտքի հետ։
-Իհարկե, ճիշտը գործընկերային հարաբերություններն են ՌԴ-ի ու Արևմուտքի հետ, բայց եթե քեզ հետ ուզում են գործընկեր լինել: Պաշտոնական հայտարարությունների շղարշից դուրս գանք, որքանո՞վ են գործընկերային ՌԴ-ի քայլերը Հայաստանի նկատմամբ: Անգամ եթե շրջանցենք Արցախի հարցը, որտեղ ՌԴ-ն իրեն դրսևորեց որպես թշնամի ու իր բոլոր գործողություններով նպաստեց Արցախի պարտությանն ու հայաթափմանը, հայկական Արցախի վերացմանը, ՌԴ-ն ճանաչու՞մ է ՀՀ սահմանները: ՌԴ-ն Հայաստանին տալի՞ս է զենքը, որի համար վճարված է: ՌԴ-ն որևէ գործընկերային քայլ արե՞լ է: Ժամանակն է հասկանալու, որ տարածաշրջանում ՌԴ-ի դաշնակիցը Ադրբեջանն է, Ադրբեջանի հետ են համընկնում ՌԴ շահերը և պատրանք է որևէ գործընկերություն ՌԴ-ի հետ որևէ ոլորտում: Դա չի նշանակում հարաբերությունների խզում: Մենք պետք է ՌԴ-ի հետ մեր հարաբերությունները կառուցենք՝ ելնելով ՀՀ շահերից:
Միանգամայն սխալ է նաև ռեգիոնալացման քաղաքականությունը՝ տեսություն, որ վերջերս շրջանառվում է: Հայաստանը չի կարող պարփակվել ու զարգանալ տարածաշրջանում՝ առանց Արևմուտքի աջակցության: Սա միանշանակ է: Իվերջո, տարածաշրջանի ոչ մի պետություն չի վարում տարածաշրջանում իր հարաբերոթյունները կառուցելու քաղաքականություն: Սա կեղծ ու սխալ թեզ է, որ կարճ ժամանակում ապացուցելու է իր սնանկությունը: Հայաստանը միայն մեկ ճանապարհ ունի՝ հարաբերությունների խորացումը Արևմուտքի հետ, և ԵՄ անդամակցության հանրաքվեն պետք է Արևմուտքին հստակ ապացույց տա՝ Հայաստանի ժողովուրդը որոշել է, որ իր պետությունը ժողովրդավարական ճանապարհով զարգանալու տարբերակն է նախընտրում, որ այլևս որևէ իշխանություն մի գիշերում չի կարող պետության ճակատագիր կործանել: ԵՄ անդամակցության հանրաքվեն 21-րդ դարում Հայաստանի անկախության հանրաքվեն է, որ բերելու է և պաշտպանություն, և զարգացում, և հեռանկար: Կանի՞ այս իշխանությունը, ավելի լավ իր համար, չի՞ անի, կանի հաջորդը, որ միանշանակ չի կրկնի այս իշխանության սխալները և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ամրապնդման հիմքում կդնի ազգային անվտանգությունը, տնտեսական անվտանգությունը, ժողովրդավարությունն ու պետության զարգացման երկարաժամկետ ծրագիրը:

"Euro referendum is the independence referendum of the 21st century." Anahit Adamyan
- The "Republic" party, together with the platform of Democratic Forces, organizes a signature collection on the issue of holding a referendum on EU membership. Is the EU ready to accept Armenia even if a referendum is held?
- The EU is ready; remember the resolution adopted by the European Parliament with 504 votes in favor, instructing the European Commission to discuss the issue of granting RA membership candidate status; remember the meeting held in Brussels on April 5 between US Secretary of State Anthony Blinken and European Commission President Ursula von der With the participation of Lien and EU External Relations Officer Josep Borrell. Remember the presence of Euro observers in Armenia. I will not enumerate the EU's steps toward Armenia, whether political, economic, or security. I'm afraid I have to disagree with those who regularly predict the disintegration and elimination of the EU - let's wait, see what happens in the EU, then decide... The death of Europe is a myth that is fueled in the north and spread by the principles of hybrid war. In the logic of geopolitical changes, the EU is also changing; this does not mean that Eurosceptics will destroy the structure and return to the version of nation-states. Everyone understands this will not solve any problem; on the contrary, it will create dozens of problems. Even holding a referendum does not mean EU membership from the next day. In this case, the issue is not the EU; it is us. What do we do? If the RA government understands that European integration is the state's need, what has been done in 6 years to implement SEPA? Why hasn't a Ministry of European Integration been created to coordinate processes with the EU, draw up plans, work with businesses to diversify the economy, develop logistics connections, study the possibilities of the multi-billion dollar EU market, coordinate with local resources, and engage in propaganda? At least he would have voiced Armenia's intention to obtain the status of a candidate for EU membership.
Have we decided that EU membership is necessary for security, economic development, and the protection of democracy? Sociological polls prove that the public is ready, but no matter how paradoxical it sounds, the democratic government of a democratic country is not prepared for that step. And if he is ready, he drags in time, the loss of which is a boomerang that will hit the government and the state. The "Republic" and the Platform of Democratic Forces consider the referendum necessary now, not 2-3-5 years later, because geopolitical and regional events require concrete steps to increase the state's resilience, security, and economic development. We should not wait for the EU to send a gilded name card; we should think about what we will give to the EU and what we can do to interest the EU and expand its capabilities.
- In the case of joining the EU, how should Armenia neutralize the threats, including the economic ones, and is there no fear that Armenia may turn into a second Ukraine?
-Economic security is the cornerstone of sovereignty. In 2018, Nikol Pashinyan promised an economic revolution. Nothing was done. Armenia was and remains a construction and service sector; I know Armenia does not have a real economy, but resales have increased due to foreign political circumstances. That's all. The membership of the Customs Union and then the EAEU was initially the most significant political mistake that led to the 4-day 2016 and the 44-day 2020, which did not and cannot provide any development prospects in terms of security and economy. All EAEU countries are a raw resource for Russia to maintain political power: human, commodity, nothing else. In the past six years, the Communist Party, which came to power with the Velvet Revolution, was obliged to change the economy's structure, diversify the economy, eliminate Russian monopolies, create prerequisites for energy independence, restore industry, create jobs, change the demographic image... What has been done? The steps towards the West have either remained unanswered or have been rejected; remember the EU's 6.2 billion; how many billions of programs were presented, and how many billions were realized?
During this time, the "Republic" constantly raised the need for steps to exit the Eurasian Economic Union and presented plans for developing agriculture, economy, industry, mining, water resources management, and what? The RA government glorifies its successes in the EAEU while trade with the EU is decreasing. This is the image. In EAEU, there were not; there are not, and even more so, there will be neither finances nor new technologies. Therefore, there will be neither investments nor progress. During this period, no RA economic development plan was formed with at least a 10-year perspective; we were and continue to be problem solvers of the day, stating that needs to be corrected. Until today, the authorities have not even been able to decide on the issue of the new AEC. At the same time, it is evident that it is a matter of energy security and national security. An agreement should have been signed with the USA or France long ago, and we are still negotiating with several countries.
Generally, this government has yet to complete any reforms in any field. It is already a diagnosis of incapacity. The EU and the USA are ready to create conditions for the diversification of the economy, the creation of production, and the ensuring of the competitiveness of Armenian products for Armenia, but we need to do something. The government does not work with businesses or fulfill its role as a regulator - ours are bright barns, nothing more. Quick and easy money does not give anything to the state and the people; the conditions will change, and that money will be cut off, then?
Armenia cannot turn into a second Ukraine; if we look at the depth of the matter, Artsakh was the first Ukraine, and after digesting it, the Kremlin embarked on a second Ukraine. Fortunately, we do not have a border with Russia. The most that the Kremlin can do is push Azerbaijan to war again, but Baku will not go for a new large-scale aggression, knowing the price it will pay, from sanctions to regime change. Even the Kremlin understands this and is satisfied with the resources of the hybrid war, using the fifth column of the Trojan horse in Armenia.
- Why should Armenia choose between the Russian Federation and the West and pay a high price for that choice? The correct option is to partner with Russia and the West.
- Of course, partnership relations with Russia and the West are correct, but if they want to be partners with you. Let's get out of the veil of official announcements: how cooperative are Russia's steps toward Armenia? Even if we bypass the issue of Artsakh, where the Russian Federation showed itself as an enemy and with all its actions contributed to the defeat and depopulation of Artsakh, the elimination of Armenian Artsakh, does the Russian Federation recognize the borders of Armenia? Does Russia give Armenia the weapons for which it was paid? Has Russia made any partnership move? It's time to understand that Azerbaijan is Russia's ally in the region, Russia's interests coincide with Azerbaijan, and any collaboration with Russia in any field is an illusion. It does not mean breaking up the relationship. We should build our relations with the Russian Federation based on the interests of the Republic of Armenia.
The policy of regionalization, a theory that has been circulating recently, is also completely wrong. Armenia can only be confined and developed in the region with the support of the West. This is definite. Iverjo, which is not a state in the area, is pursuing a policy of building its relations in the region. This is a false and incorrect thesis that will soon prove its bankruptcy. Armenia has only one way, the deepening of ties with the West, and the EU membership referendum should give the West clear proof that the people of Armenia have decided that their state prefers the option of developing democratically and that no government can destroy the state's destiny overnight. The EU membership referendum is Armenia's independence referendum in the 21st century, which will bring protection, development, and perspective.Does this government do it? It's better for it. Willn't it? The next one will do it and not repeat this government's mistakes. It will put national security, economic security, democracy, and the long-term development plan of the state as the basis of strengthening the sovereignty of the Republic of Armenia.