«Ալիևը առաջնորդվում է «հաշտություն՝ հաղթողի պայմաններով» սկզբունքով». Աթանեսյան
- Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում հատկապես վերջին շաբաթվա ընթացքում Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչների այցը Հայաստան։ Այս կերպ ի՞նչ մեսիջներ է փոխանցում ԱՄՆ-ն՝ հատկապես Բլինքեն-Միրզոյան-Բայրամով հանդիպման ֆոնին։
- Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականության ցուցիչ կարող է լինել Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանող բանաձևի ընդունումը: Նախագիծը մի քանի ամիս է՝ շրջանառության է դրված, բայց չի ընթացքավորվում:
- Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանն էլ անցած շաբաթ այցելել էր հայ-ադրբեջանական սահման։ Արդյո՞ք նման քայլերով ԱՄՆ-ն փորձում է Ադրբեջանին ցույց տալ, որ խաղաղությունը Հայաստանի հետ այլընտրանք չունի։ Ձեր կարծիքով՝ Ադրբեջանն ինչու՞ է ձգձգում և չի ստորագրում խաղաղության պայմանագիրը. արդյո՞ք ձգձգումը կապ ունի Միացյալ Նահանգներում սպասվող ընտրությունների հետ։
-Ոչ: Պատճառը Բաքվի առավելապաշտությունն է: Ալիևը առաջնորդվում է «հաշտություն՝ հաղթողի պայմաններով» սկզբունքով, և դա չի փոխվելու:
- Միացյալ Նահանգներում ղեկավարի փոփոխությունն արդյո՞ք լուրջ փոփոխություններ է ենթադրում ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության մեջ։
- Ես չեմ կարող դատել ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության սկզբունքների մասին: Առհասարակ, կարծում եմ, նման հարցերում ենթադրություններն անշնորհակալ զբաղմունք են: Կարող եմ միայն ասել, որ ինչ վարչակազմ էլ Վաշինգտոնում իշխի, Միացյալ Նահանգները չի զիջելու թիվ մեկ գերտերության կարգավիճակը:

"Aliyev is guided by the principle of 'reconciliation on the terms of the winner.'" Atanesyan
- How do you interpret the visit of representatives of the United States to Armenia during the last week? In this way, what messages does the USA convey, especially in the background of the Blinken-Mirzoyan-Bayramov meeting?
- The adoption of a resolution imposing sanctions on high-ranking Azerbaijani officials can be an indicator of the United States' foreign policy. The project has been circulating for several months but has not been processed.
- The United States Ambassador to Armenia also visited the Armenian-Azerbaijani border last week. Is the US trying to show Azerbaijan with such steps that peace with Armenia has no alternative? In your opinion, why is Azerbaijan delaying and not signing the peace agreement? Is the delay related to the upcoming elections in the United States?
- No. The reason is the superiority of Baku. Aliyev is guided by the principle of "reconciliation on the terms of the winner," and this will not change.
- Does the change of leader in the United States imply severe changes in the country's foreign policy?
- I cannot judge the principles of US foreign policy. In general, speculation in such matters is a thankless occupation. I can only say that whatever administration rules in Washington, the United States will not cede its status as the number one superpower.