«Մոսկվան և Անկարան մերժում են միմիանց միջնորդի դերերը». Շահան Գանտահարյան
- Պուտին-Էրդողան հանդիպումից հետո Պեսկովը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հնարավոր միջնորդ չէ Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում։ Ինչ է սա նշանակում և, առհասարակ, ինչ է կատարվում ռուս-թուրքական հարաբերություններում։
- Այս հայտարարությամբ Պեսկովը հիշեցնում է, որ Անկարան զորակցել է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև Ղրիմի հարցով տրամագծորեն հակադիր են Անկարայի և Մոսկվայի մոտեցումները։ Ենթադրվում է, որ այլ միջնորդի շուրջ Մոսկվան պատկերացում ունի։ Եթե իրոք բանակցություններ լինելու են, Մոսկվան այդ դեպքում կպատկերացնի միջազգային ընտանիքի լիազորությամբ միջնորդ, որպեսզի դրա դիմաց բանակցի ՌԴ-ի ապամեկուսացման շուրջ։ Կարծում եմ՝ այստեղ կա նաև ենթաբաժին առ այն, որ Մոսկվան ուզում է ասել, որ Անկարան չաջակցեց, որ Մոսկվան լինի հայ-ադրբեջանական հակամարտության հիմնական միջնորդ, փոխարենը Անկարան աշխատում է անուղղակի միջնոդրդավորել այդ գործընթացը։
- Չինաստանի նախագահն Ալիևին հրավիրել է Չինաստան։ Այս հրավերը ի՞նչ ազդեցություն և նշանակություն կարող է ունենալ Ադրբեջանի համար տարածաշրջանի երկրների, մասնավորապես, Հայաստանի հետ հարաբերություններում։
- Ալիևին Չինաստան հրավիրվելը, Շանհայի համագործակցության կազմակերպության ընդլայնման ճիգերը Պեկինի կողմից իրականացվող տնտեսաքաղաքականության շղթայի օղակներ են։ Ճանապարհային և Էներգետիկ խնդիրներն այստեղ առաջնային են, և այս առումով Ադրբեջանը գործոն է։ Սակայն չեմ կարծում, որ սա կազդի Չինաստան-Հայաստան հարաբերությունների վրա։ Վաղուց է, որ Չինաստանը Հայաստանի նկատմամբ վարում է նորմալ հարաբերություններ՝ հատկապես հեռանկարային առումով տնտեսական նոր երթուղիների ծրագրերի շրջանակներում։
- Աստանայում կայացել է եռակողմ հանդիպում՝ Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Պակիստանի ղեկավարների մասնակցությամբ։ Ձեր գնահատմամբ՝ քննարկման առանցքում ի՞նչ հարցեր են քննարկել կողմերը։
- Բնականաբար, տնտեսական, անվտանգային, ռազմաքաղաքական խնդիրներ։ Այս առանցքը վաղուց հաստատված առանցք է և աշխատում է ամեն կարևորագույն առիթի համակարգել աշխատանքային սլաքները։ համար Տարածաշրջանում Հնդկաստանի ակտիվացման երևույթները անհանգստացնում են Պակիստանին, և այս համատեքստում նա փորձում է առանցքով դիմակայել։ Չի բացառվում, որ նոր ճանապարհների, անվտանգային նոր հարթակների նախաձեռնությունների դիմաց քննարկել են հակածրագրեր։
- Բելառուսը պաշտոնապես դարձավ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ։ Քաղաքական առումով ի՞նչ նշանակություն կունենա կազմակերպության անդամ դառնալը Բելառուսի համար։
- Բելառուսի յուրաքանչյուր նման վերպետական նախաձեռնություն նշանակում է ՌԴ-ի պատվերով արված քայլ։ Սա հակաբևեռ ստեղծելու քաղաքական փորձերի շրջանակներում պետք է ընկալել։ Չինաստանն աշխատում է մի կողմից համախմբել հակաարևմտյան ուժերին, մյուս կողմից բալանսավորված պահել հարաբերությունները Արևմուտքի հետ։ Ի վերջո, տնտեսական հարաբերությունները Արևմուտքի և Չինաստանի միջև ընթանում են փոխկախյալության սկզբունքի հիման վրա։

"Moscow and Ankara reject each other roles of mediators." Shahan Gantaharyan
- After the Putin-Erdogan meeting, Peskov stated in a press conference that Turkish President Recep Erdogan is not a possible mediator in the negotiations on Ukraine. What does this mean, and, in general, what is happening in Russian-Turkish relations?
- With this statement, Peskov reminds us that Ankara has supported the territorial integrity of Ukraine, and the approaches of Ankara and Moscow are opposed to the issue of Crimea. It is assumed that Moscow has an idea about another mediator. If there are negotiations, Moscow will imagine a mediator with the international family's authority to negotiate the Russian Federation's de-isolation. There is also a subsection here that Moscow wants to say that Ankara did not support Moscow being the primary mediator in the Armenian-Azerbaijani conflict. Instead, Ankara is trying to mediate that process indirectly.
- The President of China invited Aliyev to China. What effect and significance can this invitation have for Azerbaijan's relations with the region's countries, particularly with Armenia?
- Inviting Aliyev to China and efforts to expand the Shanghai Cooperation Organization are links in the economic policy chain implemented by Beijing. Road and energy issues are primary here, and Azerbaijan is a factor. However, this will not affect China-Armenia relations. China has been maintaining normal relations with Armenia for a long time, especially within the framework of the new economic route programs.
- A tripartite meeting was held in Astana, and the leaders of Turkey, Azerbaijan, and Pakistan participated. In your opinion, what issues did the parties discuss at the core of the discussion?
- Naturally, economic, security, and military-political problems. This axis is a long-established axis that coordinates the working hands of every momentous occasion. The phenomenon of India's activation in the region worries Pakistan; in this context, it is trying to counter it with an axis. It is not excluded that counter-programs were discussed in exchange for new roads and security platforms' initiatives.
- Belarus officially became a member of the Shanghai Cooperation Organization. Politically, what will the significance of becoming a member of the organization be for Belarus?
Every such supranational initiative of Belarus means a step taken at the behest of the Russian Federation. This should be understood within political attempts to create an opposite pole. On the one hand, China is trying to consolidate anti-Western forces and, on the other hand, to keep balanced relations with the West. After all, economic ties between the West and China are based on the principle of interdependence.