«Թուրքիան կշարունակի ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կապել ադրբեջանական գործոնի հետ». թուրքագետ
Radar Armenia-ի զրուցակիցը թուրքագետ Նելլի Մինասյանն է։
- Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռեջեփ Էրդողանի հետ։ Երկուստեք ընդգծել են քաղաքական կամքն՝ առանց որևէ նախապայմանի Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման վերաբերյալ։ Այս հեռախոսազանգը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ։
- Այս հեռախոսազանգը ևս պետք է դիտարկել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առկա գործընթացի պայմաններում։ Ըստ էության, այս հեռախոսազանգը նորություն էլ չէ, քանի որ  նախորդ տարի նույն ժամանակաշրջանում տեղի էր ունեցել հեռախոսազրույց երկու երկրների առաջնորդների միջև՝ կապված Կուրբան Բայրամ և Վարդավառ տոների հետ։ Սա կարող ենք դիտել հերթական գործընթացների շարքում, որը վերջին տարիներին, մասնավորապես՝ 2021-ից սկսած, կա երկու երկրների հարաբերություններում։ Այստեղ քաղաքական կամքի առկայության դեպքում հարաբերությունների կարգավորման թեզին կարող եմ անդրադառնալ՝ նշելով, որ, իսկապես, քաղաքական կամքի առկայության դեպքում, և սա առաջին հերթին վերաբերում է Թուրքիային, հարաբերությունները կարող են կարգավորվել, որովհետև, ըստ էության, Հայաստանը չէ, որ փակել է սահմանը, և Հայաստանը չէ, որ նախապայմանների լեզվով է խոսում։ Կարծում եմ՝ այս հեռախոսազանգը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա հազիվ թե ազդեցություն ունենա, որովհետև 2021-ից սկսած եղել է գործընթաց, հանդիպումներ, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, որոնք, ըստ էության, թուրքական կողմը չի կատարում։ Հետևաբար, ես ընդհանուր մոտեցում կցուցաբերեի այս հեռախոսազանգին՝ առանց մեծ սպասելիքների։
- Հերթական անգամ երկու երկրների առաջնորդները շեշտել են առանց նախապայմանների գործընթացը շարունակելու մասին։ Արդյո՞ք Թուրքիայի համար կարևոր է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ և բացել սահմանը։
- Եթե 2021 թվականից դիտարկենք, ապա իսկապես հերթական անգամ է, երբ Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարները խոսում են առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Այստեղ կցանկանամ ընդգծել, որ Հայաստանն անկախությունից ի վեր անընդհատ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված, խոսել է առանց նախապայմանների կազմակերպման մասին և պատրաստ է եղել, և այսօր էլ պատրաստ է։ Խոսքն այստեղ Թուրքիայի մասին է, որովհետև Թուրքիան է միշտ նախապայմաններ ներկայացրել, և իմ կարծիքով՝ թեև այսօր Թուրքիայի ղեկավարությունն ամենատարբեր օղակներով, այդ թվում՝ երկրի նախագահը, խոսում են առանց նախապայմանների գործընթացի մասին, բայց դա այդպես չէ։ Նախապայմաններ կան։ Եվ Թուրքիան շարունակում է նախապայմանների միջոցով ճնշման քաղաքականությունը։ Թուրքիայի համար այս փուլում այդքան էլ առաջնային չէ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը և սահմանների բացումը, որովհետև հակառակ դեպքում մենք կտեսնեինք ուղիղ հակառակ գործընթացը։
- Ի՞նչ եք կարծում՝ Թուրքիան կշարունակի՞ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կապել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հետ, թե՞ ինչ-որ պահի հնարավոր է՝ քայլ առաջ անի, և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորվեն առանց ադրբեջանական գործոնի։
- 2021 թվականից, երբ սկսվեց այս նոր գործընթացը, Թուրքիան անմիջապես Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կապեց Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, որն էլ մի նոր նախապայման է՝ Հայաստանի հետ կապված։ Այստեղ, իհարկե, ավելի խորքային պետք է փորձենք հասկանալ, թե Թուրքիան ինչու է ԼՂ հիմնախնդիրը փոխակերպել մի նոր նախապայմանի։ Թուրքիան ունի կարևոր նպատակներ, հատկապես՝ ակտիվ քաղաքականություն է վարում Հարավային Կովկասում։ Եվ, մանավանդ, 44-օրյա պատերազմի արդյունքում փոխված ստատուս-քվոյի պայմաններում կարողացել է ապահովել իր ներկայությունն ու մասնակցությունը, գուցե նաև՝ ազդեցությունը հարավկովկասյան իրադարձություններին, հետևաբար, այստեղ Թուրքիան կփորձի ավելի ամրապնդել իր դիրքերը։ Թուրքիային հետաքրքիր է տնտեսական և ռազմավարական ծրագրերը, մասնավորապես՝ կոմունիկացիաների հետ կապված։ Եվ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու նախապայմանի հիմքում, իմ համոզմամբ, իրականում դրված է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» խնդիրը, որովհետև այն նրանց օրակարգից դուրս չի եկել, և այս հարցը տարբեր առումներով փորձում են պահել օրակարգում։ Եվ, իմ կարծիքով, այս տեսանկյունից հենց սա է գլխավոր խնդիրը, որի պատճառով էլ չեն գնում հարաբերությունների կարգավորմանը։
Տեսականորեն, հնարավոր է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորում՝ առանց ադրբեջանական գործոնի, եթե Թուրքիան վերջնականապես միջանցքի հետ կապված քննարկումներում հասկանա, որ ինքն առաջընթաց չի ունենալու։ Այսինքն, այս հարցում կան ավելի խոշոր տերությունների դիրքորոշումներ, և Թուրքիան այստեղ խաղարկելու այլ հնարավորություններ չունի։ Այս տեսանկյունից, կարծում եմ, հնարավոր է, որ Թուրքիան մի կողմ թողնի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման պրոցեսը և քայլ առաջ կկատարի։ Բայց ներկա աշխարհաքաղաքական իրադրության պայմաններում, ներկա զարգացումների համատեքստում, կարծում եմ, այն այս փուլի համար դեռևս հնարավոր չէ, և Թուրքիան կշարունակի Հայաստանի հետ իր հարաբերությունների կարգավորումը կապել ադրբեջանական գործոնի հետ։

"Turkey will continue to connect the settlement of relations with Armenia with the Azerbaijani factor." Turkologist
- Yesterday, Nikol Pashinyan had a telephone conversation with Recep Erdogan. Both sides emphasized the political will, without any preconditions, regarding the complete settlement of relations between Armenia and Turkey. What effect can this phone call have in the context of the settlement of Armenian-Turkish relations?
- This phone call should also be considered in the current process between Armenia and Turkey. This phone call is familiar too, because last year, at the same time, there was a phone conversation between the leaders of the two countries in connection with the Kurban Bayram and Vardavar holidays. We can see this as part of the series of processes that have been taking place in the relations between the two countries in recent years, particularly since 2021. Here, I can refer to the thesis of regulating relations in the presence of political will, noting that, indeed, in the presence of political will, and this primarily concerns Turkey, relations can be regulated because it was not Armenia that closed the border. It is not Armenia that speaks the language of preconditions. This phone call will hardly impact the normalization of Armenian-Turkish relations because, starting in 2021, there were processes, meetings, and agreements reached that the Turkish side needed to fulfill. Therefore, I would take a general approach to this phone call without high expectations.
- Once again, the two countries' leaders stressed the need to continue the process without preconditions. Is it essential for Turkey to regulate relations with Armenia and open the border?
- 2021 is another time when the leaders of Armenia and Turkey talk about normalizing relations without preconditions. Since its independence, Armenia has constantly discussed the organization of relations with Turkey without preconditions. It was ready, and it is still prepared today. We are talking about Turkey here because Turkey has always presented preconditions. Although today, the leadership of Turkey in various circles, including the country's president, is talking about a process without preconditions, this is different. There are prerequisites. Turkey continues its pressure policy through preconditions. At this stage, the regulation of relations with Armenia and opening borders are less significant for Turkey because otherwise, we would see the opposite process.
- What do you think? Will Turkey continue to link relations with Armenia with the normalization of Armenian-Azerbaijani relations, or is it possible at some point to take a step to regulate forward, and Armenia-Turkey relations will be regulated without the Azerbaijani factor?
- In 2021, when this new process began, Turkey immediately connected the settlement of relations with Armenia by signing a peace treaty with Azerbaijan, a new precondition related to Armenia. Here, we should understand why Turkey transformed the Nagorno-Karabakh problem into a new precondition. Turkey has important goals, primarily because it conducts an active policy in the South Caucasus. And above all, in the conditions of the changed status quo as a result of the 44-day war, it was able to ensure its presence and participation, perhaps also its influence on the events in the South Caucasus; therefore, Turkey will try to strengthen its position further. Turkey is interested in economic and strategic plans, particularly concerning communications. Based on the precondition for concluding a peace treaty with Azerbaijan, I believe the so-called "Zangezur Corridor" problem is placed because it has not left their agenda, and they are trying to keep this issue on the agenda in various ways. From this point of view, this is the main problem, so they do not normalize relations.
Theoretically, it is possible to regulate Armenian-Turkish relations without the Azerbaijani factor if Turkey finally understands in the discussions related to the corridor that it will not make progress on its own. In other words, there are positions of more considerable power on this issue, and Turkey has no other options to play here. From this point of view, Turkey may leave aside the process of regulating Armenian-Azerbaijani relations and take a step forward. However, reaching this stage in the current geopolitical situation and the context of current developments is still impossible. Turkey will continue to connect the regulation of its relations with Armenia with the Azerbaijani factor.