«Կովկաս է թափանցել ՆԱՏՕ-ի երկրորդ ուժը». Գանտահարյան
- Ադրբեջանը վերջին օրերին Հայաստանին մեղադրում է սահմանին կրակոցներ արձակելու մեջ, թեև հայկական կողմը մշտապես հերքել է դրանք։ Ի՞նչ է սա նշանակում, ինչո՞ւ է Ադրբեջանը նման մեղադրանքներ հասցեագրում։
- Սա Ադրբեջանի ավանդական վարքագիծն է՝ անհիմն մեղադրել Հայաստանին նախահարձակ լինելու կամ հրադադար խախտելու, հիմա էլ՝ սահմանին լարվածություն ստեղծելու մեջ։ Այս վարքագիծը շարունակվելու է։ Այն, ինչն ինքն է անում փորձում բարդել հայկական կողմին վրա։ Նման պահվածքներ և դրսևորումներ պետք է ընկալել Բաքվի կողմից խաղաղության գործընթացը տորպեդահարելու ընդհանուր կոնտեքստում։
- Մյուս կողմից՝ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու ԱԳՆ մակարդակով խոսվում է մեկ ամսում խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու հնարավորության մասին։ Կարո՞ղ ենք ասել, որ կրակոցները խաղաղության գնալու՝ Ադրբեջանի մտադրության հերքումն են։
- Լավատեսական հայտարարություններն ու գետնի վրա առկա իրավիճակը հաճախ հակասում են իրար։ Այժմ ևս դրա մեկ պատկերն է․ Բաքուն անվերջ նորացնում է իր նախապայմանները, հետո կանգառ է վերցնում, դարձյալ նոր նախապայման առաջ քշում։ Ուզում է ձեռքբերել առավելագույնն այս ընդհանուր իրավիճակում։ Կրակոցները, կարծում եմ, պիտի ընկալել բանակցային այս մարտավարության պարունակում։
- ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել էր, թե հայ-թուրքական սահմանի անցակետը պատրաստ է, Հայաստանն արել է բոլոր քայլերը, սակայն Թուրքիայից քայլեր չեն տեսել. ինչու՞ է Թուրքիան հապաղում այս հարցում։
- Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը կամ, ընդհանրապես, Անկարա-Երևան հարաբերությունների հաստատումը պայմանավորված են հայ-ադրբեջանական բանակցությունների արդյունավորման հետ։ Սա թուրք-ադրբեջանական տանդեմի նախապայմանային քաղաքականության կարևորագույն բաղադրիչ է։ Փաստորեն, հակառակ համաձայնությանը, սահանը չի բացվել ո՛չ երրորդ երկրների քաղաքացիների, ո՛չ դիվանագիտական անձանց համար։ Ո՛չ էլ սկսել են Անիի պատմական կամրջի վերանորոգման աշխատանքները։ Այս բոլորը կսկսեն առարկայանալ, երբ հայ-ադրբեջանական խնդիրը լուծվի։ Իհարկե, լուծում ասելով՝ Անկարան և Բաքուն կհասկանան իրենց պատկերացրածը։
- Այս համատեքստում կխնդրեի անդրադառնալ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին. արդյո՞ք երկուսն էլ ուզում են Հայաստանի հետ խաղաղություն և հարաբերությունների հաստատում։ Նրանց երկուսի շահերը համընկնո՞ւմ են, թե՞ ոչ։
- Անկարան և Բաքուն Շուշիի հռչակագրով համատեղել ու համակարգել են իրենց շահերը։ Շուշիի հռչակագիրը հայկական գործոնի հարաբերակցությամբ աշխատացնում է «մեկ ազգ, երկու պետություն» բանաձևը։ Ըստ էության, կարծում եմ, Բաքուն բոլոր գործողությունները համաձայնեցնում է Անկարայի հետ։ Իսկ այստեղ պիտի նկատել, մեծ հաշվով, այլ ուղղություն։ Ադրբեջանը խորացնում է իր կախյալությունը Թուրքիայից։ Ավելի հեռահար կտրվածքով՝ Անկարայի հաստատումն է Կովկասում։ Աշխարհաքաղաքական դիտակետից՝ Կովկասը ռուսական տիրույթից հանելու միտումներն են փուլ առ փուլ առարկայացվում։
- Այս համատեքստում՝ խաղաղության հասնելու հարցում համընկնու՞մ են ՌԴ-ի ու Թուրքիայի, նաև՝ ՌԴ-ի և Ադրբեջանի շահերը։
- 3+3-ը ամենաշատն Անկարայի կողմից է առաջադրվում։ Ճիշտ է, որ Իրանը ևս մասնաբաժին է վերցնում։ Ավելի գլոբալ հայացքով՝ տարածաշրջանը, որը նախապես ռուսական ազդեցության գոտի էր համարվում, հիմա մասնատվում է գլխավոր խաղացողների միջև։ Իսկ մերթ ընդ մերթ պետք է հիշել, որ Կովկաս է մտել ՆԱՏՕ-ի երկրորդ ուժը։ Այն ՆԱՏՕ-ն, որի անդամ են ՌԴ-ի սահմանամերձ երկրները՝ սկանդինավյան կտրվածքով։

"The second force of NATO has penetrated the Caucasus." Gantaharyan
- In recent days, Azerbaijan has accused Armenia of shooting at the border, although the Armenian side has always denied it. What does this mean? Why does Azerbaijan make such accusations?
This is the traditional behavior of Azerbaijan: baselessly accusing Armenia of being the first aggressor, violating the ceasefire, and now creating tension on the border. This behavior will continue. What he is doing is trying to blame the Armenian side. Such behaviors and manifestations should be understood in the general context of Baku's torpedoing of the peace process.
- On the other hand, high-ranking officials of Armenia and the Foreign Ministry are discussing the possibility of signing the peace agreement in a month. Can we say that the shootings are a denial of Azerbaijan's intention to go to peace?
Optimistic statements and the situation on the ground often contradict each other. Now, here is another picture of it: Baku endlessly renews its preconditions, then takes a stand and pushes a new precondition forward again. It wants to get the most out of this general situation. The shootings should be understood as part of this negotiation tactic.
- NA Vice President Ruben Rubinyan announced that the Armenian-Turkish border checkpoint is ready. Armenia has taken all the necessary steps, but Turkey has yet to take any. Why is Turkey hesitating in this matter?
- The border between Armenia and Turkey, or, in general, the establishment of Ankara-Yerevan relations, is conditioned by the success of the Armenian-Azerbaijani negotiations. This is an essential component of the precondition policy of the Turkish-Azerbaijani tandem. Contrary to the agreement, the slide was not opened either for citizens of third countries or diplomatic persons. They still need to start repairing Ani's historic bridge. All these will begin to be discussed when the Armenian-Azerbaijani problem is solved. Of course, by proposing a solution, Ankara and Baku will understand what they imagine.
- In this context, I would like to address Armenian-Azerbaijani relations. Do both of them want peace and the establishment of relations with Armenia? Do their interests coincide?
- Ankara and Baku combined and coordinated their interests with Shushi's declaration. Shushi's declaration uses the "one nation, two states" formula about the Armenian factor. , Baku coordinates all actions with Ankara. And here, we should notice a different direction. Azerbaijan deepens its dependence on Turkey. In a more distant perspective, it is the establishment of Ankara in the Caucasus. From a geopolitical point of view, the tendency to remove the Caucasus from the Russian domain is objectified step by step.
- In this context, do the interests of Russia and Turkey and Russia and Azerbaijan coincide in terms of achieving peace?
3+3 is nominated mainly through Ankara. It is true that Iran also takes a share. From a more global perspective, the region, previously considered a Russian sphere of influence, is now fragmented among the leading players. From time to time, it should be remembered that the second force of NATO has entered the Caucasus. NATO, whose members are the countries bordering the Russian Federation, is in the Nordic section.