- Կխնդրեի անդրադառնալ պաշտոնական Բաքվի առաջարկին, որ Հայաստանը ևս դիմի ԵԱՀԿ՝ Մինսկի խմբի լուծարման համար։ Սա ձեռնտու՞ է Հայաստանին։
- Ադրբեջանը վաղուց էր այս հարցը հետապնդում․ հետևողականորեն ուզում է լուծարել ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խումբը։ Սա այն եզակի ձևաչափն էր, որտեղ համատեղվել էին ԱՄՆ-ն, ՌԴ-ն և Ֆրանսիան։ Ուկրաինայի պատերազմից հետո դժվար էր պատկերացնելը, որ ԱՄՆ-ն ու ՌԴ-ն նույն ձևաչափով հակամարտության լուծման համար կարող էին միասին աշխատել։ Ի վերջո, ԵԱՀԿ-ի հետ է կապված հելսինկյան ակտի հիմնարար սկզբունքները, ընդ որում՝ ինքնորոշման իրավունքը։ Ադրբեջանը այդ հեռանկարը փորձում է չեզոքացնել այս կերպ․ նա ընդհանրապես լուծված է համարում արցախյան հիմնախնդիրը և ուզում է, որ երկու կողմերը միասին դիմեն, որ լուծարվի միջազգային լիազորություն ունեցող միջնորդական այդ գործիքակազմը։
- Նաև հայտնի է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ հերթական տարբերակի առաջարկն է ներկայացվել Հայաստանից։ Ինչպես ասել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, խաղաղության համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ «բաց» հարցերի թիվը նվազում է»։ Դուք որքանո՞վ եք իրատեսական համարում մինչև տարեվերջ պայմանագրի ստորագրումը։
- Անվերջ խոսվում է, որ կողմերը մոտ են հանգուցալուծմանն ու ընդհանուր համաձայնությանը։ Բայց միշտ էլ այդ «լավատեսությանը» զուգորդվում է չլուծված խնդիրների առկայությունը։ Այս հայտարարությանը հաջորդեցին Ալիևի հնչեցրած նախապայմանները․ հիմնականում վերստին պահանջվում է սահմանադրության փոփոխություն։ Չեմ կարծում, որ խաղաղության համաձայնագրի կնքումը մոտալուտ է։ Բաքուն անվերջ նորացնում է իր նախապայմանները և ընթացքում թելադրում օրակարգ ու կանոններ․ այս հանգրվանին դրանք վերաբերում են սահմանազատմանը։
- Եթե հեռու է պայմանագրի ստորագրումը, ապա ինչպե՞ս հասկանալ Բաքվից նման լավատեսական նոտաները։
- Ադրբեջանի էժանագին մարտավարական խաղն է սա։ Լավատեսական հայտարարություններ անել, զուգահեռ նոր նախապայմաններ առաջադրել։ Հաղթանակած կողմի մարտավարություն է՝ առավելագույն կետեր գրանցելու և վաղուց ծրագրած պլաններն իրականացնելու համար։ Հիմնական նախապայմանը դեռևս չի վերարծարծվում․ դա իրենց պատկերացմամբ «զանգեզուրյան միջանցքն» է, որը, անպայման, իբրև նախապայման վերադառնալու է՝ հաղորդուղիների ապաշրջափակման տեսքով։
- Դուք էլ անդրադարձաք սահմանադրությունը փոփոխելու՝ Ալիևի պահանջին։ Այս առումով ինչպե՞ս կգնահատեք Ադրբեջանի նախագահի՝ ՀՀ սահմանադրության վերաբերյալ վերապահումները և փոխելու մասին խոսույթը։
- Դա նույն մարտավարական խաղի հերթական արարն է։ Սահմանադրության փոփոխությունը նաև Անկարայի պահանջն է, և այստեղ թուրք և ադրբեջանական տանդեմը գործում է համաձայնեցված։ Անվերջ նորացվող նախապայմանների շղթայի մեկ օղակն է սա, ինչը, կարծում եմ, ըստ էության, տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը։

"Azerbaijan endlessly renews the preconditions." Gantaharyan
- I would like to address Baku's official proposal that Armenia also apply to the OSCE for the dissolution of the Minsk Group. Is this beneficial to Armenia?
- Azerbaijan has been pursuing this issue for a long time. Consistently wants to dissolve the OSCE Minsk Group. This was the unique format in which the USA, the Russian Federation, and France were combined. After the war in Ukraine, it was difficult to imagine that the USA and the Russian Federation could work together to resolve the conflict in the same format. Finally, the fundamental principles of the Helsinki Act, including the right to self-determination, are related to the OSCE. Azerbaijan is trying to neutralize that perspective in this way. He considers the Artsakh problem to be generally solved and wants the two parties to apply to dissolve the mediation instrument jointly with international authority.
- It is also known that Armenia proposed another version of the peace treaty. As Azerbaijan's Minister of Foreign Affairs said, the number of "open" questions regarding the draft peace agreement is decreasing. How realistic is the contract before the end of the year?
- It is endlessly said that the parties are close to a solution and a general agreement. But this "optimism" is always accompanied by the presence of unsolved problems. Preconditions voiced by Aliyev followed this statement. An amendment to the constitution is required again. The signing of a peace agreement is not imminent. Baku endlessly renews its preconditions and, in the process, dictates agenda and rules. At this point, they refer to demarcation.
- If the signing of the contract is far away, how do we understand such optimistic notes from Baku?
This is Azerbaijan's cheap tactical game. It involves making optimistic statements while proposing new preconditions. The winning side's strategy is to score maximum points and implement long-planned plans. The main prerequisite is still not discussed. In their opinion, it is the "Zangezurian corridor," which will definitely return as a precondition in the form of unblocking the channels.
- You also referred to Aliyev's demand to amend the constitution. In this regard, how would you evaluate the reservations of the President of Azerbaijan regarding the RA constitution and the talk about changing it?
It is another part of the same tactical game. Ankara also demands the amendment of the constitution, and here, the Turkish and Azerbaijani tandem is acting in concert. This is one link in the endlessly renewing preconditions that torpedo the peace process.