«Տարածաշրջանում իրադարձությունները կգնան միջքաղաքակրթական բախումների շղարշի տակ». Գանտահարյան
- Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, թե Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրվելիք խաղաղության պայմանագիրը պատմական հնարավորություն է։ Հաշվի առնելով սահմանազատման հանձնաժողովների վերջին հանդիպումն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականություն տեսնու՞մ եք։
- Կարծում եմ՝ խաղաղության պայմանագիրը թուրք-ադրբեջանական դաշինքի համար «պատմական» հնարավորություն է․ դրա համար էլ Անկարայից և Բաքվից միակողմանի գնահատականներ են հնչում։ Հանգամանքներն այսպես են՝ Ադրբեջանը լուծված է համարում Արցախի խնդիրը, ներխուժել է հայաստանյան ինքնիշխան տարածք և հայտարարում է, որ սահմանազատման գործընթացն ընթանում է իր ճշտած կանոններով։ Սրա համար էլ «պատմական հնարավորություն» ձևակերպումն են օգտագործում՝ գնդակը հայաստանյան դաշտ գլորելով։ Իհարկե, սա դժվար տարանջատելի խնդիր է, որովհետև խոսքը խորհրդարանական մեծամասնության մասին է։ Վրաստանը կանցնի նոր տուրբուլենտ գոտիների։ Տարածաշրջանում և, այս դեպքում, Վրաստանում պայքարը կգնա միջքաղաքակրթական պատերազմի տարազի տակ։
- ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և եվրոպական 14 երկրների օրենսդիրները խոստանում են քրեական պատասխանատվության ենթարկել Վրաստանի կառավարության պաշտոնյաներին և օրենսդիրներին, որոնք ներգրավված են օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ընդունման և խաղաղ ցուցարարների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի մեջ: Ձեր կարծիքով՝ օրենքի ընդունման պարագայում ԵՄ-ն Վրաստանին կզրկի՞ անդամության թեկնածուի կարգավիճակից, թե՞ այլ գործիքակազմ կկիրառվի Վրաստանին «պատժելու» համար։
- Հարցում ճիշտ ձևակերպում եք արել, ինչը երանգային նշանակություն ունի։ Պատժամիջոցներով ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ը սպառնում են օրենսդիրների և պաշտոնյաների, որոնք կողմ են խնդրահարույց օրենքին։ Պատժամիջոցներն ուղղվելու են անձանց, ոչ թե պաշտոնական Թբիլիսիին։ Հավաքական Արևմուտքը շարունակում է պայքարել, որ վրացական գնացքը մնա դեպի Բրյուսել տանող երկաթգծի վրա։
- Հատկապես Պուտինի երդմնակալությունից հետո նրա այցը Չինաստան ի՞նչ նպատակ է հետապնդում, և այս համատեքստում ի՞նչ զարգացումներ կլինեն ՌԴ-Արևմուտք, ՌԴ-Ուկրաինա մրցապայքարներում։
- Մեկուսացման և պատժամիջոցների ենթարկվող ՌԴ–ն, պարզ է, պիտի որոնի տնտեսական և ռազմավարական նոր գործընկերներ։ Չինաստանը այդ առումով ամենաառաջադրելին է Մոսկվայի համար։ Թիրախում կան նաև այլ հանգամանքներ՝ կապված ԲՐԻԿՍ-ի հետ։ Երդմնակալությունից հետո առաջին այցը Չինաստան տնտեսաքաղաքական հատուկ նշանակություն ունի։ Սակայն չեմ կարծում, որ կտրուկ փոփոխություններ կլինեն։ Չինաստանը բևեռի իր կարգավիճակը պահպանելու համար միակողմանի քայլեր չի անում։ Համաշխարհային տնտեսության վրա ազդեցիկ ուժ է և կիրառում է բազմաուղի տնտեսություն։

"Events in the region will go under the veil of intercivilizational clashes." Gantaharyan
- During the meeting with the Prime Minister of Georgia, Turkish President Erdogan stated that the peace agreement to be signed between Azerbaijan and Armenia is a historic opportunity. Considering the last meeting of the demarcation commissions and the agreements reached, do you see a possibility of signing a peace agreement?
- The peace agreement is a "historic" opportunity for the Turkish-Azerbaijani alliance. That's why there are one-sided assessments from Ankara and Baku. The circumstances are as follows: Azerbaijan considers the Artsakh problem resolved, has invaded the sovereign territory of Armenia, and declares that the demarcation process is proceeding according to the rules it specified. For this reason, they use the word "historic opportunity," rolling the ball into Armenia's field. Of course, this is a problematic issue to separate because we are talking about the parliamentary majority. Georgia will move to new turbulent zones. The struggle in the region and, in this case, in Georgia, will go under the guise of an inter-civilizational war.
- Lawmakers from the US, EU, and 14 European countries vow to prosecute Georgian government officials and lawmakers involved in the passage of the Foreign Agents Act and the brutal treatment of peaceful protesters. If the law is adopted, will the EU deprive Georgia of its status as a candidate for membership, or will another instrument be used to "punish" Georgia?
- You used the correct wording in the question, which has a nuanced meaning. The US and the EU threaten lawmakers and officials who support the problematic law with sanctions. Sanctions will be directed at individuals, not official Tbilisi. The collective West continues to fight for the Georgian train to remain on the railway leading to Brussels.
- Especially after Putin's inauguration, what is the purpose of his visit to China, and in this context, what developments will there be in the Russia-West and Russia-Ukraine competitions?
- It is clear that the Russian Federation, which is subject to isolation and sanctions, will have to look for new economic and strategic partners. China is the most promising for Moscow in that respect. There are also other BRICS-related circumstances in the target. After the inauguration, the first visit to China has particular economic and political significance. However, there will not be drastic changes. China does not take unilateral steps to maintain its status as a pole. It is an influential force in the global economy and uses a multi-channel economy.