«Արևմուտքն աշխատում է, որ վրացական գնացքը մնա եվրոպական երկաթգծի վրա»․ Գանտահարյան
- Միացյալ Նահանգները հայտարարել է, թե Վրաստանի արևմտյան կողմնորոշումը վտանգված է՝ դատապարտելով Վրաստանի խորհրդարանի կողմից առաջ քաշված «արտաքին ազդեցության մասին» օրենքը։ Մի կողմից Վրաստանն ստացել է ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ, մյուս կողմից՝ խորհրդարանում նման օրենք է քննարկում։ Արդյոք եվրաինտեգրման ճանապարհին Վրաստանը ճիշտ ուղղությա՞մբ է գնում։
- Վրաստանն ապրում է արևելքի ճգնաժամ։ Թբիլիսին ընտրել էր արևտյան ուղղությունը, հիմա փորձում է հավասարակշռել դիրքորոշումը՝ զգալով այդ ընտրանքի հետևանքները։ Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը խախտվել է։ Ռուս-վրացական պատերազմի հետևանքները, փաստորեն, շարունակվում են, և հիմա Թբիլիսին փորձում է շարունակել Եվրամիության ուղղությամբ գնալ՝ առանց թշնամանալու ՌԴ-ի հետ։ Այս բալանսը դժվար է իրացնել։ Երևում է իշխանություն-հասարակություն հակասություն, որի վառ ապացույցը զանգվածային ցույցերն են։ Ուղղությունների այս բախումն ընթանում է ամբողջ տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Վրաստանում։ Ցնցումներ, թայմ-աութներ կլինեն, սակայն, կարծում եմ, ԵՄ-ի ուղղությամբ վրացական գնացքը որոշ կանգառներով հանդերձ կշարունակի իր երթը։ Արևմուտքը կաշխատի, որ այդ գնացքը մնա նույն երկաթգծի վրա։
- Վրաստանի կառավարությունում հրաժարվել են ԱՄՆ բարձրաստիճան առաջնորդների հետ ուղղակիորեն քննարկել ամերիկյան օգնության խնդիրները: Վարչապետն էլ հրաժարվել է մեկնել ԱՄՆ, քանի որ նրան պահանջ էր ներկայացվել ժամանակավորապես դադարեցնել «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագծի քննարկումը։ Ձեր կարծիքով՝ Վրաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները ճգնաժա՞մ են ապրում, թե՞ պարզապես ընթացիկ քաղաքական գործընթացներ են։
- Ճգնաժամ կա, այո՛։ Պաշտոնական Թբիլիսին այսկերպ փորձում է ինքնուրույն քաղաքականություն կիրառել։ Դեպի Արևմուտք իր երթը խորացրել է, ուստի ԱՄՆ-ն Վրաստանի արտաքին քաղաքականության վրա ազդելու ճնշող միջոցներ ունի։ Մանավանդ՝ գիտակցում է, որ կա որոշակի զանգված, ժողովրդային նկատելի բազա, որ տրամադրված է ՌԴ-ի դեմ և ընտրել է Եվրոպայի կամ Արևմուտքի ճանապարհը։
- Ալիևն էլ հայտարարել է, թե Բաքվին և Երևանին միջնորդներ պետք չեն։ Ձեր կարծիքով՝ առանց միջնորդների ներգրավման հնարավորություն կա՞, որ կողմերը հասնեն համաձայնության։
- Ըստ էության՝ այս հայտարարությամբ Ալիևը դուրս է մղում ռուսական միջնորդությունը։ Ալիևն ինքնահակասում է․ մի առիթով խոսում է նոյեմբերյան եռակողմի իրականացման, մի այլ առիթով՝ երկկողմ նոր պայմանավորվածությունների մասին։ Կարծում եմ՝ երկկողմ ձևաչափի հաստատումը Մոսկվայի դուրսմղման առաջադրանքն է ներառում։ Նման հայտարարություն անելով՝ Ալիևն ասում է, որ ոչ միայն սահմանազատման հետ կապված համաձայնություններն են երկկողմ և ուղղակի լինելու, այլ, ընդհանրապես, խաղաղության բանակցությունները։ Արևմուտքի ողջունելը սահմանազատման համաձայնությանը և Մոսկվայի լուռ մնալը, կարծում եմ, լույս կսփռի գործընթացի ենթապատճառների վրա։
- Սահմանազատման աշխատանքներին զուգընթաց՝ ակտիվացել են ռուս-ադրբեջանական շփումները։ Ի՞նչ զարգացումների սպասենք։ ՌԴ-ն լուռ կհետևի՞ սահմանազատման գործընթացի ընթացքին, թե՞ այն վիժեցնելու քայլեր կանի։
- Այստեղ ևս գործընթացները պարզ չեն։ Սահմանազատման առաջին համաձայնությունից անմիջապես հետո Ալիևը հրավիրվել է Մոսկվա, ապա փոխանցել խառն ուղերձներ․ թե՛ հղում արել նոյեմբերյան եռակողմին, թե՛ ասել, որ եթե Երևանը կողմ չէ ռուսաստանյան սահմանապահների կողմից ճանապարհի վերահսկմանը, պետք է բարձրաձայնի, խոսել է նաև միջանցքի միջազգային վերահսկողության մասին։ Անկարայի պատվերով՝ Բաքուն խառն ուղերձներ է հղում և խաղում է ՌԴ-ի և Արևմուտքի արանքում։ ՌԴ-ն տարածաշրջանում դիրքերի պահպանման կռիվ է մղում, և չեմ կարծում, որ ներկա հանգամանքները նկատի ունենալով՝ կգնա Ադրբեջանին դեմ քայլերի։

"The West is working to keep the Georgian train on the European railway." Gantaharyan
- The United States has declared that Georgia's western orientation is at risk, condemning the "foreign influence" law put forward by the Georgian Parliament. On the one hand, Georgia has received the status of an EU candidate, on the other hand, such a law is being discussed in Parliament. Is Georgia going in the right direction on the way to European integration?
- Georgia is experiencing a crisis in the east. Tbilisi chose the eastern direction; now, it is trying to balance its position, feeling the consequences of that choice. The territorial integrity of Georgia has been violated. The consequences of the Russian-Georgian war, in fact, continue, and now Tbilisi is trying to continue moving in the direction of the European Union without antagonizing Russia. This balance is difficult to achieve. There is a contradiction between the government and society, the clear evidence of which is the mass demonstrations. This clash of directions is taking place throughout the region, including in Georgia. There will be shocks and time-outs, but I think the Georgian train to the EU will continue its journey with some stops. The West will work to keep that train on the same railway.
- The government of Georgia refused to directly discuss the issues of American aid with high-ranking US leaders. The Prime Minister also refused to go to the USA because he was asked to temporarily stop the discussion of the bill "On Transparency of Foreign Influence." In your opinion, are Georgia-US relations experiencing a crisis, or are they just ongoing political processes?
- There is a crisis, yes. In this way, official Tbilisi is trying to implement its own policy. It has deepened its march towards the West, so the USA has oppressive means to influence Georgia's foreign policy. Especially, he realizes that there is a certain mass, a noticeable population base, which is disposed against the Russian Federation and has chosen the path of Europe or the West.
- Aliyev also stated that Baku and Yerevan do not need mediators. In your opinion, is it possible for the parties to reach an agreement without the involvement of mediators?
- Basically, with this statement, Aliyev pushes out Russian mediation. Aliyev contradicts himself. On one occasion, he talks about the implementation of the November tripartite agreement; on another occasion, he talks about new bilateral arrangements. I think that the establishment of a bilateral format includes the task of ousting Moscow. By making such a statement, Aliyev says that agreements related to border delimitation will be bilateral and direct, as well as peace negotiations in general. The West's welcoming of the demarcation agreement and Moscow's silence, I think, will shed light on the sub-reasons of the process.
- Russian-Azerbaijani contacts have become active along with the border demarcation works. What developments should we expect? Will the Russian Federation silently follow the delimitation process, or will it take steps to abort it?
- Here, too, the processes are not clear. Immediately after the first agreement on the delimitation, Aliyev was invited to Moscow and then conveyed mixed messages. He both referred to the November trilateral and said that if Yerevan is not in favor of the control of the road by the Russian border guards, it should speak up; he also talked about the international control of the corridor. At the behest of Ankara, Baku sends mixed messages and plays between Russia and the West. Russia is fighting to maintain its position in the region, and I don't think that, considering the current circumstances, it will take steps against Azerbaijan.