«Նոր աշխարհակարգի ձևավորման համար գործընթացները կշարունակվեն». Գանտահարյան
- ԱՄՆ-ն կապ է հաստատել մի շարք գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Եվրոպայում, Չինաստանում և Թուրքիայում, որպեսզի նրանք Թեհրանին հորդորեն զերծ մնալ Իսրայելի հետ հարաբերությունների սրացումներից: Իսրայելի և Իրանի հակամարտությունից կտուժեն ոչ միայն տարածաշրջանի երկրները․ հայտարարել է Պետդեպի խոսնակը։ ԱՄՆ-ին կհաջողվի՞ կողմերին «համոզել» զերծ մնալ էսկալացիայից։
- Խնդիրը փորձենք դիտարկել գլոբալ հայեցակետերից։ Միջինարևելյան տարածաշրջանում խաղի կանոնները, մեծ հաշվով, թելադրում են Վաշինգտոնն ու Թեհրանը։ Սրանք այն երկու գլխավոր խաղացողներն են, որ ձևավորում են  ամենաազդեցիկ ենթահողերը։ Եվ եթե տարածաշրջանում լայնամասշտաբ պատերազմի չի բռնկվում, պիտի մտածել, որ երկու խաղացողները զսպիչ գործոնի դեր են իրականցնում։ Պրոքսի պատերազմներ, հիբրիդային պատերազմներ և լոկալացված բախումներ լինելու են, բայց կարծում եմ, որ մեծ պատերազմ չի լինի՝ նշածս հանգամանքներով պայմանավորված։
- Այս համատեքստում հիշեցնենք, որ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, այցելելով F-15 կործանիչների ավիաբազա, ակնհայտորեն ակնարկել է Իրանին՝ հայտարարելով, որ ցանկացած հարձակման դեպքում Իսրայելը հարված կհասցնի: Ինչպե՞ս իրեն կդրսևորի իրանական կողմը՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները։
- Վաշինգտոն-Թել Ավիվ հարաբերությունները նախկինը չեն․ Գազայի պատերազմի տարբեր արարներին պարզ դարձավ, որ քաղաքական, դիվանագիտական առումներով Իսրայելը նախկին բացարձակ պաշտպանվածությունը չի վայելում։ ՄԱԿ-ում Թել Ավիվի ներկայացուցչի հնչեցրած պահանջներն ու հայտարարությունները, հատկապես՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հրաժարականի պահանջի տեսքով, մնացին անարձագանք։ Գազայի հետ կապված հրադադարի նախագծի քվեարկության համապատկերները խոսուն են այդ իմաստով։ Հոլոքոսթի մենաշնորհն ունեցող Իսրայելը այսօր դատվում է իբրև ցեղասպանական գործողություններ իրականացրած պետություն։ Զուգահեռ, Վաշինգտոն-Թեհրան լարված հարաբերությունները վերափոխվել են, և կարծում եմ՝ այն զգացվում է ինչպես միջին Արևելքում, այնպես էլ Հարավային Կովկասում։
- Պուտինն էլ հայտարարել է, թե Ռուսաստանին հնարավոր չէ հաղթել։ Ըստ նրա՝ հակառակորդն ինքն իրեն փակուղի է մտցրել՝ հրաժարվելով բանակցություններից և հույս ունենալով հաղթել մարտի դաշտում։ Ձեր կարծիքով՝ Միացյալ Նահանգներում ընտրություններից հետո ինչպե՞ս կզարգանա ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը։
- Ուկրաինայի պատերազմի երկարատևությունը հետևությունների տեղիք է տալիս։ Մոսկվան չի հասցնում ավարտել իր առաջադրանքները, Ուկրաինան էլ վերածվել է հարթակի՝ հավաքական Արևմուտքի կողմից ՌԴ-ին հարվածելու։ Չեմ կարծում, որ ընտրություններից հետո բեկումնային փոփոխություն կլինի ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում։ Ուկրաինայի պատերազմին առընթեր ՆԱՏՕ-ի ուժերի՝ Ռուսաստանի սահմանամերձ երկրներում հայտնվելը խոսում է աշխարհակարգային համաձայնությունների խախտման մասին։ Իսկ նոր աշխարհակարգը դեռ չի ձևավորվել, և այդ ուղղությամբ գործընթացները շարունակվելու են։
- Տեղի ունեցող այս գործընթացները Հարավային Կովկասի, մասնավորապես՝ Հայաստանի վրա, ի՞նչ ազդեցություն և հետևանքներ կարող են ունենալ։
- Հայաստանը ևս հայտնվել է նոր աշխարհակարգի ձևավորման գործընթացի հարթակներում։ Սյունիքը դրա վառ ապացույցն է, որտեղ աշխույժ են թե՛ Իրանը, թե՛ Մոսկվան և թե՛ հավաքական Արևմուտքը՝ Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի տեսքերով։ Որոշ ժամանակ հետո գնալու են փոխհակակշռման փիլիսոփայության հիման վրա հիմնված գործողություններ, ինչը հանգեցնում է ստատուս-քվոյի։ Աշխարհաքաղաքական մրցապայքարը տարածաշրջանում կշարունակվի, ընդ որում՝ Հայաստանի ուղղությամբ։

"Processes for the formation of a new world order will continue." Gantaharyan
The US has contacted several partners, including Europe, China, and Turkey, to urge Tehran to refrain from escalating relations with Israel. The spokesperson of the State Department stated that the conflict between Israel and Iran will affect not only the countries of the region but also the entire region. Will the US succeed in "convincing" the parties to refrain from escalation?
- Let's try to consider the problem from a global point of view. Washington and Tehran dictate the game's rules in the Middle East region. These are the two leading players that form the most influential sub-soils. And if a large-scale war does not break out in the area, one should think that the two players are acting as a deterrent; there will be proxy w, ars, hybrid wars, and localized skirmishes, but I don't think there will be a significant war due to the circumstances I mentioned.
- In this context, let us recall that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, visiting the F-15 fighter airbase, clearly hinted at Iran, declaring that Israel would strike in case of any attack. How will the Iranian side present itself, considering US-Iran relations?
- Washington-Tel Aviv relations are not what they used to be. It became clear to the various perpetrators of the Gaza war that Israel did not enjoy the previous absolute protection in political and diplomatic terms. The demands and statements made by the representative of Tel Aviv at the UN, especially in the form of the demand for the resignation of the UN Secretary-General, remained unanswered. The comparisons of the voting on the cease-fire project related to Gaza are telling in that sense. Israel, which has a monopoly on the Holocaust, is being judged today as a state that committed genocidal acts. In parallel, Washington-Tehran tense relations have been transformed, and I think it is felt both in the Middle East and South Caucasus.
- Putin also announced that it is impossible to defeat Russia. According to him, the opponent has reached a dead end by refusing negotiations and hoping to win on the battlefield. In your opinion, how will the Russian-Ukrainian conflict develop after the elections in the United States?
- The long duration of the war in Ukraine gives rise to consequences. Moscow does not manage to complete its tasks, and Ukraine has turned into a platform for the collective West to attack Russia. There will not be a breakthrough change in Russian-American relations after the elections. The appearance of the NATO forces involved in the war in Ukraine in the countries bordering Russia speaks of the violation of world order agreements. The new world order has not yet been formed, and the processes in that direction will continue.
- What impact and consequences can these ongoing processes have on the South Caucasus, particularly Armenia?
- Armenia has also appeared on the platforms of the process of forming a new world order. Syunik is a vivid proof of this, where Iran, Moscow, and the collective West are active in the form of France and the USA. After a while, there will be actions based on the philosophy of counterbalancing, which leads to the status quo. The geopolitical competition will continue in the region and in the direction of Armenia.