«Բաքվում հասկանում են՝ Արևմուտքը խնդիր է դրել տարածաշրջանում վերականգնել ուժերի հավասարակշռությունը». Ադամյան
Radar Armenia-ի զրուցակիցը «Հանրապետություն» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Անահիտ Ադամյանն է
-Հասարակական-քաղաքական շրջանակներն ակտիվ քննարկվում են 4 գյուղերը վերադարձնել-չվերադարձնելու հարցը։ Իշխանությունը պնդում է, որ դրանք 29․800 կմ²-ի մեջ չեն, ընդդիմությունը՝ միակողմանի զիջում համարում։ Դուք ի՞նչ խնդիրներ եք տեսնում այս գործընթացում։ Արդյո՞ք ճիշտ մոտեցում է որդեգրել Հայաստանը՝ վերադարձնել այդ գյուղերը, երբ Ադրբեջանը չի պատրաստվում դուրս գալ Հայաստանի տարածքներից։
-Վստահաբար, խնդիրը բնավ էլ 4 գյուղերը չեն, հարցը Հայաստանի, որպես ինքնիշխան պետության, գոյությանն է վերաբերում: Սահմանագծման և սահմանազատման հարցում «Հանրապետությունը» կողմնակից է Պրահայում ընդունված քառակողմ հայտարարության սկզբունքներով հարցի լուծմանը: 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Փաշինյան-Ալիև-Մակրոն-Միշել քառակողմ հանդիպման արդյունքում հայտարարություն է ընդունվել, ըստ որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատում են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991-ի Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Մեջբերում․ «Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար, և այդ հանձնաժողովների հաջորդ նիստը կկայանա Բրյուսելում՝ մինչև հոկտեմբերի վերջ: Հայաստանն իր համաձայնությունը հայտնեց՝ խրախուսելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Ադրբեջանը համաձայնեց համագործակցել առաքելության հետ այնքանով, որքանով առնչություն կունենա: Առաքելությունն իր աշխատանքները կսկսի հոկտեմբերին՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով: Առաքելության նպատակը կլինի վստահության կառուցումը և իր զեկույցների միջոցով սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելը»:
Հարց է ծագում՝ ինչու՞ սահմանազատման հանձնաժողովները սկսեցին ԵՐԿԿՈՂՄ հանդիպումները՝ առանց Բրյուսելի: Ինչու՞ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը զրկվեց սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելու հնարավորությունից: Այսօր փաստ է, որ սահմանազատման հանձնաժողովների՝ երկկողմ ձևաչափով աշխատանքը ձախողվել է: Ի սկզբանե ակնհայտ էր, որ երկկողմ ձևաչափում Ադրբեջանը թիկունքին ունի Ռուսաստան ու Թուրքիա, Հայաստանը մենակ է:
Դեռ 2020-ին «Հանրապետություն» կուսակցությունը հայտարարել է, որ հրադադարի հաստատումը պետք է լինի ոչ թե եռակողմ, այլ՝ ՀՆԳԱԿՈՂՄ՝ ներառելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ ԱՄՆ-ին ու Ֆրանսիային: Այդ պարագայում իրադարձությունները բոլորովին այլ զարգացում կունենային, և Արցախում չէին հայտնվի ՄԻԱՅՆ ռուս խաղաղապահները (համենայն դեպս, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջարկել էր սկանդինավ խաղաղապահների տեղակայում), ի հետևանս՝ չէր հայաթափվի Արցախը: Եվ հետագա բոլոր գործընթացներում կարևորել է խնդիրների ՄԻՋԱԶԳԱՅՆԱՑՈՒՄԸ՝ ապահովելու համար Հայաստանի դուրսբերումը Ռուսաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա տոքսիկ եռանկյունուց, որտեղ չեն կարող ընդունվել ոչ Արցախի, ոչ Հայաստանի շահերից բխող որոշումներ, որովհետև այդ երկրներն ունեն Հայաստանի շահերի հետ չհամընկնող սեփական միասնական շահեր:
Հիմա ՀՀ-ի խնդիրը պետք է լինի սահմանազատումը իրականացնել պրահյան հիմնարար սկզբունքները ընդունելուց հետո միայն։ Առանց փոխադարձ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու՝ սահմանազատումը ոչ միայն նոր պատերազմը չի կասեցնի, այլև կարող է պատճառ դառնալ նոր ագրեսիաների ու պատերազմի: Միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը նշանակում է հայկական օկուպացված տարածքների վերադարձ: Հայաստանն ու Ադրբեջանը աշխարհում առաջին երկրները չեն, որ սահմանազատում են իրականացնելու: Կա միջազգային փորձ, որ սահմանում է սահմանազատման որոշակի կանոններ, իմա՝ կենսական նշանակություն ունեցող ճանապարհների, նավթատարների, գազատարների, տարածքի բնակիչների կենսագործունեության ապահովման՝ խոտհարքների, արոտավայրերի և այլ գործոնների, այնպիսի բաժանումը, որը լինի երկարատև ու հետագա կոնֆլիկտներ չհարուցի: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանին ոչ թե կենսականորեն պետք են իր երբեմնի 4 գյուղերը, այլ՝ սահմանազատման գործընթացների անհապաղ պահանջով նպատակ ունի ազդել Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի վրա, հնարավորինս արագացնելով ենթադրյալ իշխանափոխությունը և Հայաստանում այնպիսի ուժերի իշխանության գալը, որ առանց քննարկումների կհանձնեն և՛ Մեղրիի միջանցքը, և՛ 4 գյուղերն ու բոլոր տարածքները: Այսինքն, նպատակը Հայաստանի մասնատումն է և ինքնիշխանության վերացումը: Դիմակայել այս մարտահրավերներին Հայաստանը կարող է միայն Արևմուտքի աջակցությամբ, այլընտրանք և ժամանակ չի մնացել:
-Բրյուսելում ապրիլի 5-ին տեղի կունենա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվելու է Հայաստանի զարգացմանը նպաստող եռակողմ համագործակցության ուղիները։ Ի՞նչ սպասենք ապրիլի 5-ին։ Ի՞նչ մեսիջներ է փոխանցում հանդիպման փաստն Ադրբեջանին, երբ ԱՄՆ-Հայաստան-ԵՄ հանդիպման հիմնական կետը տնտեսական կայունությունն է։
-Ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսված հանդիպումը աննախադեպ ձևաչափ ունի՝ մեկտեղում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը և Եվրահանձնաժողովը, իմա՝ գործադիր իշխանությունները: Սա չափազանց կարևոր նրբերանգ է: Առավել ևս, Եվրախորհրդարանի հայտնի բանաձևից հետո և ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններից առաջ: Ի՞նչ ակնկալել Բրյուսելից: Դժվար չէ եզրակացնել, որ եթե ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ը նման հանդիպում են ծրագրել, ունեն հստակ առաջարկներ և որոշակի ճանապարհային քարտեզ՝ այդ առաջարկները իրագործելու համար: Հարց՝ ի՞նչ փաթեթով է հանդիպման գնում ՀՀ-ն: Միանշանակ, հանդիպման առանցքում պետք է լինի Հայաստանի ինքնիշխանության ամրապնդումը: 1.ՀՀ վարչապետը Բրյուսելում պետք է ԵՄ անդամի թեկնածության հայտ ներկայացնի: 2.ՀՀ վարչապետը Բրյուսելում պետք է ևս մեկ հանդիպում ունենա՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ՝ խորացված համագործակցության համաձայնագիր նախապատրաստելու: 3.ՀՀ վարչապետը պետք է տարածաշրջանային անվտանգության հաստատման առաջարկների փաթեթ ունենա, միաժամանակ՝ ռազմաքաղաքական համաձայնագրերի կնքման առաջարկներ ԱՄՆ-ի և ԵՄ անդամ երկրների հետ (Ֆրանսիայից հետո՝ Հունաստան, Կիպրոս, Լեհաստան)՝ մինչև ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը ապահովելու իր պաշտպանունակությունը, ժամանակակից սպառազինությունների ձեռքբերումը և ուսուցումը, ՀՀ ազգային բանակի վերակազմավորումը ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներով ու ռազմարվեստով: 4.ՀՀ վարչապետը պետք է տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման փաթեթ ունենա, որ ունի Հայաստանը միջազգային տնտեսական ծրագրերում ներառելու հնարավորությունների մանրամասն մեխանիզմներ: ՀՀ-ն պետք է ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի հետ ունենա առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման նոր համաձայնագրեր, որոնք հնարավորություն կտան անցնցում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից՝ միջանկյալ հատվածում ապահովելով հայկական արտադրանքի սպառման շուկաներ ու արտադրության վերակազմավորում միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրանքի համար՝ ներգրավելով նոր տեխնոլոգիաներ ու ներդրումներ: Բրյուսելից հետո Հայաստանը պետք է ՀԱՊԿ-ից պաշտոնապես դուրս գալու գործընթաց սկսի: Բրյուսելում եռակողմ հանդիպումից հետո, եթե հաջողությամբ համաձայնեցվի ողջ օրակարգը, սկսի գործել ճանապարհային քարտեզը, Ադրբեջանն ինքն է շահագրգիռ լինելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու՝ հակառակ Ռուսաստանի բուռն դիմադրության ու սպառնալիքների: Եվ համաձայնագիրը գործելու է, որովհետև ունենալու է երաշխիքներ ու երաշխավորներ, որովհետև երբ Ադրբեջանը թիկունքում ունի Թուրքիա ու Ռուսաստան, Հայաստանի թիկունքում լինելու են ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ը: Եվ դա բնավ աշխարհաքաղաքական առճակատման ևս մեկ դաշտ չի դարձնելու Հայաստանը, այլ դարձնելու է դիմադրունակ ու պաշտպանունակ:
Բնականաբար, Ադրբեջանից և Ռուսաստանից արդեն հնչել են հայտարարություններ, որ պատճենում են միմյանց և մեղադրում են ԱՄՆ-ին ու ԵՄ-ին կողմնակալ դիրքորոշման և տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու մեջ: Բնավ անսպասելի չեն այս հայտարարությունները, որովհետև արևմտյան հարթակներից հրաժարվող ու խաղաղության համաձայնագիրը նույնպես գործնականում բոյկոտող Բաքվում հասկանում են, որ Արևմուտքը խնդիր է դրել տարածաշրջանում վերականգնել ուժերի հավասարակշռությունը, իմա՝ մեծացնել Հայաստանի ռազմական և տնտեսական անվտանգությունը, դիմադրունակությունը, որից հետո արդեն Ադրբեջանն է ձգտելու խաղաղության ու կայունության: Նկատի ունեցեք նաև, որ հնարավոր ռազմական ագրեսիայի պարագայում Ադրբեջանը, ունենալով Թուրքիայի աջակցությունը հրապարակային քաղաքականության մակարդակով, այլևս զինակից չի ունենալու Թուրքիային, որ 2020-ի պատերազմում իրական հաղթողն էր՝ Ռուսաստանի ակտիվ աջակցությամբ: Թուրքիայի տնտեսությունն այն վիճակում չէ, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակի շուրջբոլորը պատերազմելու քաղաքականությունը: Թուրքիան, խուսափելու համար դեֆոլտից, ինքնատիպ վերադարձ է անում դեպի Արևմուտք և վերստին ԵՄ անդամակցության հեռանկարներին է ապավինում: Պատահական չէ, որ վերջերս Թուրքիայից այլևս «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին չեն խոսում և հայտարարում են, որ տարածաշրջանում խաղաղության կողմնակից են: Այս պարագայում Ադրբեջանն ինչ-որ պահից դադարելու է կատարել ՌԴ հրահանգները, որոնք հակասում են իր իսկ շահերին, որովհետև Ադրբեջանում էլ կան տնտեսական խնդիրներ․ ինչպես թուրքական լիրան, ադրբեջանական մանաթը ևս անվերջ անկման մեջ են, պատերազմող ՌԴ-ն ոչինչ անել չի կարող, ֆինանսները և տեխնոլոգիաները Արևմուտքում են: Ուստի Բաքուն այլևս չի կարողանալու Արևմուտքի ու Ռուսաստանի միջև լարախաղացությունը շարունակել․ ինչ-որ պահից ընտրություն են հարկադրելու երկու կողմից էլ:

"Baku understands that the West has set a task to restore the balance of power in the region." Adamian
- The issue of whether or not to return the 4 villages is being actively discussed in social and political circles. The government insists they are not among the 29,800 km²; the opposition considers it a one-sided concession. What problems do you see in this process? Is it the right approach adopted by Armenia to return those villages when Azerbaijan is not going to withdraw from the territories of Armenia?
- Surely, the problem is not the 4 villages at all; the question concerns the existence of Armenia as a sovereign state. Regarding demarcation and delimitation, the "Republic" favors solving the issue according to the principles of the quadripartite declaration adopted in Prague. As a result of the Pashinyan-Aliev-Macron-Michel quadrilateral meeting in Prague on October 6, 2022, a statement was adopted, according to which Armenia and Azerbaijan confirm their commitment to the UN Charter and the Alma-Ata Declaration of 1991, through which both sides recognize each other's territorial integrity and sovereignty. Quote: "They confirmed that this will be the basis for the work of the commissions on demarcation issues, and the next session of these commissions will be held in Brussels by the end of October. Armenia expressed its agreement to encourage the EU civilian mission along the border with Azerbaijan. Azerbaijan agreed to cooperate with the mission to the extent that it would be relevant. The mission will start in October and last for two months. The purpose of the mission will be to build confidence and support the border commissions through its reports."
The question arises: why did the delimitation commissions start bilateral meetings without Brussels? Why was the EU civilian mission deprived of the opportunity to support border commissions? Today, it is a fact that the work of demarcation commissions in a bilateral format has failed. It is evident from the beginning that in the bilateral format, Azerbaijan has Russia and Turkey behind it, and Armenia is alone.
In 2020, the "Republic" party announced that the cease-fire should not be trilateral but five-partite, including the OSCE Minsk Group, which co-chairs the USA and France. In that case, the events would have had a completely different development, and only Russian peacekeepers would not have appeared in Artsakh (at least US President Donald Trump proposed the deployment of Scandinavian peacekeepers); as a result, Artsakh would not have been depopulated. In all subsequent processes, the internationalization of issues was essential to ensuring the withdrawal of Armenia from the toxic triangle of Russia-Azerbaijan-Turkey, where decisions cannot be made in the interests of either Artsakh or Armenia because those countries have their own shared interests that do not coincide with the interests of Armenia.
Now, the problem with RA should be to implement the delimitation only after accepting the fundamental principles of Prague. Without recognizing mutual territorial integrity, delimitation will prevent new wars and may lead to new aggressions and wars. The recognition of each other's territorial integrity means the return of the occupied Armenian territories. Armenia and Azerbaijan are not the first countries to implement border demarcation. There is an international experience that establishes specific rules of demarcation, i.e., the division of vital roads, oil pipelines, gas pipelines, livelihoods of the inhabitants of the area, grasslands, pastures, and other factors, in such a way that it is long-lasting and does not cause further conflicts. It is evident that Azerbaijan does not vitally need its former 4 villages but aims to influence the internal political situation of Armenia by immediately demanding border delimitation processes, accelerating as much as possible the supposed change of power and the coming to power of such forces in Armenia that will hand over both the Meghri Corridor and 4 villages and all areas. In other words, the goal is the dismemberment of Armenia and the abolition of sovereignty. Armenia can face these challenges only with the support of the West; there is no alternative, and there is no time left.
- The meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Commission President Ursula von der Leyen, and US Secretary of State Anthony Blinken will take place in Brussels on April 5, during which the ways of tripartite cooperation contributing to the development of Armenia will be discussed. What can we expect on April 5? What message does the fact of the meeting convey to Azerbaijan when the main point of the US-Armenia-EU meeting is economic stability?
- The meeting scheduled for April 5 in Brussels has an unprecedented format: the US State Department and the European Commission, i.e., the executive authorities, are together. This is a critical nuance. Even more so after the famous resolution of the European Parliament and before the presidential elections in the USA. What can we expect from Brussels? It is easy to conclude that if the US and the EU have planned such a meeting, they have clear proposals and a specific road map to accomplish. Question: What kind of package does RA go to the meeting with? Undoubtedly, the core of the meeting should be strengthening Armenia's sovereignty. 1. The Prime Minister of the Republic of Armenia must apply for EU membership in Brussels. 2. The Prime Minister of Armenia should have another meeting in Brussels with NATO Secretary General Jens Stoltenberg to prepare a deeper cooperation agreement. 3. The RA Prime Minister should have a package of proposals for establishing regional security and, at the same time, proposals for signing military-political agreements with the US and EU member states (after France, Greece, Cyprus, and Poland) to ensure its defense capability, the acquisition of modern weapons, before NATO membership. And training and reorganization of the RA National Army with NATO standards and military art. 4. The prime minister of RA should have a regional economic development package with detailed mechanisms for opportunities to include Armenia in international economic programs. Armenia should have new agreements on deepening trade and economic relations with the USA and the EU, enabling it to exit the EAEU through transit, providing markets for the consumption of Armenian products, and restructuring production for products that meet international standards, involving new technologies and investments. After Brussels, Armenia should start the process of officially withdrawing from the CSTO. After the tripartite meeting in Brussels, if the entire agenda is successfully agreed upon and the road map starts working, Azerbaijan will be interested in signing a peace agreement with Armenia, despite Russia's intense resistance and threats. The agreement will work because it will have guarantees and guarantors, and when Azerbaijan has Turkey and Russia behind it, the USA and the EU will be behind Armenia. It will not make Armenia another field of geopolitical confrontation, but it will make it resistant and capable of defense.
Naturally, there have already been statements from Azerbaijan and Russia that copy each other and accuse the USA and the EU of taking a biased position and escalating the situation in the region. These statements are not entirely unexpected because Baku, which refuses Western platforms and practically boycotts the peace agreement, understands that the West has set a task to restore the balance of power in the region, i.e., to increase the military and economic security and resilience of Armenia, after which Azerbaijan will strive for peace and stability. Note also that in case of possible military aggression, Azerbaijan, having the support of Turkey at the level of public policy, will no longer be an ally with Turkey, which was the real winner in the 2020 war with the active support of Russia. Turkey's economy is not in a condition for Recep Tayyip Erdogan to continue the policy of making war all around. To avoid default, Turkey is making an original return to the West and again relying on the prospects of EU membership. It is no coincidence that Turkey has recently stopped talking about the "Zangezur Corridor" and declared that it supports peace in the region. In this case, at some point, Azerbaijan will stop fulfilling the Russian instructions, which contradicts its interests, because there are economic problems in Azerbaijan as well. Like the Turkish lira, the Azerbaijani manat is also in endless decline; warring Russia cannot do anything, and finance and technology are in the West. Therefore, Baku can no longer continue the tightrope between the West and Russia. At some point, they will force a choice on both sides.