«Ներկա պահին ապաշրջափակվող Իրան՝ ընդդեմ մեկուսացվող Ռուսաստանի բանաձևն է աշխատում». Գանտահարյան
- ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը միջուկային զենք կկիրառի միայն այն դեպքում, եթե նրա գոյությանն ինչ-որ բան սպառնա։ Ձեր կարծիքով՝ ռուսական կողմն Արևմուտքին վերջնագի՞ր է ներկայացնում, թե՞ պարզապես հերթապահ հայտարարություն է։
- Առաջին անգամը չէ, որ Մոսկվան ակնարկում է միջուկային զենքի մասին։ Սա միջպետական հարաբերությունների հռետորաբանությունում օգտագործվող պրակտիկա է՝ կարմիր գծերի առկայությունը հիշեցնելու համար։ Միաժամանակ՝ նկատվում է, որ դա օգտագործում է, երբ ճնշումը հզորանում է։ Դեկլարատիվ հարթությունում փոխհրաձգություններ են․ Վաշինգտոնն էլ հայտարարել է, որ պատերազմում ՌԴ-ին անակնկալներ են սպասվում։
- Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը մեկնել էր Թուրքիա, Հայաստանի ՊՆ-ն՝ Իրան։ Այս այցերն ինչի՞ մասին են վկայում։ Մեր տարածաշրջանում ի՞նչ զարգացումների սպասենք։
- Գլխավոր խաղացողների մոտ են գնում երկու ուղղություններով։ Անպաշտոն միջնորդի դեր են վերցրել արդեն թե՛ Անկարան, թե՛ Թեհրանը, ինչը նշանակում է, որ Մոսկվայի տիրույթ են թափանցել ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն, Թուրքիան ու Թեհրանը և բաժնեմասեր են վերցնում։ Այստեղ բազմաբևեռային գործընթացներ են տեղի ունենում։
- Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ բանակցությունները խաղաղության, առաջընթացի և զարգացման հիմքն են։ Նման հայտարարություն է արել Իրանի պաշտպանության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Աշտիանին։ Ձեր կարծիքով՝ Հայաստան-Ադրբեջան ուղիղ բանակցությունները հաջողելու հնարավորություն ունե՞ն։
- Ներկա պահին, երբ Թեհրանն ուղիղ բանակցությունների մասին է խոսում, դա ոչ միայն Արևմուտքի դուրսմղման գաղափարն է ներառում, այլև ՌԴ-ի՝ իբրև եզակի միջնորդի։ Հենց այս օրերին Մոսկվան մի քանի առիթով հղում է անում նոյեմբերյան եռակողմին և առաջադրում ռուսական վերահսկողությամբ Սյունիքի կապի ստեղծման կետի շուրջ կայացած համաձայնության իրականացումը։ Հենց սա էլ հակասում է Իրանի շահերին։ Ավելի գլոբալ առումով՝ Իրանն ուզում է իր ազդեցության ներքո բերել Բաքվին, որտեղ գնում է ազդեցության մրցապայքար Մոսկվայի և Թուրքիայի միջև։
- ՌԴ վարչապետի այցը Բաքու ևս մեկ անգամ ընդգծեց ռուս-ադրբեջանական տանդեմի գործընկերային ջերմ հարաբերությունները։ ՌԴ-ում ընտրություններից առաջ վարչապետի այցը Բաքու ի՞նչ նպատակ է հետապնդում։
- Այո՛, ռուս-ադրբեջանական գործակցությունը խորանում է։ Շրջափակվող ՌԴ-ի համար Բաքուն էներգետիկ կարևորագույն պատուհան է։ Սա իրականանում է Անկարայի թույլտվությամբ։ Զուգահեռ, իհարկե, Մոսկվայի և Անկարայի միջև լուռ մրցապայքար կա բազմաթիվ ուղղություններով և այս դեպքում՝ Բաքվի վրա ազդեցիկ լինելու առաջադրանքով։ ՌԴ վարչապետի այցը հիմնականում, կարծում եմ, էներգետիկ պատուհանի բաց պահելու նպատակին է ծառայելու։
- Արդյոք ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններից հետո նոր խաղի կանոննե՞ր են բերվելու քաղաքական կյանք։ Թրամփի նախագահ դառնալուց հետո ի՞նչ ռիսկեր կարող են առաջանալ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
- Կարծում եմ՝ ներամերիկյան քաղաքականության փոփոխություններն ավելի տեսանելի կլինեն, քան մեծ հաշվով՝ արտաքին քաղաքականությանը։ Ենթադրվում է, որ որոշակի առումով կմեղմանան ռուս -ամերիկյան լարված հարաբերությունները և կնվազեն Ուկրաինային տրվող օժանդակությունները։ Չեմ կարծում, որ  այս ուղղություններով էական կտրուկ փոփոխություններ լինեն։ Սակայն, չի կարելի բացառել, որ Ուկրաինայի և ՌԴ-ի միջև բանակցություններ սկսվեն։ Միջազգային քաղաքագիտությունն սկսել է ակնարկել պատերազմի ավարտի և բանակցությունների սկսման մասին։
- Հավանական համարո՞ւմ եք, որ Թրամփի նախագահ դառնալու պարագայում Վաշինգտոնը խաղից դուրս գա և միջնորդական «տիտղոսը» զիջի։
- Խնդիրն այն է, որ Վաշինգտոն-Թեհրան համաձայնությունը բավարա՞ր է Հարավային Կովկասում նոր գործընթացների մեկնարկի համար։ Այստեղ դեռևս աշխատում է ռուս-թուրքական գործընկերությունը։ Իրավիճակ կփոխվի, երբ Վաշինգտոնն Անկարային հրահանգի վերջ դնել այդ գործակցությանը։ Դեռևս չեմ կարծում, որ պահը հասունացել է ամերիկյան կարմիր լույսին։ Եթե ընդհանուր միտումնային բանաձևն այն է, որ Իրանն ապաշրջափակվում է և ՌԴ-ն մեկուսացվում, ապա այդ դեպքում՝ չեմ կարծում, որ կտրուկ փոփոխություններ լինեն։ Եթե Իրանի նկատմամբ վերստին խստացվեն դիրքորոշումները, ապա այդ դեպքում՝ դարձյալ թափ կհավաքի իրանամերձ շրջաններում նոր դիրքավորումներ տեղակայելու քաղաքականությունը։ Սակայն թվում է, որ ներկա պահի դրությամբ ապաշրջափակվող Իրան՝ ընդդեմ մեկուսացվող Ռուսաստանի բանաձևն է աշխատում։

"Currently, the formula of Iran, which is being blockaded, against Russia, which is being isolated, is working." Gantaharyan
- The Russian President's spokesman, Dmitry Peskov, stated that Russia will use nuclear weapons only if something threatens its existence. Is the Russian side presenting a request to the West, or is it just a duty statement?
- It is not the first time that Moscow has hinted at nuclear weapons. This is a practice used in the rhetoric of interstate relations to remind us of the existence of red lines. At the same time, it is observed that he uses it when the pressure becomes more muscular. There are skirmishes in the declarative dimension. Washington also announced that surprises will await Russia in the war.
- The Minister of Defense of Azerbaijan went to Turkey, and the Minister of Defense of Armenia went to Iran. What do these visits indicate? What developments can we expect in our region?
- They go to the leading players in two directions. Both Ankara and Tehran have already taken on the role of unofficial mediators, which means that the USA, EU, Turkey, and Tehran have entered Moscow's domain and are taking shares. Multipolar processes take place here.
- Direct negotiations between Azerbaijan and Armenia are the basis of peace, progress, and development. Iranian Defense Minister Mohammad Reza Ashtiani made such a statement. Do direct negotiations between Armenia and Azerbaijan have a chance of succeeding?
When Tehran talks about direct negotiations, it includes not only the idea of ousting the West but also Russia as a unique mediator. These days, Moscow refers on several occasions to the November tripartite and proposes implementing the agreement reached on establishing the Syunik connection under Russian control. This is exactly against Iran's interests. More globally, Iran wants to bring Baku under its influence, where there is competition for influence between Moscow and Turkey.
- The Russian Prime Minister's visit to Baku once again highlighted the warm partnership relations of the Russian-Azerbaijani tandem. What is the purpose of the Prime Minister's visit to Baku before the Russian elections?
- Yes, Russian-Azerbaijani cooperation is deepening. Baku is a vital energy window for blockaded Russia. This is done with Ankara's permission. In parallel, of course, there is a silent competition between Moscow and Ankara in many directions, and in this case, the task of influencing Baku. The visit of the Prime Minister of the Russian Federation will mainly serve the purpose of keeping the energy window open.
- Will new rules of the game be introduced into political life after the presidential elections in the USA? After Trump becomes President, what risks may arise in regulating Armenian-Azerbaijani relations?
The changes in internal American policy will be more visible than, by and large, in foreign policy. It is assumed that tense Russian-American relations will soften to a certain extent, and the aid given to Ukraine will decrease. However, there will not be significant, drastic changes in these directions. However, it cannot be ruled out that negotiations between Ukraine and Russia will begin. International political science has begun to hint at the end of the war and the beginning of negotiations.
- Do you think it is likely that in the event of Trump becoming President, Washington will leave the game and give up the mediator's "title"?
- The problem is that more than the Washington-Tehran agreement is needed to start new processes in the South Caucasus. The Russian-Turkish partnership is still working here. The situation will change when Washington instructs Ankara to end that cooperation. The moment is still not ripe for an American red light. If the general tendency formula is that Iran is unblocked and Russia is isolated, then in that case, I don't think there will be drastic changes. If the positions towards Iran are tightened again, then the policy of deploying new positions in the regions close to Iran will gain momentum again. However, the formula of an unblocked Iran against an isolated Russia is currently working.