«Չպետք է Ալիևին ամենազորություն վերագրել». Վահրամ Աթանեսյան
- Եվրամիությունը Ադրբեջանին կոչ է անում պահպանել և երաշխավորել Ղարաբաղի հայերի իրավունքները, այդ թվում՝ սեփական տներ վերադառնալու իրավունքը։ Այս հայտարարությունները որևէ նշանակություն կարո՞ղ են ունենալ և ազդել Ալիևի վրա։
- Որևէ հայտարարություն գործնական նշանակություն կունենա, եթե բռնատեղահանված 150 հազար մարդիկ Արցախ վերադառնալու կոլեկտիվ կամք դրսևորեն: Ցավոք, առ այս պահը նման դիրքորոշում չի արտահայտվել: Չպետք է Ալիևին ամենազորություն վերագրել:
-2024թ. փետրվարի 7-ին Ադրբեջանում տեղի կունենան նախագահական արտահերթ ընտրություններ, այնինչ հերթական նախագահական ընտրությունները նախատեսված էին 2025թ.:
- Առաջին տպավորությունն այն է, որ դա կապված է նույն տարում Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահական ընտրությունների հետ: Պուտինի վերընտրությունը կասկած չի հարուցում: Ալիևը, հավանաբար, կաշխատի, որ ԱՄՆ-ում հաղթի Դոնալդ Թրամփը:
- Ինչու՞ է Ալիևը գնում արտահերթ ընտրությունների։ Ձեր կարծիքով՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը որքանո՞վ է մոտ և իրատեսական։
- Հայաստանը և Ադրբեջանը ֆորմալ պատերազմի մեջ չեն եղել, որ խաղաղության պայմանագիր ստորագրեն: Որևէ համաձայնություն պետք է ունենա «հարաբերությունների հաստատման մասին» անվանումը: Փաթեթային լուծում հնարավոր չէ, ուստի, կարծում եմ, հայկական դիվանագիտությունը պետք է առաջարկի, որ կողմերն ստորագրեն հարաբերությունների հաստատման սկզբունքների մասին շրջանակային համաձայնություն, իսկ մնացած խնդիրները թողնվեն առանձին-առանձին պայմանագրերով կարգավորման:

"Aliyev should not be credited with omnipotence." Vahram Atanesyan
Radar Armenia's interlocutor is Vahram Atanesyan, a former member of the Central Committee of Armenia and the NKR National Assembly.
- The European Union calls on Azerbaijan to preserve and guarantee the rights of Karabakh Armenians, including the right to return to their homes. Can these statements have any significance and affect Aliyev?
- Any statement will be of practical significance if 150,000 forcibly displaced people show a collective will to return to Artsakh. Unfortunately, no such position has been expressed so far. Aliyev should not be ascribed omnipotence.
- On February 7, 2024, extraordinary presidential elections will be held in Azerbaijan, whereas the regular presidential elections are scheduled for 2025.
- The first impression is that it relates to the same year's presidential elections in Russia and the United States. There is no doubt about Putin's re-election. Aliyev will probably work for Donald Trump to win in the USA.
- Why is Aliyev going to the early elections? In your opinion, how close and realistic is the signing of the peace treaty?
- Armenia and Azerbaijan were not in a formal war to sign a peace treaty. Any agreement should be titled "Relationship Agreement". A package solution is impossible; therefore, Armenian diplomacy should propose that the parties sign a framework agreement on establishing relations and leave the rest of the issues to be settled by separate contracts.