Intel-ը նոր կրիպտո չիպ կարտադրի Bitcoin-ի մայնինգի համար
Intel-ը ներդրումներ է կատարել բլոկչեյն տեխնոլոգիայի մեջ՝ ստեղծելով նոր միկրոչիպ, որը նախատեսված է կրիպտոարժույթի արդյունահանման (mining) համար: Ընկերությունը կենտրոնացել է արտադրողականության կայունության վրա և նախատեսում է «մշակել էներգաարդյունավետ հաշվողական տեխնոլոգիաներ»:
Intel-ի առաջին կրիպտոկենտրոնացված չիպը, որը նա անվանում է «բլոկչեյն արագացուցիչ», շուկա է մտնելու 2022թ. վերջին: Երկու ընկերություններ արդեն նախապես պատվիրել են տեխնոլոգիան, այդ թվում՝ բիթքոյն արդյունահանող GRIID Infrastructures ընկերությունը և Block-ը՝ Ջեք Դորսիին պատկանող ֆինտեխ ընկերությունը, որը նախկինում հայտնի էր որպես Square:
Կպրիտոարժույթների արդյունահանումը շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցություն է թողնում և դարձել է էկոլոգիական մեծ խնդիր։ «Մենք ակնկալում ենք, որ բլոկչեյն արագացուցիչը կունենա 1000 անգամ ավելի լավ կատարողականություն մեկ վտ-ում, քան հիմնական  «SHA-256» GPU-ները, որոնք ստեղծված են մայնինգի համար», - պարզաբանել է Intel-ի փոխնախագահ Ռաջա Կոդուրին: Միկրոչիպում օգտագործվելու է ալգորիթմ, որը կիրառվում է բիթքոյն և մի շարք այլ կրիպտոարժույթներ արտադրելու համար:
Intel-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ չիպի մասին ավելի շատ տեղեկատվություն հասանելի կլինի «Պինդ վիճակի սխեմաների» միջազգային կոնֆերանսում, որը կմեկնարկի փետրվարի 20-ին: Ինչպես նշում է PCMag-ը, ընկերությունը նախատեսում է իր նոր միկրոչիպը ներկայացնել փետրվարի 23-ի ISCC շնորհանդեսում՝  «Bonanza Mine. An Ultra-Low-Voltage An Ultra-Low-Voltage Energy-efficient Bitcoin Mining ASIC» խորագրով: ASIC-ը կամ կիրառական ինտեգրալ սխեման չիպ է, որը նախատեսված է մեկ կոնկրետ առաջադրանքի համար, ինչպես օրինակ՝ կրիպտոարժույթների մայնինգը:
Շրջակա միջավայրի վրա կրիպտոարժույթների մայնինգի ազդեցությունը ռիսկեր է ստեղծում, որոնք կարող են լուծվել Intel-ի նոր չիպի շնորհիվ: Էլեկտրաէներգիայի կարիք ունեցող հանքարդյունաբերական սարքերը հաճախ իրենց էներգիան ստանում են ածխի և բնական գազի կայաններից, որոնք վնասում են շրջակա միջավայրը և կարող են նպաստել էլեկտրաէներգիայի հավելյալ ծանրաբեռնվածությանն ու հոսանքազրկումներին:
ԱՄՆ օրենսդիրները հարցը բարձրացրել են ԱՄՆ Կոնգրեսում՝ քննարկելով, թե ինչպես կարելի է լուծել կրիպտո մայնինգի հետ կապված էներգիայի աճող սպառումը և նույնիսկ խնդրել են բիթքոյն ընկերություններին բացահայտել, թե որքան էներգիա են նրանք սպառում, հաղորդել է Reuters-ը։

Intel инвестировала в технологию блокчейн для создания нового микрочипа, предназначенного для майнинга криптовалюты. Компания уделяет особое внимание устойчивости производительности и планирует «разрабатывать энергоэффективные вычислительные технологии».
Первый криптовалютный чип Intel, который он называет «ускорителем блокчейна», выйдет на рынок в конце 2022 года. Две компании уже сделали предварительный заказ на технологию, в том числе GRIID Infrastructures, компания по добыче биткойнов, и Block, финтех-компания Джека Дорси, ранее известная как Square.
Производство криптовалют оказывает негативное влияние на окружающую среду и стало серьезной экологической проблемой. «Мы ожидаем, что ускоритель блокчейна будет работать в 1000 раз производительнее на ватт, чем оригинальные графические процессоры SHA-256, предназначенные для майнинга», — сказал Раджа Кодури, вице-президент Intel. Микрочип будет использовать алгоритм, используемый для генерации биткойнов и ряда других криптовалют.
Intel объявила, что более подробная информация о чипе будет доступна на конференции International Solid State Circuits, которая стартует 20 февраля. Как сообщает PCMag, компания планирует представить свой новый микрочип на презентации ISCC 23 февраля — под названием «Bonanza Mine. An Ultra-Low-Voltage An Ultra-Low-Voltage Energy-efficient Bitcoin Mining ASIC» Энергоэффективная ASIC для майнинга биткойнов со сверхнизким напряжением ASIC, или Application Integrated Scheme, — это микросхема, предназначенная для конкретной задачи, например майнинга криптовалюты.
Воздействие майнинга криптовалюты на окружающую среду создает риски, которые можно устранить с помощью нового чипа Intel. Горнодобывающее оборудование, которое нуждается в электричестве, часто получает энергию от угольных электростанций, работающих на природном газе, которые вредны для окружающей среды и могут способствовать перегрузкам и перебоям в подаче электроэнергии.
Американские законодатели подняли этот вопрос в Конгрессе США, обсуждая, как решить проблему растущего энергопотребления при майнинге криптовалют, и даже попросили биткойн-компании выяснить, сколько энергии они потребляют, сообщает Reuters.