Հանկարծ ուժեղ երկրաշարժ չլինի
«Համացանցում գտեք 2021թ․ հունիսյան խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ Սպիտակ քաղաքի կենտրոնական հրապարակում Հանրապետության սեյսմիկ անվտանգության ու մեր ղեկավարության ձեռքերով ավելացված խայտառակ ռիսկերի վերաբերյալ իմ ծավալուն ելույթը /թույլ տվեք ասել՝ սկանդալային/ այն մասին, թե ո՞ւր է Հայաստանի անկախությունից հետո Հայոց բանակից հետո զրոյից ստեղծված երկրորդ հզոր ինստիտուտը՝ երբեմնի տարածաշրջանային հսկա  ու հավասարը չունեցող գիտահետազոտական ու գործադիր ինստիտուտը՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայությունը, որտեղ ես 94-95 հերթապահ սեյսմոլոգ էի, ապա ԵՊՀ գեոֆիզիկայի բաժինն ավարտելուց հետո՝ ցերեկային սեյսմոլոգ ու ապա նաև երիտասարդ տարիքում դինամիկ երկրաֆիզիկայի բաժնի վարիչ՝ ՍՊԱԾ-ի տնօրեն երջանկահիշատակ Ս․ Բալասանյանի (ով մահացավ առեղծվածային ավտովթարում) և ևս 4 գիտնականների ղեկավարությամբ դիսերտացիա գրելով «Հայաստանի տարածքի ուժեղ (5,5 մագնիտուդա և ավելի) երկրաշարժերի օջախային գոտիների ֆիզիկոերկրաբանական կառուցվածքի առանձնահատկությունները» թեմայով ու ուսումնասիրելով երկրակեղևում դեֆորմացիոն ալիքների տարածման «խողովակները»։
Այդ ելույթում հնչեցրածս հարցերը ցույց տվեք հատկապես «պետությունից ու ԱԻՆ-ից» բացատրություն պահանջողներին, թե ո՞ւր է այդ ինստիտուտը և ի՞նչ է մնացել դրանից ու ո՞ւմ է պետք «շնորհակալություն ասել» այն 2000-ականներից քանդելու համար․․․ Մինչև որ ողջ ինստիտուտից չմնաց մի փոքրիկ, իր ահռելի շենքից (որտեղ այժմ ԱԻՆ-ն է) Ծիծեռնակաբերդի տակ վտարված բաժին․․․ Իմ դիսերտացիան չպաշտպանելու՝ վերևի իջեցված քաղաքական արգելքը դեռ մի կողմ․․․ Հանուն արդարության, անգամ այդ փոքրիկ կառույցը այս երկրաշարժի ժամանակ բավական արագ՝ հաշված րոպեներ անց տեղեկատվությունը ԱԻՆ-ի միջոցով տրամադրեց կառավարությանն ու հանրությանը․․․
Թեպետ, նոր իշխանություններն էլ իրենց պատասխանատվության բաժինն ունեն հիմնահատակ քանդված այդ ինստիտուտի ավերակների վրա նոր շենքի հիմքերն առնվազն չդնելու համար (հանուն արդարության՝ ցավոք տասնամյակ է պետք լինելու համար վերականգնելու համար ավերածը, ինչպես որ այլ ինստիտուտների դեպքում է․․․․)
Ես մինչ օրս մեկ բան եմ աղերսում Աստծուց՝ հատկապես Երևանի այս խայտառակ կառուցապատման պայմաններում հանկարծ ուժեղ երկրաշարժ չլինի․․․ Հետևանքները անգամ հրաժարվում եմ պատկերացնել․․․
Իսկ դուք գիտեք, որ Արցախի առաջին պատերազմի ժամանակ մեր այդ հսկայի տելեմետրիկ ու այլ ցանցերով ՊՆ-ին օգնել են պարզեու համար թշնամու ծանր տեխնիկայի զորաշարժերը․․․
Իսկ դուք գիտե՞ք, որ այդ ինստիտուտն այնքան աննախադեպ էր, որ Թուրքիան համաձայնել էր մինչև Վանա լիճ ու իր ողջ արևելյան հատվածը թույլ տալ, որ հայկական տելեմետրիկ ցանցի կայաններ տեղադրվեն․․․ Իսկ պատկերացնո՞ւմ եք, թե թեկուզ տեսականորեն ինչպես կարող էին հայ-թուրքական այդպիսի հարաբերությունները կանխել թուրք-ադրբեջանական սերտաճումը, եթե նժարի վրա նաև Հայաստանի հետ շահերը լինեին․․․
Իսկ դուք գիտե՞ք, որ մեր ցանցով կարողանում էինք հստակ տարանջատել Մերձավոր Արևելքից մինչև Պակիստան միջուկային ու այլ փորձարկումները, որոնց սեյսմոգրամաները տարբերվում են երկրաշարժերի սեյսմոգրամներից․․․
Իսկ դուք գիտեք, որ այդ հսկա ինստիտիտուտով մենք չափազանց կարևոր էինք դարձել Հայաստանի՝ Մերձավոր արևելքի պռնկին նստած լինելու պատճառով ու աշխարհում ղեկավար չկար, որ Հայաստան այցելեր ու չգար այդտեղ․․․
Իսկ դուք գիտեք, որ այդ կենտրոնում զարգանում էին գիտական ահռելի կարևորության դպրոցներ՝ դինամիկ դաշտերից մինչև կառուցվածքային, որոնք հետագայում պտուղներ տալու դեպքում կարող էին երկակի նշանակություն ունենալ՝ թե գիտական, թե․․․․

Об этом на своей странице в Facebook написал основатель армянского института международных отношений и безопасности Степа Сафарян.
«В Интернете поищите моё выступление 2021 года , во время кампании июньских парламентских выборов на центральной площади Спитака, моя объёмная речь (скажем так, скандальная) о позорных рисках, повышенных нашим руководством сейсмобезопасности Республики и ,о том, где сейчас второй созданный с нуля после Армянской Армии сильный институт, бывший региональный гигант и не имеющий аналогов научно-исполнительная ,национальная служба сейсмозащиты при Правительстве РА, где я работал дежурным сейсмологом в 94-95 годах ,потом после окончания геофизического факультета ЕГУ, дневным сейсмолог, а затем и молодым геофизиком под руководством С. Баласаняна (кстати погибшего в загадочной автокатастрофе) написавшим диссертацию с 4 учеными на тему «Особенности физико-геологического строения эпицентров сильных землетрясений магнитудой 5,5 и более» где исследовал особенности деформации в земной коре.
Покажите поднятые мною в том выступлении вопросы, особенно тем людям, кто требует объяснений от «государства и МЧС», где находится это учреждение, что от него осталось и кого следует «благодарить» за его уничтожение в 2000-х? Сейчас от всего института осталась одна маленькая секция, от былого огромного здания (где сейчас МЧС) под Цицернакабердом ․․․ Политический запрет на защиту моей диссертации оставим в сторонке ․․․ Справедливости ради, даже эта небольшая оставшиеся структура передала информацию правительству и населению через МЧС довольно быстро, спустя несколько минут во время этого землетрясения ․․․
Хотя, новые власти несут свою долю ответственности за то, что не заложили фундамент нового здания на руинах того учреждения (на восстановление которого, к сожалению, уйдут десятилетия, как и в случае с другими учреждениями ․․․․)
До сих пор я молю Бога, особенно в условиях этой позорной стройки в Ереване, чтобы вдруг не было сильного землетрясения ․․․ Я даже отказываюсь представить себе последствия ․․․
А знаете ли вы, что во время первой войны в Арцахе наши гигантские телеметрические и другие сети помогали Министерству обороны узнавать боевую оснащённость тяжелой техники противника ․․․
Знаете ли вы, что этот институт был настолько беспрецедентным, что Турция согласилась разрешить установку станций армянской телеметрической сети вплоть до озера Ван и всей ее восточной части? Вы можете себе представить, хотя бы в теории, как армяно-турецкие отношения могли помешать турецко-азербайджанскому сближению, если бы у них были на кону интересы с Арменией?
Знаете ли вы, что с помощью нашей сети мы смогли четко различать ядерные и другие испытания на Ближнем Востоке и в Пакистане, сейсмограммы которых отличаются от сейсмограмм землетрясений, и мы это прекрасно видели
А вы знаете, что с этим огромным учреждением мы стали чрезвычайно могущественными, потому что Армения находилась на краю Ближнего Востока, и не было ни одного лидера в мире, который посетил бы Армению и не приехал бы туда ․․․
А знаете ли вы, что в этом центре развивались школы огромного научного потенциала, от динамических до структурных направлений, которые в будущем, если бы они дали свои плоды, могли бы иметь двоякое значение, как научное, так и...