Գերիների վերադարձը՝ փիառվելու հնարավորությո՞ւն
Փետրվարի 7-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը հայկական կողմին է հանձնել 8 հայ ռազմագերիների։ Գերիների վերադարձը հնարավոր է դարձել Ֆրանսիայի նախագահ Էմաուել Մակրոնի նախաձեռնությամբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև փետրվարի 4-ին կայացած տեսակոնֆերանսից հետո։ Վերջինիս մասնակցել էր նաև Եվրահանձնաժողովի նախագահ Շառլ Միշելը։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Շառլ Միշելը, ԵՄ հատուկ ներակայացուցիչ Տոյվո Կլաարը արդեն իսկ իրենց սոցցանցային էջերում դրական են գնահատել ռազմագերիների վերադարձի հարցը՝ նշելով, որ հումանիտար հարցերում առաջընթացը հնարավորություն կտա նաև բարձրացնել կողմերի միջև փոխվստահության մթնոլորտը։ Նկատենք, որ նախընթաց շրջանում ԵՄ երկրների միջնորդությամբ Ադրբեջանը քանիցս վերադարձրել է գերիների, ինչի կապակցությամբ եվրոպացի պետական գործիչները գրեթե միշտ հանդես են եկել հատուկ հայտարարություններով։
Մինչ եվրոպական միջամտությունը՝ Ադրբեջանը հայ ռազմագերիներին վերադարձնում էր գերազանցապես ռուսական կողմի միջնորդությամբ։ Վերջին շրջանում, սակայն, ռուսական կողմի միջնորդական առաքելությունն այս առումով պասիվացել է։ Ռուստամ Մուրադովի՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորագնդի հրամանատարությունը թողնելուց հետո գերիների վերադարձի հարցում ՌԴ-ի նախկին ակտիվությունը ներկայումս չկա։ Հիշենք, որ ռուսական միջնորդությամբ ռազմագերիների վերադարձի ժամանակ ՌԴ պաշտոնյաներն այդ մասին հրապարակայնորեն նախընտրում էին չխոսել՝ ի տարբերություն իրենց եվրոպացի գործընկերների։
Գնահատելով հանդերձ միջնորդ պետությունների հումանիտար ջանքերը և հայ ռազմագերիների՝ թեկուզ խումբ-խումբ վերադարձը՝ հարկ է նշել, որ Ադրբեջանում շարունակվում են պահվել մի քանի տասնյակ հայ գերիներ։ Կարելի է ենթադրել, որ ամեն մի խմբի վերադարձը կազմակերպելու դեպքում եվրոպացի պաշտոնյաները առիթը բաց չեն թողնելու՝ իրենց միջնորդական առաքելությունն ի ցույց դնելու համար։ Այս միտումը հատկապես նկատելի է ֆրանսիացի գործիչների մոտ՝ պայմանավորված Ֆրանսիայում առաջիկայում կայանալիք նախագահական ընտրությունների հանգամանքով։

7 февраля стало известно, что Азербайджан передал армянской стороне 8 армянских военнопленных. Возвращение пленных стало возможным по инициативе президента Франции Эммануэля Макрона после видеоконференции между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, которая состоялась 4 февраля. В видеоконференции также принял участие президент Европейской комиссии Шарль Мишель.
Президент Франции Эмануэль Макрон, председатель Европейской комиссии Шарль Мишель и специальный представитель ЕС Тойво Клаар уже позитивно оценили возвращение военнопленных на своих страницах в социальных сетях, отметив, что прогресс в гуманитарных вопросах повысит атмосферу взаимного доверия между сторонами. Следует отметить, что в последнее время при посредничестве стран ЕС Азербайджан вернул несколько пленных, в связи с чем европейские государственные деятели почти всегда делали специальные заявления.
До европейской интервенции Азербайджан возвращал армянских военнопленных в основном при посредничестве российской стороны. Однако в последнее время посредническая миссия российской стороны в этом отношении стала пассивной. В настоящее время у России нет прежней активности в вопросе возвращения пленных особенно после того, как Рустам Мурадов покинул командование российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе. Отметим, что во время возвращения при посредничестве России военнопленных российские официальные лица предпочитали не говорить об этом публично, в отличие от своих европейских коллег.
Высоко оценивая гуманитарные усилия государств-посредников по вопросу возвращения армянских военнопленных, хотя и группами, следует отметить, что в Азербайджане до сих пор удерживаются несколько десятков армянских военнопленных. Можно предположить, что в случае организации возвращения очередной группы военнопленных европейские чиновники не упустят возможности проявить свою посредническую миссию. Эта тенденция особенно заметна среди французских политиков, что обусловлено фактом предстоящих президентских выборов во Франции.