Ոսկու և արծաթի գները նոր ռեկորդներ են սահմանել
Այսօրը ոսկու և արծաթի գները հասել են պատմական առավելագույնին՝ Գրենլանդիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված։ «Ապահով» համարվող ակտիվների նկատմամբ պահանջարկը աճել է:
Թրեյդերները մտավախություն ունեն, որ Թրամփի կողմից Գրենլանդիայի հարցով ճնշումների մեծացումը կարող է լայնամասշտաբ առևտրային պատերազմ հրահրել ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի միջև:
Հիշեցնենք՝ Թրամփը հայտարարել էր, որ փետրվարից 10% մաքսատուրք կսահմանի Դանիային և Գրենլանդիային սատարող մի շարք եվրոպական երկրների նկատմամբ:
Նշենք, որ ոսկու գինն աճել է 1,6%-ով՝ հասնելով մեկ ունցիայի դիմաց 4670,47 դոլարի, իսկ արծաթինը՝ 3,4%-ով, կազմելով 93,1755 դոլար:

Today, gold and silver prices reached historic highs due to the situation surrounding Greenland. Demand for assets considered "safe" has increased.
Traders fear that Trump's increased pressure on the Greenland issue could provoke a full-scale trade war between the United States and Europe.
Recall that Trump announced that from February, he would impose a 10% tariff on several European countries that support Denmark and Greenland.
It should be noted that the price of gold increased by 1.6%, reaching $ 4,670.47 per ounce, and silver by 3.4%, amounting to $ 93.1755.