Firebird-ը հայտարարել է Հայաստանում իր առաջին 500 միլիոն դոլարի ներդրման մասին
Firebird-ը՝ ԱՄՆ-ում գործող արհեստական բանականության (ԱԲ) ամպային և ենթակառուցվածքային տեխնոլոգիաների ընկերությունը, ստացել է ԱՄՆ արտահանման թույլատվություն և հայտարարում է Հայաստանում իր առաջին 500 միլիոն դոլարի ներդրման մասին։ Սա բազմամիլիարդանոց մեգանախագծի մեկնարկային փուլն է, որի նպատակն է տարածաշրջան բերել բարձր հզորությամբ ԱԲ գերհամակարգչային ենթակառուցվածք։ Այս ձեռքբերումը բացում է ԱՄՆ-Հայաստան համագործակցության նոր էջ առաջատար տեխնոլոգիաների, նորարարության և ԱԲ ոլորտի առաջընթացում։
Ինչպես նախապես հայտարարվել էր NVIDIA-ի կողմից Փարիզում անցկացված GTC համաժողովում, Firebird-ը կստեղծի տարածաշրջանի ամենաառաջադեմ ԱԲ կլաստերներից մեկը, որը կգործի Dell Technologies-ի PowerEdge բարձր արդյունավետությամբ ԱԲ սերվերներով և NVIDIA Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորներով (GPU)։ Այս գրաֆիկական պրոցեսորները հնարավորություն կտան գիտահետազոտական հաստատություններին, տեխնոլոգիական ընկերություններին և ձեռնարկություններին լայնածավալ կերպով գործարկել ժամանակակից ԱԲ մոդելներ։
Նախագծի առաջին փուլի գործարկումը նախատեսված է 2026 թվականի առաջին կեսին՝ Հայաստանը դիրքավորելով որպես ԱԲ նորարարության տարածաշրջանային կենտրոն տարբեր ոլորտներում՝ շեշտը դնելով կենսաբանական գիտությունների, ռոբոտաշինության և տիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտների վրա։
«Firebird»-ի ապագա կենտրոնները կմատակարարեն կայուն և բարձր արդյունավետությամբ ԱԲ ենթակառուցվածք՝ հիմնված ամերիկյան տեխնոլոգիական շղթայի և ԱՄՆ չափանիշների վրա՝ սպասարկելով զարգացող շուկաները։
«Մեր տեսլականն է՝ առաջադեմ ԱԲ-ն հասանելի դարձնել յուրաքանչյուրին՝ ընդհանուր բարիքի համար։ Մենք կառուցում ենք այն տեխնոլոգիական հիմքը, որը ամենուրեք հնարավորություն է տալու ինժեներներին, հետազոտողներին և ստեղծարար մարդկանց աշխատել համաշխարհային մակարդակի գործիքներով», - նշեց Firebird-ի համահիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանը։ Նա հավելեց․ «Այս ներդրումը հիմնարար նշանակություն ունի Հայաստանի թվային և ԱԲ ապագայի ձևավորման համար»։
Firebird-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը հավելել է․ «Հայաստանում ձևավորում ենք ժամանակակից թվային և ԱԲ էկոհամակարգի հիմքեր, ինչը կարող է բարձրացնել տեղական մասնագիտական ներուժը և ներգրավել գլոբալ նորարարություն։ Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի տեխնոլոգիական ապագայի համար»։
Նա հավելել է․ «Այս ջանքերը արտացոլում են ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ամուր պետական-մասնավոր գործընկերությունը և հանդիսանում են փոխադարձ վստահության և տեխնոլոգիական առաջընթացի վրա կառուցված համագործակցության մոդել»:
Այս համագործակցությունն իրականություն է դարձել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աջակցության շնորհիվ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անձնական առաջնորդությամբ, և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ, ինչպես նաև ԱՄՆ առևտրի հարցերով քարտուղար Հովարդ Լատնիկի ու ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ակտիվ ներգրավվածությամբ։ ԱՄՆ Պետքարտուղարության, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության, Արդյունաբերության և անվտանգության բյուրոյի (BIS), ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի և Enterprise Armenia-ի համատեղ ջանքերն էլ ավելի են ամրապնդել այս համագործակցությունը։
Այս զարգացումները հաջորդում են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ և ՀՀ կառավարությունների միջև արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական երկկողմ գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանը՝ էլ ավելի խորացնելով համագործակցությունը տեխնոլոգիաների, նորարարության և անվտանգ առևտրի ոլորտներում։ Firebird-ի նախաձեռնությունը արտացոլում է երկու երկրների համատեղ հանձնառությունը՝ խթանելու նորարարությունը, ուժեղացնելու տնտեսական դիմակայունությունը և զարգացնելու տեխնոլոգիական առաջընթացը։
Firebird, Inc.-ի մասին
Firebird-ը բարձր արդյունավետությամբ արհեստական ​​բանականության ամպային ընկերություն է, որը նախատեսված է ապահովելու անվտանգ, մասշտաբային և համաշխարհային մակարդակով հասանելի գրաֆիկական պրոցեսորների ենթակառուցվածքներ: Դրա առաքելությունն է ժողովրդավարացնել առաջադեմ արհեստական ​​բանականության հաշվարկների հասանելիությունը՝ հնարավորություն տալով նորարարություններ իրականացնել հետազոտությունների և ձեռնարկությունների շրջանում՝ թե՛ մասնավոր, թե՛ պետական ​​հատվածներում:

Firebird объявила о своем первом инвестиционном проекте в 500 миллионов долларов в Армении
Firebird — американская компания облачных и инфраструктурных технологий в сфере искусственного интеллекта (ИИ) — получила экспортное разрешение США и объявляет о своем первом вложении в 500 миллионов долларов в Армении. Это начальный этап многомиллиардного мегапроекта, целью которого является привнести в регион высокомощную ИИ-суперкомпьютерную инфраструктуру. Это достижение открывает новую страницу в сотрудничестве США и Армении в области передовых технологий, инноваций и прогресса ИИ.
Как ранее было заявлено NVIDIA на конференции GTC в Париже, Firebird создаст один из самых передовых ИИ-кластеров региона, который будет работать на высокопроизводительных ИИ-серверах Dell Technologies PowerEdge и графических процессорах (GPU) NVIDIA Blackwell. Эти графические процессоры позволят научно-исследовательским учреждениям, технологическим компаниям и предприятиям запускать современные ИИ-модели в масштабных объёмах.
Запуск первого этапа проекта намечен на первую половину 2026 года, что позиционирует Армению как региональный центр инноваций ИИ в различных областях — с акцентом на биологические науки, робототехнику и космические технологии.
Будущие центры Firebird будут предоставлять устойчивую и высокоэффективную ИИ-инфраструктуру, основанную на американской технологической цепочке и стандартах США, обслуживая развивающиеся рынки.
«Наше видение — сделать передовой ИИ доступным для каждого на благо общества. Мы создаём ту технологическую основу, которая даст инженерам, исследователям и творческим людям по всему миру возможность работать с инструментами мирового уровня», — отметил сооснователь и генеральный директор Firebird Размик Овакимян. Он добавил: «Это вложение имеет фундаментальное значение для формирования цифрового и ИИ-будущего Армении».
Сооснователь Firebird Александр Есаян добавил: «Мы закладываем основы современной цифровой и ИИ-экосистемы в Армении, что может повысить местный профессиональный потенциал и привлечь глобальные инновации. Это важный шаг для технологического будущего страны».
Он добавил: «Эти усилия отражают прочное государственно-частное партнёрство между США и Арменией и являются моделью сотрудничества, основанной на взаимном доверии и технологическом прогрессе».
Это сотрудничество стало возможным благодаря поддержке правительства Республики Армения под личным руководством премьер-министра Никола Пашиняна и при поддержке президента США Дональда Трампа, а также активному участию министра торговли США Ховарда Латника и Министерства высокотехнологичной промышленности Армении. Совместные усилия Госдепартамента США, посольства США в Армении, Бюро промышленности и безопасности (BIS), посла Армении в США и Enterprise Armenia ещё более укрепили это сотрудничество.
Эти события последовали за подписанием 8 августа 2025 года в Вашингтоне Меморандума о взаимопонимании между правительствами США и Армении о новом инновационном двустороннем партнёрстве в сфере искусственного интеллекта и полупроводников, ещё больше углубив сотрудничество в области технологий, инноваций и безопасной торговли. Инициатива Firebird отражает общую приверженность двух стран стимулированию инноваций, укреплению экономической устойчивости и развитию технологического прогресса.
О компании Firebird, Inc.
Firebird — облачная компания высокопроизводительного искусственного интеллекта, ориентированная на обеспечение безопасной, масштабируемой и глобально доступной инфраструктуры графических процессоров. Её миссия — демократизировать доступ к передовым вычислениям ИИ, открывая возможности для инноваций в научных исследованиях и корпоративной среде — как в частном, так и в государственном секторе