Altrata-ի 2025 թվականի հաշվետվության համաձայն՝ աշխարհում միլիարդատերերի ընդհանուր հարստությունը 10.3%-ով աճել է և հասել 13.4 տրիլիոն դոլարի՝ գերազանցելով NVIDIA-ի, Apple-ի և Microsoft-ի շուկայական արժեքները միասին վերցրած։ Միլիարդատերերի թիվը 2024 թվականին 5.6%-ով աճել է և հասել 3508 անձի, որը համարվում է ռեկորդային ցուցանիշ։ Սա երրորդ հաջորդական տարին է, երբ միլիարդատերերի հարստությունն աճում է։
ԱՄՆ-ում կենտրացած է աշխարհի միլիարդատերերի մեկ երրորդը՝ 1135 անձ։ Եվրոպայում միլիարդատերերի թիվը առաջին անգամ անցել է 1000-ի շեմը՝ աճելով 6.1%ով։ Ասիայում աճը եղել է միայն 2.6%՝ Չինաստանի տնտեսության դանդաղման և առևտրային լարվածության պատճառով։
Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ միլիարդատերերը կազմում են գերբարձր եկամուտ ունեցողների ընդհանուր թվի 1%-ից պակաս, բայց պահում են այդ խմբի հարստության գրեթե 25%-ը։ Վերջին 10 տարիներին ամենաարագը հարստությունն աճել է տեխնոլոգիական, հյուրընկալության ու զվարճությունների ոլորտի միլիարդատերերի մոտ։
Altrata-ի տնօրեն Բրայան Ալսթերը նշել է, որ միլիարդատերերի թիվը հեռու է կայունությունից։ Հարստության ստեղծումն ու կորուստը արագանում են՝ համընթաց գլոբալ շուկաների անկայունության և նոր տեխնոլոգիաների ազդեցության հետ։ Մասնավորապես, խոցելի են 1-2 միլիարդ դոլար ունեցող անձինք, որոնցից միջինը 10%-ը ամեն տարի կորցնում է միլիարդատերի կարգավիճակը։

Согласно отчету Altrata за 2025 год, совокупное состояние миллиардеров мира выросло на 10,3%, достигнув 13,4 триллиона долларов, что превышает суммарную рыночную стоимость компаний NVIDIA, Apple и Microsoft. Число миллиардеров увеличилось на 5,6% и составило 3508 человек — это рекордный показатель. Таким образом, богатство миллиардеров растет уже третий год подряд.
США остаются мировым лидером по числу миллиардеров — 1135 человек, что составляет треть мирового показателя. В Европе число миллиардеров впервые превысило отметку в 1000, увеличившись на 6,1%. В Азии рост оказался скромнее — 2,6%, чему способствовали замедление китайской экономики и торговые напряжения.
Исследование также показало, что миллиардеры составляют менее 1% всех сверхбогатых людей, но контролируют почти 25% их совокупного богатства. За последние десять лет быстрее всего росло состояние миллиардеров из технологической, гостиничной и развлекательной сфер.
Директор Altrata Брайан Алстер отметил, что число миллиардеров нельзя считать стабильным: процессы обогащения и потери капитала ускоряются на фоне глобальной рыночной нестабильности и появления новых технологий. Особенно уязвимы миллиардеры с состоянием от 1 до 2 миллиардов долларов — в среднем 10% из них ежегодно теряют этот статус.